طراحی سایت اینتن

یادگیری چرتکه “آموزش ویدئویی “

1 سید هادی شریفی
یادگیری چرتکه “آموزش ویدئویی “
4.6 (92.67%) 60 votes

یادگیری چرتکه : چرتکه یکی از ابزار های قدیمی برای محاسبه و جمع و تفریق برای بازاریان می باشد . در این مقاله به یادگیری چرتکه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید . برای این یادگیری لازم است تا جمع و جمع های با انتقال و تفریق با چرتکه را یادگرفته باشیم . در بخش آموزش زوم تک شما می توانید آموزش های جالبی را مشاهده نمایید. با زوم تک بیاموزید .

در این مقاله علاوه بر محتوای آموزشی چرتکه یک ویدئو هم برای آموزش چرتکه برای شما عزیزان ارائه شده است که امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

یادگیری چرتکهآموزش و یادگیری چرتکه

در بحث آموزش چرتکه هم اکنون می خواهیم ضرب 76 در 48 را توسط چرتکه انجام بدهیم :
برای انجام این کار باید چند مرحله را در چرتکه انجام دهیم :
1) در گام اول باید بگوییم که ضرب 6 در 8 می شود 48 و سپس روی چرتکه آن را نشان دهیم . ( بدین صورت که 8 مهره درستون یکان و 4 مهره روی ستون دهگان باشد )
2) در گام دوم باید بگوییم 8 یکی را در 7 ده تایی ضرب می شود به عبارت دیگر 70*8 که در نهایت 560 و سپس عدد را روی چرتکه نشان می دهیم . ( 0 مهره در ستون یکان 6 مهره روی ستون دهگان و 5 مهره در ستون صدگان)
خوب حالا به دلیل اینکه مهره های ستون دهگان به ده رسیده اند باید عمل انتقال را انجام بدهیم بدین معنی که از ستون دهگان ده مهره بر می گردد و به ستون صدگان یک مهره اضافه می شود .
3) حالا نوبت به ضرب 4 ده تایی در 6 یکی است به عبارت دیگر یعنی 6* 40 که در نهایت 240 را می دهد و روی چرتکه باید عدد را نشان دهیم . در ستون یکان صفر مهره ، در ستون دهگان 4 مهره و در ستون صدگان 2 مهره .
4) در پایان باید 4 ده تایی چرتکه را در 7 ده تایی ضرب نماییم . به معنی دیگر 70 *40 که در نهایت رقم 2800 را به ما می دهد و رقم را در چرتکه نشان می دهیم . در ستون یکان و در ستون دهگان صفر مهره و همچنین در ستون صدگان 8 مهره در نهایت به دلیل اینکه در ستون صدگان پیش تر 8 مهره داشته ایم امکان این را نداریم که 8 مهره دیگر اضافه نماییم به همین دلیل اول 2 مهره را به 8 مهره پیشین اضافه می نماییم تا در نهایت مجموع ما 10 گردد و بتوانیم عمل انتقال را انجام بدهیم . خوب به معنای این است که از ستون صدگان 10 مهره را کسر کنیم و به ستون یکان هزار 1 مهره را بیفزایم و پس از ستون صدگان 6 مهره که باقی مانده را قرار بدهیم و ستون یکان هزار 2 مهره را اضافه نماییم .
در یک چرتکه حالا در ستون یکان 8 مهره و در ستون دهگان 4 مهره و در ستون صدگان 6 مهره و در ستون یکان هزار 3 مهره قرار گرفته است در نهایت جواب ضرب ما 3648 خواهد بود .

ویدئوی آموزش چرتکه به زبان فارسی

 

آیا مقاله آموزش چرتکه برای شما مفید بود ؟ منتظر نظرات شما عزیزان هستیم .

loading...

یک نظر برای “یادگیری چرتکه “آموزش ویدئویی “”

  1. احمد گفت:

    ممنونم ازتون. خودم فرهنگی هستم و مدتی هست که تو فکر آموزش دیدن چرتکه هستم. برای من خیلی مفید بود. ضمنا اگه بتونین کسی رو بهم معرفی کنی که کل دوره ش رو بهم آموزش بده ممنونتون میشم. فقط واسه خودم میخوام و اینکه سر کلاس خودم به دانش آموزان ارائه بدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.