آشنایی با دوربین مدار بسته بی سیم ،نحوه ی عملکرد و مزایای آن

0
دوربین مدار بسته ی بی سیم

دوربین های مدار بسته ی بی سیم نوعی از سیستم های نظارت امنیتی هستند که صدا و تصویر خود را از طریق باند های رادیویی به گیرنده ی دیجیتال مخابره می کنند،بیشتر مدل های دوربین مدار بسته ی بی سیم حد اقل به یک سیم برای تغذیه ی انرژی خود نیاز دارند و واژه ی بی سیم فقط به منظور مخابره ی اطلاعات به صورت بیسیم به کار می رود،البته مدل هایی هم هستند که از باتری برای تغذیه ی دوربین استفاده کرده و سیستم را به معنای واقعی کلمه از سیم بی نیاز می کنند،دوربین های مدار بسته ی بی سیم روز به روز در بین کاربران بیشتر محبوبیت پیدا می کنند،یکی از ویژگی های کلیدی آنها که باعث این استقبال گسترده شده،هزینه ی نصب پایین آنهاست،چون دیگر به کابلهای انتقال دهنده ی تصویر که واقعا گران هم هستند نیازی نیست،علاوه بر این در مورد جاگذاری آنها نصاب از انتخاب های بیشتری نسبت به دوربین های مدار بسته ی سنتی برخوردار است به این معنی که آن را در محلهایی می توان نصب نمود که نصب دوربین های مدار بسته ی پیشین(با استفاده از سیم)ممکن نبود و در نهایت با استفاده از آنان کاربر می تواند تا با استفاده از اینترنت،در هر نقطه از دنیا که باشد بر روی آنها نظارت داشته باشد.این دوربین ها دو زیر شاخه ی اصلی دارند که در زیر به معرفی و بررسی آنها می پردازیم.

۱-دوربین های مدار بسته ی بیسیم آنالوگ

در ابن نوع از دوربین ها مخابره ی صوت و نیز تصویر دریافتی دوربین ها از طریق فرکانسهای رادیویی انجام می شود،محدوده ی ارتباطی آنها با گیرنده هم چیزی در حدود ۹۰ متر می باشد البته این عدد مربوط به شرایطی است که دوربین ها در فضای باز نصب شده باشند و همچنین بین دوربین ها و گیرنده هیچ مانعی وجود نداشته باشد،بدیهی است که در صورت وجود ساختمان،در،پنجره،درخت و دیگر موارد برد آن پایینتر از ۹۰ متر خواهد بود.

انواع مختلف این دوربین ها بسته به تکنولوژی ساخت دوربین ها از سه فرکانس ۹۰۰ مگا هرتزی،۲.۴ گیگاهرتزی و ۵.۸ هرتزی استفاده می نمایند که فرکانس ۲.۴ گیگاهرتزی از محبوبیت بیشتری در بین سازندگان این دوربینها برخوردار است.

مزایا

  • قیمتی نسبتا مناسب
  • سیگنالی که از دوربین مخابره می شود می تواند به طور همزمان و توسط چندین گیرنده دریافت شود

معایب

  • امکان تداخل امواج آن با وسایل خانه از جمله تلفن های بیسیم کنترل های بیسیم کنسولهای بازی،ماکروفرها و … وجود دارد.
  • در آنها نشانگر مقدار سیگنال وجود ندارد و شما باید به صورت تجربی از کیفیت سیگنال مخابره شده اطلاع یابید و نسبت به آن فاصله و محل قرار گیری دوربین ها را در نظر بگیرید.
  • نفوذ به آنها سخت نیست و افراد می توانند امواج مخابره شده از دوربین های شما را با کمی ترفند دریافت نمایند.
  • ارتباط آنها با گیرنده یک طرفه می باشد به این معنی که آنها فقط سیگنال را می فرستند و امکان دریافت سیگنال از شما را ندارند.

۲-دوربین های بی سیم دیجیتال

در این نوع دوربین ها صدا و تصویر به صورت “بسته داده” مخابره می شود و از امواج رادیویی با دامنه ی بالا استفاده می کند.

مزایا

  • برد طولانی(در فضای باز و در صورتی که مانعی بین دوربین ها و گیرنده وجود نداشته باشد بردی حدود ۱۴۰ متر را دارا خواهند بود.
  • کیفیت صدا و تصویری که مخابره می کنند در مقایسه با نوع آنالوگ بیشتر است.
  • ارتباط بین دوربین ها و گیرنده دو طرفه است و شما می توانید فرمانهایی نظیر خاموش و روشن کردن چراغ و یا تنظیم زاویه ی دید را برای آنها مخابره نمایید.
  • شما می توانید یک دوربین را به چندین گیرنده متصل نمایید.

معایب:——————————————————————————————–

 

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.