شکست پروژه بشقاب پرنده ناسا برای فرود بر مریخ

0
شکست پروژه بشقاب پرنده ناسا برای فرود بر مریخ

محققان ناسا طراحی جدید برای فرود امن محموله و مریخ نورد بر سطح مریخ ارائه داده اند. این فناوری که به(سرعت گیر فراصوت با تراکم پاین) یا LDSD معروف است، ماموریت دارد تا با کاستن سرعت هنگام ورود به جو مریخ باعث سالم فرود آمدن محموله خود شود.

شکست پروژه بشقاب پرنده ناسا برای فرود بر مریخ

پروژه بشقاب پرنده ناسا برای فرود بر مریخ

این وسیله سه تن وزن دارد و مساحتی برابر زمین فوتبال را دارا است. هدف از ساخت این وسیله رساندن محموله های سنگین به مریخ است. هنگامی که راکت این وسیله موتور را روشن می کند، سرعت آن بعد از عبور از جو زمین به ۴۹۰۰ کیلو متر بر ساعت می رسد که این سرعت برای فرود آمدن بر سطح مریخ ناامن است، به همین منظور بالونی بشقابی شکل را در آن تعبیه کرده اند تا بتواند سرعت را به حد مجاز کاهش دهد.سیستم آن مانند ترمز های جوی است.این پروژه هم اکنون در دست آزمایش است و بر روی ناوگان دریایی ایالات متحده مستقر در اقیانوس آرام نزدیک به هاوایی آزمایش می شود. این فناوری تا کنون بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار برای ناسا هزینه داشته اسن، ولی هنوز نمی توان از آن استفاده کرد و نواقص بسیاری دارد. در این آزمایش قرار بوده تا ناسا فضا پیمای خود را به ۵۵ کیلومتری جو برساند سپس به آرامی برروی اقیانوس آرام بنشیند. اما به رغم عملکرد درست ترمز ها، چتر نجات به درستی عمل نکرده و آن را به اقیانوس سقوط کرده است.

شکست پروژه بشقاب پرنده ناسا برای فرود بر مریخ

انتظار می رود سال آینده باز هم ناسا آزمایشی بر روی همین ناوگان انجام دهد و شاید هم در همان سال به بهره برداری برسد.


 

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.