طراحی سایت اینتن
بنر مجتمع فنی تهران

شهاب دادگرنژاد

0

شهاب دادگر نژاد یکی از کار آفرینان نمونه برتر کشوری است ، وی در حوزه های مختلف صادراتی فعالیت می کند. شهاب دادگر نژاد در راستای وضعیت صادرات گاز به کشور های همسایه اینچنین گفت : هم اکنون صادرات گاز به کشور های همسایه از جمله ترکیه و عراق انجام می پذیرد. اما جالب این جاست که حجم ذخایر کشور به هیچ عنوان با صادرات کشور همخوانی ندارد.

شهاب دادگر نژاد مدیر نمونه کشوری در ادامه عنوان کرد : از ویژگی های بسیار مهم صادرات ایران به کشور های همسایه و منطقه دسترسی به منابع و ذخایر عظیم گازی در ایران است ، از این پتانسیل می توان برای افزایش صادرات کشور استفاده کرد. اگر در ایران گام های بزرگی برای افزایش صادرات گاز به کشور های منطقه انجام پذیرد مطمئنا باعث ارز آوری زیادی خواهد شد.

شهاب دادگر نژاد که فارغ التحصیل دکترای کارآفرینی از دانشگاه تهران است در ادامه افزود : یکی از کشور های منطقه که یک بازار استراتژیک برای محصولات گازی ایران به حساب می آید کشور ترکیه است. اما در 7 سال آتی قرارداد صادرات گاز به ترکیه به اتمام می رسد برای جلوگیری از کاهش صادرات گاز به کشور های منطقه حتما باید به دنبال تمدید این قرارداد باشیم. اگر به روند رشد صادرات گازی آذربایجان و روسیه توجه کنیم ، در صورت عدم تمدید این قرارداد مطمئنا بازار استراتژیک ترکیه با روسیه ، قطر ، الجزایر و شاید هم آذربایجان باشد.

شهاب دادگر نژاد در ادامه گفت : اگر به روند پیش رو بی توجه باشیم مطمئنا بازار ترکیه را از دست خواهیم داد.

شهاب دادگرنژاد مورد صادرات LNG  گفت: برای صادرات این محصول نظرات مختلفی مطرح شده است ، اما باید در نظر گرفت که مزیت ایران برای صادرات گاز از طریق خطوط لوله است. این را در نظر بگیرید که دوحه نیازی به گاز ندارد به همین دلیل است که قطر تبدیل به قطب LNG شده است ، از این رو باید به این توجه کنیم که مزیت های رقابتی ما کدام ها هستند ؟ نیاز نیست به تقلید از کشور های دیگر به سمت ال ان جی برویم. در ابتدا باید اقتصاد سنجی بکنیم و از روی آن برنامه درستی برای آینده داشته باشیم. این نکته را هم باید در نظر گرفت بسیاری از کارشناسان در بحث صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی تمامی این نکات را چندین بار مطرح کرده اند اما گوش شنوایی وجود ندارد.

تگ ها
loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

بنر مجتمع فنی تهران