عضویت در کانال تلگرام زوم تک

چه کسانی امسال موفق به دریافت جایزه نوبل شدند؟

۰

مدتی قبل زمانی بود که بهترین تحقیقات علمی دنیا جایزه گرفتند و شما اول ممکن است بخندید ولی بعد به فکر می افتید.

محققان و دانشمندان از شش قاره جهان برای برگزاری ۲۵ امین دوره مسابقات نوبل جمع شده بودند. نوبل پاداش تحقیقات غیر محتمل است. مراسم در دانشگاه هاروارد برگزار شد و جوایز توسط برنده نوبل واقعی تحویل داده شد. از برندگان امسال می توان یک دانشمند به خاطر دستور یک تخم مرغ و یک ریاضیدان به خاطر محاسبه امکان اینکه یک امپراطور مراکشی پدر ۸۸۸ کودک باشد، اشاره کرد.

برنده جایزه فیزیولوژی و حشره شناسی به مایکل اسمیت از دانشگاه کرنل تعلق گرفت که تحقیقات دشوارکشف دردناک ترین محل به زنبور گزیدگی را به عهده گرفته بود. او با فشار دادن حشرات به  ۲۵ نقطه مختلف بدنش،  کشف کرد که  بازو، جمجمه و نوک انگشت وسط حداقل درد را دارند و سوراخ بینی، لب بالا و آلت تناسلی بیشترین میزان درد. او گفت: “نیش به سوراخ بینی بسیار دردناک است و انگار تمام بدن درد را تجربه می کند.”

این جایزه با جاستین اشمیت که  با آزمایش نیش حشرات بر روی خود یک شاخص درد به نام شاخص درد اشمیت استینگ ابداع کرده بود به اشتراک گذاشته شد.

جایزه دیگر فناوری  به یک تیم گرجستانی برای کشف “قانون ادرار کردن” تعلق گرفت. این گروه با استفاده از تجزیه و تحلیل ویدئوهای با سرعت بالا و دینامیک سیالات، کشف کردند که تقریبا تمام پستانداران بزرگتر از ۳ کیلوگرم (۶.۶ پوند)  به طور متوسط  مقدار  زمان مشابهی را برای تخلیه مثانه خود نیاز دارند که حدود ۲۱ ثانیه است. این یافته برای همه از فیل ها تا بز هادرست است. در حالی که این ممکن است یک یافته شگفت انگیزبرای برنامه های کاربردی دنیای واقعی باشد.

پزشکانی از انگلستان جایزه نوبل پزشکی را به خانه بردند به خاطر تشخیص نقش سرعتگیر در میزان حاد بودن آپاندیس بسته به اینکه بیمار هنگام رانندگی در عبور از آن ها چه میزان درد را متحمل می شود. جایزه زیست شناسی به دانشمندانی از شیلی تعلق گرفت که دم هایی سنگین را به مرغ ها وصل کردند تا بتوانند راه رفتن دایناسورها را تجزیه و تحلیل کنند.

تمام برندگان یک گلدان گل که تمام عناصر مختلف بر روی آن چسبانیده شده و یک اسکناس از زیمباوه به ارزش ۱۰ تریلیون دلار دریافت کردند.

منبع: ifiscience

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.