طراحی سایت اینتن

علت اصلی زلزله های اخیر در ایران چیست؟

0 رجبی
علت اصلی زلزله های اخیر در ایران چیست؟
5 (100%) 1 vote

علت اصلی زلزله های اخیر در ایران چیست؟ ایران جز کشورهای است که تاکنون زلزله را چندین بار تجربه کرده است و اخیرا مناطق زیادی از ایران دچار زلزله شده اند و همچنین این زلزله ها در بین مردم وحشت را ایجاد کرده و سبب شده تا شایعات زیادی در مورد زلزله در فضای مجازی نیز انتشار داده شود ولی شاید برای بیشتر مردم سوال باشد که علت اصلی زلزله های اخیر در ایران چیست؟ در جواب باید بدانید که علت های برای این زلزله ها بیان شده که در ادامه این پست به آنها پرداخته ایم.

زلزله چیست: زمانی که پوسته ی جامد زمین دچار لرزش ناگهانی شود زمین لرزه یا زلزله پدید می آید که افزایش فشار زیاد سنگ ها و طبقه های درونی زمین را می توان از علت زلزله دانست.این فشارها به اندازه ی هستند که در سنگ گسستگی پدید می آید و در امتداد سطح شکستگی دو قطعه سنگ نسبت به یکدیگر حرکت می نمایند.به این شکستگی ها که با جابه جایی نیز همراه هستند گسل گفته می شود.زمانی که سنگ شکسته می شود ، میزان انرژی در زمان زیادی در مقابل شکستگی وضعیت های متفاوتی را برای آزاد کرد انرژی نهفته شده ، پدید می آورد.

چرا زلزله در ایران رخ میدهد؟

یکی از اصلی ترین دلایلی که می توان برای زلزله های ایران بیان کرد، قرار گیری ایران روی کمربند زلزله است که بیشتر شهرهای که این روزها دچار زلزله شده اند بر روی این کمربند قرار گرفته اند.

برخی از مناطق در ایران هستند که با نام ” مناطق سفید” شناخته می شوند یعنی نسبت به دیگر مناطق دارای خطر کمتری می باشند و مناطقی هستند که حتی در زمان های سه هزار سال یکبار هم دچار زلزله های بالای 6 ریشتر نخواهند شد.

مناطقی وجود دارد که ساکنان زیادی در آنجا وجود ندارد ولی از نظر زلزله خیزی درصد کمتری داشته اند مانند کویر لوت یا کویر مرکزی و البته استان های دیگری مثل  اصفهان،اراک،همدان، سنندج از خطر پایین تر زلزله برخوردار هستند . ناحیه جنوب اهواز به سمت خرمشهر و آبادان هم در منطقه سفید هستند به جز این قسمت های که ذکر شده است مابقی قسمت ها زلزله خیز می باشند.

شما می توانید در عکس زیر ، منطقه های که در ایران زلزله خیز هستند را به خوبی ببنید.مناطقی که روی کمربند هستند جز مناطق زلزله خیز هستند که این امکان وجود دارد دچار زلزله شوند.

به دلیل اینکه گسل های در کشور و همچنین همسایگی آنها با چند کشور موجب شده تا یک لرزه در چند شهر احساس گردد. البته گاهی شهرهای که مناطق سفید هستند به علت اینکه با مناطق پر لرزه همسایه می باشند ، زلزله را احساس می کنند.

لیست گسل های ایران

زلزله
البته گسل ها با یکدیگر تفاوت داشته دارند و همین موضوع را می توان دلیلی دانست که قدرت تمام لرزه های که در منطقه های پر لرزه اتفاق می افتد کاملا متفاوت بوده است.

زلزله

باید بدانید که به هر گونه شایعه در مورد زلزله نباید دقت کنید بلکه دلایل زلزله های که اخیرا رخ داده با توجه به متن فوق مشخص می شود و این شایعه ها فقط سبب می شود ترس و وحشت در مردم ایجاد شود.

مقاله مرتبط : 

نرم افزار پیش بینی زلزله

هارپ چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.