تبدیل صدا به متن در آیپد و آیپاد

0
ipad-dictation
ipad-dictation

محصولات اپل”مثل آیپد و آیپاد ” در سیستم داخلی خود ، Voice Dictation ( نگارش از طریق صحبت ) دارند که به شما اجازه می دهد برای نوشتن یک متن ، به جای تایپ کردن از خواندن استفاده کنید . این ویژگی بیشتر شبیه به Voice Dictation در موبایل است تا شبیه به برنامه ی تکمیل شده ی آن در ویندوز .

ipad-dictation
ipad-dictation

ماویرکس OS X ( سیستم عامل ساخته شده توسط شرکت اپل برای کامپیوترهای مکینتاش ) دارای ویژگی ” نگارش پیشرفته (Enhanced Dictation ) ” می باشد .

این ویژگی به شما اجازه می دهد تا به صورت آفلاین هم از Voice Dictation استفاده کرده و صدای خود را به متن تبدیل کنید ، بنابراین شما می توانید به طور دقیق متن سخنرانی خود را مشاهده کنید .

  • ” نگارش پیشرفته ” را راه اندازی کنید :

ابتدا شما نیاز به فعال سازی ویژگی Dictation روی دستگاه مک ( محصولات اپل ) دارید . روی منوی Apple در قسمت بالای صفحه نمایش خود کلیک کنید و گزینه ی system preferences را انتخاب کنید . روی آیکون Dictation & speech رفته و اطمینان حاصل کنید که قسمت Dictation روی گزینه ی ” On ” تنظیم شده باشد .

1

گزینه ی Enhanced Dictation را نیز فعال کنید و در اینصورت دستگاه مک شما دیکشنری مناسبی را از از سرورهای اپل دانلود خواهد کرد که با استفاده از آن ، به صورت آفلاین هم صدای شما را به صورت نوشته تفسیر می کند . اگر Enhanced Dictation را فعال نکنید ، صحبت های شما به سرورهای اپل فرستاده خواهد شد و در آنجا به صورت متن درخواهد آمد .

شما همچنین می توانید دکمه ای را به عنوان یک کلید میان بر برای Dictation انتخاب کنید . لازم به ذکر است که میکروفون Dictation هم از این قسمت فعال می شود . اگر دستگاه مک شما در حال شنیدن صدایتان باشد ، تصویر میکروفون بنفش رنگ ، روشن خواهد شد .

2

  • استفاده از Voice Dictation

برای استفاده از این ویژگی در یک برنامه در دستگاه مک ، ابتدا یک فیلد متنی را در  برنامه ای انتخاب کنید ، سپس دکمه ی Fn را دوبار فشار دهید و یا منوی Edit را کلیک کرده و Start Dictation را انتخاب کنید .

اکنون با مک خود صحبت کنید و کلماتی که شما می گویید شروع به ظاهر شدن در فیلد متنی خواهند کرد . اگر شما Enhanced Dictation را فعال کرده باشید ، کلمات فورا به نمایش درمی آیند ولی اگر آنرا فعال نکرده باشید ، باید دکمه ی Done را کلیک کنید و یا دکمه ی fn را دوباره بفشارید تا صدای شما به سرورهای اپل فرستاده شود و در آنجا به متن تبدیل شود و در فیلد متنی شما ظاهر گردد . این پروسه ، هر ۳۰ ثانیه تکرار خواهد شد ، یعنی شما متنی بیش از ۳۰ ثانیه را نمی توانید بخوانید .

3

شاخص بنفش رنگ روی میکروفون ، هنگامیکه شما صحبت می کنید باید تکان بخورد . اگر حرکت نکند نشان می دهد که دستگاه مک ، صدای شما را نمی شنود . بنابراین نیاز به تغییر موقعیت میکروفون و یا تنظیمات آن پیدا خواهید کرد .

وقتی تمام متن مورد نظر را به این صورت تایپ کردید ، دکمه ی fn را دوباره فشار دهید و یا با زدن دکمه ی done ، به شنیدن صدایتان توسط دستگاه مک پایان دهید .

  • دستورات نگارشی

همانند دیگر سیستم عامل ها ،Voice Dictation روی این سیستم عامل هم به صورت اتوماتیک ، نقطه گذاری مناسبی را به هنگام صحبت کردن شما انجام نخواهد داد و جمله بندی نرمالی ارائه نخواهد داد . شما نیاز به خواندن علائم نگارشی نیز دارید . برای مثال اگر جمله ی ” how are you ? ” را بخواهید از طریق صحبت کردن تایپ کنید ، باید بگویید ” how are you question mark “

در اینجا برخی از علائم نگارشی را که از سایت اپل برگرفته شده است ،آورده ایم . قابل ذکر است که این علائم با محصولات اپل تحت سیستم عامل iOS نیز یکسان می باشد .

نقطه گذاری : open parantesis ( ( ) , close parantesis ( ) ) , colon (:) , dash( -) , point (.)

شکلک ها : frowny face ( 🙁 ) , smiley face ( 🙂 ) , winky face ( 😉 )

شما همچنین می توانید کنترل قالب بندی و فاصله گذاری را نیز به دست بگیرید :

  • برای نوشتن عدد ، بگویید numeral و سپس یک عدد را بگویید ،مثلا ” eight  ” و مشاهده خواهید کرد که عدد ۸ و یا VIII را نمایش خواهد داد.
  • برای بزرگ نوشتن حروف انگلیسی ، بگویید ” all caps on ” ، تمام حروف به صورت بزرگ نمایش داده می شوند .
  • برای نوشتن کلمات بدون فاصله ، بگویید ” no spase on ” و عبارت مورد نظر را بگویید و مشاهده خواهید کرد که عبارت مورد نظر بدون فاصله نشان داده خواهند شد .

در حالی که برنامه ی speech Recognitation در سیستم عامل ویندوز ، قوی تر است و ابزارهای بیشتری را داراست ، اما ویژگی Voice Dictation برای مک ساده تر و موثرتر واقع شده است . زیرا شروع به کار با آن نیاز به تمرین طولانی ندارد و مردم رابطه ی بهتری با آن برقرار می کنند .

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.