آشنایی با نورپردازی در عکاسی

0
نورپردازی در عکاسی

آشنایی با نورپردازی در عکاسی : کیفیت دوربین و مشخصات فنی آن تعیین کننده ی کیفیت تصاویر و عکس های گرفته شده می باشد، ولی در این میان عوامل تاثیر گذار زیادی نیز وجود دارند ، که در شرایط برابر باعث ایجاد تفاوت های زیادی در بین تصاویر گرفته شده می شوند.

نورپردازی در عکاسی

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در کیفیت تصاویر ، نورپردازی در عکاسی می باشد ، بسته به محیطی که در آن عکاسی انجام می شود، نور پردازی نیز متفاوت بوده و بیشتر به نوع شرایط محیطی دارد. در ادامه به معرفی و بررسی برخی از روش های نورپردازی در عکاسی می پردازیم ، با زوم تک همراه باشید:

فلاش خود دوربین

نورپردازی در عکاسی

فلاش خود دوربین یکی از سریعترین ابزار همراه برای نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی می باشد. در این حالت برای روشن سازی محیط عکس برداری از فلاش لحظه ای دوربین استفاده می شود که بسیار تاثیر گذار بوده و در محیط های کم نور و تاریک نتایج خوبی را از خود نشان می دهد، ولی در عکس برداری از نمای نزدیک ممکن است فلاش دوربین نور های شدیدی ایجاد کرده و علاوه بر روشن سازی سایه ها ، باعث درخشندگی و روشنایی بیش از اندازه و کاهش کیفیت تصاویر شود.
برای بهبود کیفیت تصاویر در این حالت (نمای نزدیک) می توان میزان نور فلاش را به نصف یا یک سوم کاهش داد. برای انجام این کار می توان از تنظیمات خود دوربین استفاده کرد.

فلاش خارجی و نورپردازی از بیرون

معمولا در مواقعی به روشنایی و درخشندگی زیادی در تصاویر نیاز است از فلاش خارجی استفاده می شود، این روش نورپردازی در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد، میزان تابش نور در فلاش خارجی قابل تنظیم بوده و با توجه به موضوع عکاسی ، نور محیط و هدف عکاسی مشخص می شود.

  منعکس کننده ها

در کنار ابزار نور پردازی ، برای تنظیم میزان و زاویه نور تابشی می توان از منعکس کننده ها و بازتابنده های نور استفاده کرد. این صفحات بازتاباننده با توجه به نوع عکاسی ، در اندازه ها و ابعاد مختلفی موجود بوده و در رنگ های سفید ، طلایی، و نقره ای مورد استفاده قرار می گیرند. پخش نور در عکاسی اهمیت ویژه ای داشته و این منعکس کننده ها کمک زیادی به نورپردازی و روشن سازی نقطه های تاریک و سایه ها در تصاویر می کنند.

تغییر نور های محیطی در عکاسی

نورپردازی در عکاسی

نور های محیطی به مجموعه نورهایی که از فضای اطراف مثل در و پنجره و یا چراغ ها به اجسام تابانیده می شود گفته می شود. اغلب این نور ها قابل تنظیم بوده و با ساختن محیطی ایده آل می توان تصاویری زیبا را ایجاد کرد.در برخی از مواقع ، علاوه بر نور پردازی ، سایه سازی در عکاسی نیز لازم بوده و برای زیبایی تصاویر ، در کنار روشنایی ، ممکن است به سایه سازی برخی از نقاط اجسام  بپردازیم.

منبع: راهنمای خرید

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.