عضویت در کانال تلگرام زوم تک

چاپگر سه بعدی این بار بینی چاپ می کند

۱

بار دیگر فناوری به کمک پزشکی آمد و این بار با استفاده از چاپگر سه بعدی زیستی اقدام به طراحی و چاپ بینی کردند که در ساخت آن از سلول های بدن خود بیمار استفاده شده است.

چاپ بینی مصنوعی با چاپگر های سه بعدی

این بینی چاپی برای افرادی که در اثر سوانح یا بیماری ها بینی خود را از دست داده اند طراحی شده است و چون از سلول های خود فرد در ساخت آن ها استفاده شده است سازگاری بیشتری با بدن بیمار داشته و احتمال پس زدن پیوند را بسیار کاهش داده و به تعداد اعمال جراحی بسیار کمتری نسبت به سایر پیوند اعضا دارد.

محققان از این روش برای جایگزینی اندام های انسان همچون بینی ، گوش  و … می توانند استفاده نمایند. ساخت بینی مصنوعی اولین اقدام دانشمندان جهت ساخت اندام های مصنوعی نیست چرا که سال گذشته محققان توانستند به کمک این روش اندام مصنوعی برای گوشی یک بچه که بصورت مادرزادی بدون گوشی متولد شده بود بسازند. در این روش دانشمندان با کمک گرفتن از غضروف های بدن بیمار توانستند یک گوشی مصنوعی به بدن او پیوند زنند ، در این عمل بدن بیمار عضو جدید را پذیرفت و پس نزد.

محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ (ETH) در روش جدید که ابداع کردند نیاز به جراحی های متعدد را کاهش می دهد و در یک عمل پیوند نیاز فرد برطرف می شود. این محققان توانستند در روش آزمایشگاهی چاپگر زیستی را برای چاپ این اندام مصنوعی تولید نمایند که بازسازی غضروف را امکان پذیر می نماید.

در این روش رشد دادن غضروف از مواد سلولی خود بیمار انجام می پذیرد ، و محققان به کمک یک کامپیوتر هوشمند روند رشد یک اندام غضروفی را کنترل می نمایند. 

این روش باعث شده تعداد عمل‌های جراحی برای برداشت غضروف ، کشت و پیوند زدن غضروف نهایی برای رشد کردن در بدن بیمار کاهش یابد و چون نمونه های شبیه سازی شده از بدن خود بیمار انتخاب می شود و غضروف خود بیمار رشد می یابد امکان پس زدن عضو پیوندی به شدت کاهش می یابد.

تا کنون محققان توانسته اند یک گوش و یک بینی از پلیمر های زیستی تولید کنند ، در آینده ای نزدیک اعضا های تولید شده در روی بدن گوسفند و بز آزمایش خواهد شد. ساخت اعضای مصنوعی بدین شکل انقلابی در روش های ترمیم اعضای از دست رفته انسان ها ایجاد خواهد کرد.

نظر شما در مورد این ابداع چی هست؟ 

منبع : ethz.ch

یک نظر برای “چاپگر سه بعدی این بار بینی چاپ می کند”

  1. حامد گفت:

    خیلی جالب بود مرسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.