عضویت در کانال تلگرام زوم تک

رکورد زمان پیاده‌روی فضایی فضانوردان آمریکایی شکسته شد

۰

خروج فضانوردان از فضاپیما یا ایستگاه فضایی برای انجام راهپیمایی در فضا اصطلاحا فعالیت فوق العاده فضایی گفته می شود.گفتنی است نخستین پیاده روی فضایی توسط «الکسی لئونوف» کیهان نورد شوروی سابق در مارس ۱۹۶۵ میلادی و به مدت ۱۰ دقیقه انجام شد. همچنین «ادوارد اچ وایت» نیز بعنوان نخستین فضانورد آمریکایی سه ماه بعد در مأموریت جمینی ۴ بمدت ۲۳ دقیقه پیاده روی فضایی کرد.

«سوتلانا ساویچکایا» کیهان نورد روس نخستین زن فضانوردی بود که در قالب مأموریت سایوز T-۱۲ در سال ۱۹۸۴ میلادی اقدام به راهپیمایی فضایی کرد و در لیست افرادی که به این شگفتی عظیم دست پیدا کرده اند اضافه شد.در طول پنج دهه گذشته بیش از ۵۰۰ فضانورد راهی فضا شده اند که از این تعداد تنها ۲۰۰ نفر موفق به انجام راهپیمایی فضایی یا ماه نوردی شدند.

پیاده روی فضایی 2و اما روز گذشته (پنج‌شنبه) اسکات کلی، فرمانده اکسپدیشن ۴۵ ایستگاه فضایی، نخستین فضانورد آمریکایی معرفی شد که بیشترین زمان را طی یک سفر فضایی از سوی آمریکا در فضا گذرانده است. اسکات کلی و کجل لیندگرن، فضانوردان آمریکایی حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی نخستین پیاده‌روی فضایی خود را روز چهارشنبه (ششم آبان) انجام دادند.کلی و لیندگرن طی این پیاده‌روی هفت ساعت و ۱۶ دقیقه‌ای، بیشتر کارهای اصلی برنامه‌ریزی شده برای این ماموریت در خارج ایستگاه را انجام دادند.

کلی و لیندگرن طی این پیاده‌روی، یک پوشش حرارتی روی طیف‌سنج مغناطیسی آلفا قرار دادند، بر روی چند قطعه روی بخش‌های پایانی بازوی رباتیک Canadarm2 گریس مالیدند و به تجهیز سیستم نیرو و داده برای نصب یک پورت الحاق به ایستگاه در آینده پرداختند که برای ورود فضاپیمای استارلاینر CST-100 بوئینگ و فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این فضانوردان یکبار دیگر در روز ششم نوامبر (۱۵ آبان) به پیاده‌روی در خارج ایستگاه فضایی خواهند پرداخت و طی آن یک سیستم خنک‌ساز را به تنظیمات اولیه‌اش بازخواهند گرداند. این تنظیمات در سال ۲۰۱۲ در تلاش برای ایزوله‌سازی نشت مایع خنک‌ کننده آمونیاک توسط گروهی از فضانوردان تغییر کرده بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.