طراحی سایت اینتن

سنبل آبی چیست؟ مضرات سنبل آبی را بدانید

0 رجبی
سنبل آبی چیست؟ مضرات سنبل آبی را بدانید
به این پست امتیاز دهید

سنبل آبی چیست؟ مضرات سنبل آبی را بدانید : سنبل آبی نوعی گیاه آبزی است که بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری می باشد و معمولا اگر خارج از محدوده ی بومی خود باشد، آن را به عنوان یک گونه مهاجم می شناسند. Eichhornia crassipes نام علمی سنبل آبی است.

این گیاه یک گونه از تیره غلافیان به شمار می رود که ریشه های ارغوانی سیاه ازاد دارد و سنبل آن حدود هشت تا پانزده گل داشته و عموما رنگ های آن بنفش، صورتی و ارغوانی است. در برخی از گل فروشی ها نیز این گل وجود دارد.

گل سنبل آبی

سنبل آبی در 2 سال پیش وارد تالاب های استان گیلان شد و در قسمتهای مثل تالاب بین المللی انزلی، تالاب عینک رشت و چند آب بندان شهرستان شفت دیده شد. برای این قسمت ها این گیاه غیربومی بوده و گسترش این گیاه و پوشاندن سطح آب به وسیله ی آب می تواند منجر به بروز مشکلات متعددی گردد از جمله مرگ تدریجی تالاب ها یا کم شدن میزان تنوع زیستی.

سنبل آبی به عنوان یکی از گیاهانی می باشد که به سرعت رشد می کند و می تواند میزان زیادی بذر را تولید کند و شهرت زیادی به دلیل دوام سی سالش دارد. ریشه های این گیاه به عنوان جاذب آلاینده ها ،فلزهای سنگین و مواد سمی به شمار می رود و به همین دلیل از گیاهان سمی و سرطان زا به شمار می رود.  برای اولین بار در سال 1390 در تالاب عینک شهر رشد مشاهده شد و متاسفانه هم اکنون نیز در برخی از گل فروشی به شمار می رود.

سنبل آبی زیبا اما خطرناک

گل سنبل آبی یک گیاه مهاجم خطرناک می باشد که در محیط های آبی رشد می کند و در زمان 1 هفته ، 2برابر می شود و می تواند در مدت زمان کوتاهی سطح تالاب یا محیط آبی یا رودخانه را بپوشاند و سبب شود که آسیب های به اکوسیستم آبی وارد شود و همچنین به دنبال آن مرگ آبزیان را به همراه بیاورد.

البته علاوه بر آنچه که ذکر کرده ایم این گیاه می تواند تاثیراتی را بر روی سلامت افراد نیز داشته باشد و به عنوان سرطان زا و آلرژی زا شناخته می شود. این گیاه متاسفانه با هر محیطی تقریبا سازگاری دارد و البته با وجود قدرت این گیاه ،میتواند حتی فلزهای سنگین مانند جیوه و سرب که به واسطه فاضلاب کارخانه های صنعتی به آبها وارد می شوند را به خود جذب نماید و به همین جهت اگر سنبل آبی در محل تجمع داشته باشد بسیار خطرناک می باشد و میتواند برای بروز بیماری های مختلف(مثل سرطان) به آن عامل مهمی به شمار رود.

سنبل آبی برای پهنه های آبی گیلان به عنوان یک تهدید جدی به شمار می رود. سنبل آبی با نام شیطان نیلگون نیز شناخته می شود. متاسفانه برخی از افراد سودجو اقدام به خرید و فروش این گیاهان در سطح معابر میکنند.

سنبل آبی چه ضررهای دارد؟

سنبل آبی با زیبایی که دارند  بسیار فریب دهنده می باشد. برگهای آن طولی 20 سانتی متری و پهنای آن 15 سانتی متر می باشد. این گیاه زیبا می تواند برای محیط زیست مشکلات متعددی را به وجود بیاورد و همچنین سبب شود تا عبور قایق ها به کندی انجام گردد و همچنین اگر از این گیاه به عنوان تزئینی استفاده شود سرطان زا می باشد.

سنبل آبی

سنبل آبی به دلیل اینکه قدرت پالایش و جذب زیادی داشته است و ریشه های آن میتواند فلزهای سنگین مثل سرب و جیوه را که در آب هستند را جذب کند برای سلامت انسان ها و همچنین استفاده از آن ها بسیار خطرناک می باشد. 

روش های برای مقابله با این گیاه وجود داشته است که می توانیم به روشهای مکانیکی مثل ماشین آلات مخصوص جمع آوری اشاره کرد یا اینکه از روش های شیمیایی مثل علف کش و بیولوژیک مثل استفاده از حشرات برای مقابله با این گیاه استفاده نماییم.

زنگ خطر…

سنبل آبی چیست؟ مضرات سنبل آبی را بدانید : پس از گذشت مدتی به دلیل اینکه اطلاعاتی در خصوص این گیاه بدست آمد، کارشناسان محیط زیست گیلانی و انجمن های مختلف برای مقابل سنبل آبی، اقدام به جمع آوری آن ها از روی سطح تالاب انزلی می کردند و خرید و فروش سنبل آبی در بیانیه  از سوی محیط زیست گیلان، غیر قانونی شناخته گردید ولی با این وجود در برخی از شهرهای گیلان و فضای مجازی برخی از افراد اقدام به فروش آن می کنند.

باید بدانید که خرید و فروش سنبل آبی می تواند به عنوان یک زنگ خطر و همچنین تهدید جدی برای سلامت هموطنان و همچنین اکوسیستم های آبی کشور به شمار برود. بهترین راه حل آن است که شما در خصوص آن اطلاعات کاملی بدست بیاورید.

جالب است در خصوص سنبل آبی بدانید که این گیاه به عنوان عاملی پارازیتی در صید و صیادی می باشد که حدودا صد میلیون دلار در هر سال در آمریکا برای از بین بردن آن هزینه می شود.

ضررهای سنبل آبی

در گیلان علاوه بر گیاهانی چون آزولا یا کاراس، سنبل آبی نیز بسیار دیده می شود و از نمونه صد گونه گیاه خطرناک در دنیا به شمار می رود که البته ریشه آن به آمریکای جنوبی تعلق داشته و عمدتا به واسطه حمل و نقل دریایی به حوضه آبی کشورها وارد می گردد.

متاسفانه در برخی از نقاط دیده می شود که از این گیاه به عنوان تزئینی استفاده می گردد و در تالاب انزلی برخی اینگونه تصور می کنند که مثل نیلوفر آبی است و برایشان هیچ ضرری را به دنبال ندارد.

سنبل آبی چیست؟ مضرات سنبل آبی را بدانید : در پایان بهتر است بدانید که باید برای حذف و کنترل سنبل آبی اقدامات جدی صورت بگیرد. از جمله تاثیرات منفی که این گیاه از لحاظ اقتصادی داشته است می توان به محدود شدن جریان آب در رودخانه ها، از دست رفتن آب، تبخیر زیاد آب، محدود شدن کانالهای زهکشی و آبیاری در شرایط خشکسالی اشاره نمود.

بهترین روش که می تواند به ما کمک کند تا از خطرات سنبل آبی و مضررات آن در امان باشیم، شناخت صحیح آن می باشد. با توجه به زیبایی این گیاه به دلیل سرطان زا بودن آن نباید به عنوان تزئینی استفاده گردد.

منبع

تگ ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.