طراحی سایت اینتن

بهترین روش ترک سیگار چیست ؟

0
بهترین روش ترک سیگار چیست ؟
به این پست امتیاز دهید

بهترین روش ترک سیگار چیست ؟ متاسفانه موضوع اعتیاد به عنوان یکی از اصلی ترین معضلات در جامعه به شمار می رود. شاید روزانه افراد زیادی را ببنیم که سیگار می کشند یا خودمان هر روز سیگار بکشیم ولی به سادگی از کنار این موضوع رد شویم در حالی که مصرف سیگار برای هر انسانی می توان عوارض جدی را به وجود بیاورد.

حالا سوال اینجاست که بهترین روش ترک سیگار چیست ؟ قطعا اگر پاسخ این سوال را بدانیم می توانیم بهترین روش را انتخاب کنیم و با موفقیت سیگار را ترک نماییم. با ادامه این پست با زوم تک همراه شوید…

بهترین روش ترک سیگار : چگونه سیگار را ترک کنیم؟

بهترین روش ترک سیگار : برخی از افراد سیگاری هر بار که تصمیم به ترک سیگار می گیرند ولی با شکست روبرو می شوند و دوباره پس از زمان کوتاهی به کشیدن سیگار ادامه میدهند چون این سیگار است که سبب کاهش اعتماد به نفس در انسان می شود و همچنین منجر به ایجاد وعده های دروغین می گردد به این صورت که فرد می گوید از امروز ترک می کنم! فردا برای ترک شروع می کنم! این اخرین نخ سیگارم است و… که هیچ کدام از این وعده ها عملی نمی شود به بیانی ساده تر قدرت عمل کردن به وعده را در انسان ضعیف می کند.

جالب است بدانید که بسیاری از افرادی که سیگار را ترک می کنند چندین ماه پس از ترک همیشه با خودشان می گویند که چرا از همان اول به سراغ مصرف سیگار رفته اند واقعا مصرف چنین موادی به جز عوارض و ضرر چه سودی برای ما داشته است؟

روش های متعددی برای ترک سیگار وجود دارد که می تواند کمک کند تا افراد به جای اینکه برای کشیدن سیگار وسوسه شوند مداوم به این فکر کنند که چطور از شر آن رهایی پیدا کنند.

ترک سیگار

اول از هر چیزی شما باید سیگار کشیدن را به عنوان یک امر غیر عادی به شمار بیاورید. یعنی اینگونه وانمود کنید که اصلا سیگار را نمی شناسید و به عنوان یک شخص غریبه با سیگار هستید مثل کسانی که برای بار اول سیگار می کشند و مداوم سرفه می کنند. اگر در میان کسی هم به شما تعارف کرد که سیگار بکشید به او بگویید نه من اصلا سیگاری نیستم. چرا اینگونه فکر کردی؟ سیگار می کشم حالم خراب می شه و…

دومین راهکاری که شما باید برای ترک سیگار انجام بدهید این است که وارد گروه بندی های علوم بشری شوید یعنی اگر از دریچه فلسفه وارد شوید که قطعا به سمت آگاهی از وجود بشر رفته اید اگر به دریچه فلسفه وارد شوید که از چیستی و چرایی سر در می آورید و اگر از دریچه پزشکی وارد شوید که به سراغ استفاده از داروها و مواد شیمایی می رود. در واقع هیچ کدام از این روشها اشتباه نیستند و هر کدام به شما کمک می کنند تا بتوانید سیگار را ترک کنید.

راهکارهای برای ترک سیگار

برای ترک سیگار بهتر است قول ندهید. بسیاری از افراد فکر می کنند که قول دادن می تواند در ترک سیگار نیز موثر باشد ولی این راه درستی برای ترک سیگار نیست چون همانطور که اشاره کرده ایم سیگار کشیدن سبب ضعیف شدن انسان در برابر قول ها و عمل ها می شود و شما هر بار که قول میدهید نمی توانید به آن عمل کنید در نهایت این حس در شما پدید می آید که من نتوانستم به قول هایم عمل کنم پس نمی توانم ترک سیگار را نیز انجام بدهم.

1)سعی کنید یک روز در تقویم را برای خودتان مشخص کنید و به خودتان قول بدهید از آن روز برای ترک سیگار شروع کنید و روزانه آن را کمتر نمایید.

2)وقتی شروع به ترک سیگار می کنید یک دفترچه تازه بردارید و در مورد مسیری که پیش گرفته اید خاطره بنویسید.

3)بهترین راهکار این است که شما یک دوست سیگاری را همراه خود برای ترک داشته باشید و با یکدیگر رقابت نمایید.

4)برای ترک سیگار قول دروغین ندهید و اجازه دهید تا وجدان شما به اصطلاح درد بگیرد یعنی از اینکه ما مداوم سیگار بکشیم وجدانم راحت نشود و خودمان یک تصمیم جدی به جای قول علکی بگیریم.

5)می توانید از مرکزهای ترک اعتیاد کمک گرفته و روش های را که ارائه میدهند استفاده نمایید. همچنین می توانید در گروه های شرکت کنید که به صورت دسته جمعی برای ترک سیگار اقدام می کنند اینگونه شما انگیزه بیشتری خواهید داشت.

استفاده از روش های خانگی برای ترک سیگار

اگر شما تصمیم گرفته اید که سیگار را ترک کنید می توانید از روش های خانگی نیز استفاده کنید:

جو : یکی از بهترین درمان ها می باشد که به عنوان داروهای خانگی نیز شناخته می شود. شما می توانید 2 فنجان آب جوشیده را اماده کنید و یک قاشق جو درون آن بریزید و سپس با یکدیگر ترکیب نمایید. برای یک شب اجازه دهید بماند و صبح روز بعد برای ده دقیقه این ترکیب را بجوشانید و سپس میل نمایید. از این مخلوط می توانید هر بار پس از هر وعده ی غذایی استفاده کنید و در شب از آن میل نکنید. جو سبب می شود که سم ها از بدن خارج شوند و کاهش میل کشیدن به سیگار را در بر دارد.

آب زیاد بنوشید: بهترین راهکار این است که آب زیاد بنوشید. آب خوردن زیاد علاوه بر دفع سموم به کاهش میل به سیگار کمک کرده و عوارض ترک آن را کاهش میدهد.

فلفل قرمز: از بهترین داروهای که می تواند به شما کمک کند فلفل قرمز می باشد. در رژیم غذایی خود از فلفل قرمز و ادویه استفاده کنید. استفاده از فلفل قرمز موجب می شود تا میل به سیگار کم شود و همچنین حساسیت ناشی از آن نیز کاهش داشته باشد.

زنجبیل: زنجبیل خواص بسیاری زیادی داشته است. زمانی که فردی تصمیم به ترک سیگار می کند نوعی حالت تهوع به آن دست میدهد و می تواند با مصرف عصاره زنجبیل این حالت را به راحتی در خود کاهش بدهد.

بهترین روش ترک سیگار چیست ؟ موارد دیگری نیز می توانند به شما کمک کند که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

 • لوبیلیا
 • استفاده از مولتی ویتامین ها
 • شربت شیرین بیان
 • تربچه
 • استفاده از عصاره دانه انگور
 • گیاه زوفا
 • عصاره انگور
 • پودر جینسینگ(اضافه کردن به صبحانه)
 • سنبل الطیب
 • عسل

دقت داشته باشید که می توانید از سیگارهای گیاهی نیز استفاده کنید. این سیگارها اصلا نیکوتین ندارند و می توانند در چنین شرایطی موثر باشند. البته توصیه می شود حتما پیش از مصرف با پزشک در این خصوص مشورت های لازم صورت بگیرد.

راهکارهای برای ترک سیگار

بهترین روش ترک سیگار چیست ؟

توصیه های برای ترک سیگار

 • روزانه خودتان را با امور مختلف سرگرم کنید
 • در گروه های ترک سیگار شرکت کنید
 • از مصرف زیاد آب و ابمیوه غافل نشوید
 • از نوشیدن الکل و موارد این چنینی جلوگیری نمایید
 • با افرادی که سیگار می کشند در زمان ترک سیگار معاشرت نکنید
 • هر روز شما این احساس را خواهید داشت که سیگار می خواهید ولی به این احساس توجه نکنید
 • خودتان را آنقدر سرگرم کنید تا وسوسه ها به سراغ شما نیایند
 • به پیاده روی بروید
 • نفس عمیق بکشید و ورزش کنید
 • در زمان ترک سیگار به برنامه غذایی تان نیز دقت کنید.

منبع : medicalnewstoday.com

تگ ها
loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.