آخرین مکاتبات مسئولان ایرانی با مدیران تلگرام

0
telegram-logo

تلگرام مدت ها است که بعد از کند شدن شبکه اجتماعی وایبر و نارضایتی کاربران کشورمان از آن، طرفداران زیادی را میان کاربران به خصوص جوانان پیدا کرده است. محیط گرافیکی و همچنین امکاناتی که تلگرام در مقایسه با سایر برنامه های مشابه ارائه می کند سبب جایگاه کنونی آن میان کاربران شده است.

telegraaaamاما کماکان سابق، هنگام کند شدن این برنامه و رد و بدل نشدن پیام ها اولین نگاه ها به سمت سیستم فیلترینگ کشور می رود و در اولین نظر کاربران تصور می کنند این برنامه نیز به لیست سیاه کارگروه تعیین مصادیق اضافه شده است، در حالی که در اکثر موارد مشکل از محل دیگری است. بحران این تصور به حدی است که مدیران تلگرام چندی پیش اعلام کرده بودند که تلگرام در کشور ما فیلتر شده است، اما واقعیت این بود که در پی ۲ هفته گذشته ۳ کانال ارتباطی در حوزه ترانزیت پهنای باند اینترنت که ما را به دنیا متصل می کند، دچار اختلال شده است و این ۳ مسیر که مربوط به مسیر پهنای باند ترکیه، باب المندب و خلیج فارس می شود طی ۳ روز گذشته با اوج اختلال همراه بود.

پس از این ادعا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد ادعای مدیران تلگرام در این باره و همچنین ادعایی مبنی‌ بر درخواست فیلترینگ این شبکه در ایران از سوی مقامات ایرانی واکنش نشان داد. واعظی نیز در جمع خبرنگاران دلیل کندی این برنامه و کندی کلی سرعت اینترنت را موارد اشاره شده در بالا دانست و گفت این موضوع باعث به وجود آمدن اختلال در دسترسی کاربران به اینترنت و از جمله تلگرام شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه به دلیل این اختلالات، مدیران تلگرام فکر کرده اند که این اختلال تنها مربوط به این شبکه است، اعلام کرده اند که ایران این شبکه را فیلتر کرده است، اما این در حالی است که روز گذشته شرکت ارتباطات زیرساخت در بیانیه‌ای در زمینه کندی اینترنت توضیح داد و این مشکل تنها مربوط به ایران نبوده و بسیاری از کشورهای منطقه را درگیر کرده است.
وی با تاکید بر اینکه اختلال بوجود آمده برای سایر شبکه های اجتماعی نیز وجود دارد، خاطرنشان کرد از آنجا که سرور شبکه پیام‌رسان تلگرام در اروپا است، بیشتر از این اختلال ضربه دیده و باعث شده دسترسی کاربران به این شبکه با مشکلاتی مواجه شود.

واعظی صحبت مدیران تلگرام در این باره را که بدون کندوکاش صحیح صورت گرفت، ناشی‌گری محض دانست و گفت سیاست دولت این است که شبکه هایی را که به صورت سالم در کشور کار می کنند، به هیچ عنوان فیتلر نکند. وی همچنین افزود که این وزارتخانه متولی فیلترینگ نیست و اینکه اعلام شده وزارت ارتباطات شبکه تلگرام را فیلتر کرده، اشتباه است.

و اما آخرین مکاتبات مسئولان با مدیران تلگرام
کارگروه تعیین مصادیق به دلیل برخی محتوای مجرمانه تلگرام خواستار فیلترینگ این سایت بود، اما با فرصتی که مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از آنها خواستند، با تلگرام مکاتبه شد تا بخش هایی که غیراخلاقی است و باعث زیان می شود را مسدود کند. بر این اساس، طی چند ایمیل با مسئولان تلگرام مکاتبه شد و آنها نیز صفحات غیراخلاقی را مسدود کردند.
اما ۲ هفته پیش مجددا برخی از این کانال ها باز و دسترسی آن آزاد شد که مسئولان این وزارت خانه به ناچار مجددا ایمیلی به مسئولان این سایت زده و از آنها خواستند تا این صفحات را مسدود کنند که در حین رد و بدل کردن این مکاتبات، موضوع این اختلالات پیش آمد و از آنجایی که گردانندگان این سایت نمی توانند بگویند مسئولان ما دسترسی به محتوای غیراخلاقی را آزاد گذاشته اند، دستاویزشان موضوع جاسوسی اطلاعات کاربران بود تا به مشترکان چیز دیگری را القاء کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه ما ناچار به اجرای نظر کارگروه تعیین مصادیق هستیم، اضافه کرد: بارها گفته ایم که خواست نظام و مردم، دسترسی به شبکه های اجتماعی سالم است و تمامی شبکه هایی که به قوانین و مقررات جمهوری اسلامی احترام بگذارند بدون هیچ قید و شرطی در ایران فعال خواهند بود، اما به هیچ عنوان قبول نمی کنیم شبکه‌ای رها و ناسالم فعالیت داشته باشد و از طرف خانواده ها در این زمینه تحت فشار هستیم.

وی در مورد موضوع درخواست جاسوسی اطلاعات کاربران که از سوی تلگرام مطرح شده، عنوان کرد: به هیچ عنوان این موضوع به وزارت اطلاعات ربطی ندارد و دولت نیز بزرگترین مدافع حریم خصوصی ملت است و ما اعتقاد داریم که حریم خصوصی افراد در اینترنت و موبایل باید حفظ شود، اما اگر روزی بر حسب حکم قاضی قرار باشد به اطلاعاتی دسترسی ایجاد شود، این موضوع هیچ ارتباطی به وزارت ارتباطات و تصمیم‌گیری دولت ندارد.

“ادعای درخواست ایران برای دسترسی به اطلاعات کاربران را تکذیب می کنم”
واعظی با اشاره به اینکه اطلاعات خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی خارجی، امن نیست، گفت: ادعای مدیران تلگرام مبنی بر درخواست ایران در زمینه دسترسی به اطلاعات کاربران را شدیدا تکذیب می کنم. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه برای فیلتر شدن یک سایت ما تصمیم نمی گیریم و این تصمیم با کمیته تعیین مصادیق است، خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات یک عضو در کمیته تعیین مصادیق دارد و چنانچه سایتی غیراخلاقی باشد، حتما به نماینده‌ام در این کارگروه دستور می دهم که رأی بر مسدود شدن این شبکه بدهد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : مهر

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.