iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

1
iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS : همایش کنفرانس WWDC 2015 اپل در حال برگزاری است و در این همایش قرار است که اعلامیه مهم شرکت اپل مطرح شوند . از بین تمام این اعلامیه ها ، مهیج ترین اعلامیه پرده برداری از نسخه جدید سیستم عامل iOS یعنی iOS 9 می باشد که بیان اپل پیشرفته ترین سیستم عامل برای گوشی های موبایل می باشد . موارد هیجان انگیز دیگری نیز در کنفرانس مطرح خواهد شد . ۹ iOS قرار است که یک جانشین بیش فعال ، غنی و هوشمند برای iOS 8 که در سال گذشته منتشر شد ، باشد . برای رسیدن به این هدف ، اپل بسیاری از ارکان اساسی این سیستم عامل را مستحکم کرده است ، در عین حال در این همایش پیشرفت ها و به روز رسانی های متعدد این سیستم عامل و اپلیکیشن های آن اعلام خواهد شد . بهتر است در ادامه مطلب وارد جزئیات این کنفرانس شویم .

اپلیکیشن Siri ، هوشمندتر و زیباتر در iOS 9

با انتشار iOS 9 ، برنامه Siri که یکی از پرکاربردترین و پرمصرف ترین اپلیکیشن های iOS می باشد ، چیزی حدود ۴۰% از نظر سرعت و دقت عمل رشد داشته است . علاوه بر آن ، Siri قادر به رفع نیازهای بیشتری از کاربران خواهد بود . دستیار مجازی اپل نیز قادر خواهد بود که برای عکس ها و فیلم هایی که در تاریخ و مکان خاصی گرفته شده ، جست و جو کند . همچنین ( reminders ) یادآورهای iOS نیز ارتقاء می یابند و قادر خواهند بود که مثلا هنگام رسیدن به مکان خاصی به شما هشدار یادآوری دهند . Siri از نظر رابط کاربری در iOS 9 بسیار پیشرفت کرده است .

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

iOS 9 بیش فعال است !

البته فرمان های صوتی مسئله مهمی است ، اما اینکه به طور هوشمندانه بتوان نیاز های کاربران را پیش بینی کرد نیز مورد حائز اهمیتی است . خوب ، ما بسیار خوشحالیم که iOS 9 در این بُعد بسیار فعال است و پیشرفتی جدی خواهد داشت . نرم افزار تعدادی متغیر مانند زمان ، مکان ، تاریخ و ارتباطات موجود از ورودی دریافت می کند ، که پیش بینی کند در این لحظه چه اپلیکیشنی مورد نیاز کاربر است ! برای مثال ، اگر شما هدفون را به موبایل وصل کنید ، iOS 9 برای شما لیست موسیقی ها را باز می کند یا اگر به طور مداوم در زمانی خاصی از یک اپلیکیشن استفاده کنید ، سیستم عامل از شما می پرسد که آیا می خواهید به طور همیشگی در این زمان مشخص اپلیکیشن برای شما اجرا شود ؟ . اگر شما قرار ملاقات در مکانی داشته باشید ، سیستم عامل از حساب کاربری ترافیک شما ، مسیر و زمان مورد نیاز برای به موقع رسیدن به قرار را به شما نشان می دهد و یا اگر تماس ناشناسی به گوشی شما شود ، iOS 9 از طریق ایمیل شما جست و جو می کند تا هویت گیرنده تماس را بیابد .

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

ارتقاء Spotlight به سطحی بالاتر در iOS 9

جست و جوی Spotlight نیز ارتقاء قابل توجهی خواهد داشت . در iOS 9 ، که همچنان این جست و جو که از طریق منوی کشویی رو به پایین قابل دسترسی است ، Spotlight تبدیل به یک صفحه تمام عیار شده است که با میانبرها و توصیه های هوشمندانه سازماندهی شده است . در این صفحه ، میانبر به مخاطبین پر تماس و اپلیکیشن های پر مصرف وجود دارد . همچنین با امکانات جدید Spotlight ، تنها با یک کلیک می توانید مکان های جالب توجه حول نقطه ای که هستید را بیابید و در پایین صفحه گوشی نیز می توانید تعدادی مطلب جدید که ممکن است برایتان جالب باشد را مشاهده کنید . هم زمان ، می توانید برای کسب اطلاعاتی مانند اخبار ورزشی و سینما و … از شبکه های مختلف جست و جو کنید .

در حال حاضر که این جست و جو ها در گوشی های iPhone فراگیر شده است ، ممکن است که جنبه حریم خصوصی پیدا کند . کاربران کنجکاو هستند که بدانند آیا اطلاعات آن ها مانند تاریخچه جست و جو هایشان ، اطلاعات شخصی و … توسط یک سوم شخص قابل دسترس است یا نه ؟ خوب ، اپل به ما تضمین می دهد که اطلاعات خصوصی کاربران در iOS 9 کاملا تحت کنترل خودشان است . Apple ID و سایر موارد شخصی کاربر با هیچ سوم شخصی به اشتراک گذاشته نخواهد شد .

اپلیکیشن های چند کاره ( Multitasking ) در iOS 9

طبق آنچه شایع شده است ، iOS 9 پیشرفت هایی هم در پلتفرم مدیریت همزمان چند اپلیکیشن دارد . مهمترین این پیشرفت ها اپلیکیشن مدیریتی Split View می باشد . این برنامه به شما امکان می دهد که چند اپلیکیشنی که همزمان استفاده می کنید را به صورت در کنار هم ( side-by-side ) برای شما نمایش دهد تا نیازی به بیرون آمدن از یک برنامه و رفتن به برنامه دیگر نداشته باشید . هر دو برنامه ای که در کنار هم باز هستند همزمان فعال بوده و حتی می توانید بین آن دو drag & drop ( بکش و بنداز ) کنید ! این گونه شما می توانید تصویر و یا فیلمی که میخواهید همزمان با کار با یک اپلیکیشن تماشا کنید و لذت ببرید و حتی بدون نیاز به بستن هیچکدام ، می توانید با ویژگی جدید Slide Over یک اپلیکیشن دیگر باز کنید !

به هر حال این ویژگی های جدید multitasking در همه ی دستگاه های مجهز به iOS 9 موجود نیستند . مثلا Split View در iPad Air 2 موجود است که این امر به دلیل محدودیت های سخت افزاری سایر مدل ها می باشد . ویژگی های کاربردی Slide Over و picture in picture تنها در دستگاه های iPad Air – iPad Air 2 – iPad mini 2 – iPad mini 3 موجود است . در حال حاضر دستگاه های iPhone از هیچکدام از این ویژگی ها بهره مند نیستند .

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

ارتقاء عمر باتری و بهبود عملکرد در دستگاه های مجهز به iOS 9

به روز رسانی سیستم عامل بدون ارتقاء عملکرد سخت افزاری ارزشی ندارد . خوشبختانه iOS 9 هر دو بُعد ارتقاء را رعایت می کند و از سخت افزاری قدرتمند برای بهره بردن از گرافیک و عملکردی روان استفاده می کند . نتیجه استفاده از سخت افزار قدرتمند در iOS 9 اسکرل سریع تر ، انیمیشن روان تر ، و در نهایت عملکرد بهتر می باشد . به طور مساوی با بهبود سخت افزاری ، باتری های این دستگاه ها نیز بهبود یافته اند . با بهینه سازی کیفیت باتری ، کاربران می توانند ساعات بیشتری را با استفاده از دستگاه موبایل خود سپری کنند . حتی اگر شارژر در دسترستان نیست و باتری موبایلتان در حال اتمام است ، می توانید از ویژگی Low Power این گوشی ها بهره مند شوید . طبق ادعای اپل ، اندازه سه ساعت شارژ بیشتر به ازای هر بار شارژ گوشی در باتری شما ذخیره می شود .

اضافه شدن گزینه حمل و نقل عمومی به Apple Maps در iOS 9

همانطور که گفته شد ، بسیاری از اپلیکیشن های iOS پیشرفت کرده اند ، همچنین نقشه های اپل – Apple Maps . حالا نقشه های اپل با دارا بودن ویژگی Transit View بهبود یافته اند . این ویژگی شامل آدرس دهی برای ایستگاه های اتوبوس ، مترو ، … و در کل حمل و نقل عمومی می باشد . در ابتدای انتشار این سیستم عامل ، این ویژگی برای شهرهای بالتیمور ، برلین ، شیکاگو ، لندن ، مکزیک ، نیویورک ، فیلادلفیا ، سن فرانسیسکو ، تورونتو و واشینگتون دی.سی. آماده به استفاده می باشد . علاوه بر این نقاط ، Transit View برای بیش از ۳۰۰ شهر از کشور چین نیز تعبیه شده است .

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

Notes – به روز رسانی که ارزش ذکر کردن را دارد

یکی دیگر از اپلیکیشن هایی که به شدت نیاز به آپدیت داشت ، Notes می باشد . این نرم افزار در iOS 9 دارای ویژگی هایی نظیر نُت برداری قدرتمند ، ایجاد آسان To-Do checklist و توانایی گذاشتن طرح در نُت است . فراتر از این ها ، می توانید با دسترسی به دوربین گوشی ، نُت های تصویری ایجاد کنید . با اعمال این به روز رسانی محتوای نقشه ها ، مرورگر Safari و اپلیکیشن های دیگر را نیز می توان به نُت اضافه کرد .

iOS 9 ، باهوش ترین و غنی ترین نسخه سیستم عامل iOS

Apple News ، راهی جدید برای آگاهی از اخبار از طریق iOS 9

در حالی که بسیاری از برنامه ها در iOS 8 وجود داشتند ، برنامه های جدیدی نیز همراه iOS 9 ایجاد شده اند . Apple News یک اپلیکیشن قدرتمند است که گلچینی از تازه ترین اخبار را به همراه فیلم و تصویر و انیمیشن زیبا برای به تصویر می کشد . البته شرکت اپل تأکید کرد که حریم خصوصی کاربران در این برنامه رعایت شده و همچنین اخبار در مناطقی مانند استرالیا ، US و UK موجود است .

زمان انتشار iOS 9

خوب ، پس بالاخره کی این سیستم عامل فوق العاده منتشر می شود ؟ اگر شما برنامه نویس هستید ، می توانید نسخه آزمایشی iOS 9 را که برای تست توسط برنامه نویسان منتشر شده بر روی دستگاه خود دانلود کنید . در ماه ژولای نیز یک نسخه آزمایشی عمومی از این سیستم عامل منتشر می شود . نسخه نهایی و کامل iOS 9 در اواخر امسال ( ۲۰۱۵ ) منتشر می شود که دستگاه هایی که قابلیت استفاده از iOS 8 را دارا هستند ، می توانند دستگاه خود را به iOS 9 ارتقاء دهند . این سیستم عامل شامل iPhone 4S به بالا و iPad 2 به بالا می باشد .

منبع : phonearena.com

با اخبار فناوری زوم تک همراه باشید …

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

1 نظر

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.