عبور غافلگیر کننده یک سیارک از کنار کره زمین تا ۲ هفته دیگر

0
asteroid-2015-tb145-5

چندی پیش بود که خبری (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید) مبنی بر عبورک سیارک ۸۶۶۶۶ (۲۰۰۰ FL10) با عرض تا ۲.۶ کیلومتر،با سرعت ۶۴ هزار و ۳۷۴ کیلومتر در ساعت از کنار زمین را منتشر کردیم و گفتیم که این سیارک در سایز و اندازه ای بود که قادر باشد حیات را بر روی زمین پایان بخشد، اما خوشبختانه فاصله آن در زمان عبور از کنار زمین، ایمن بود. ۸۶۶۶۶ نخستین بار ۱۶ سال پیش شناسایی شد و شبیه سیارک آپولو ۱۸۶۲ است که جزء اجسام خطرناک بالقوه (PHO) طبقه‌بندی شده است، اما فاصله ی آن از زمین در مقایسه با سیارکی که در آینده از کنار زمین عبور خواهد کرد بسیار بیشتر بود.

اما این بار درست به فاصله یک ماه مانده، سیارک ۲۰۱۵ TB145 که قطری بین ۲۸۰ تا ۶۲۰ متر دارد و با سرعت ۱۲۶ هزار کیلومتر در ساعت در حال سفر کردن است دو هفته پیش توسط تلسکوپ Pan-STARRS در هاوایی شناسایی شد. گفته شده که در روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) این سیارک از فاصله ۴۹۹ هزار کیلومتری زمین عبور خواهد کرد و بزرگترین جسمی است که اخیرا از نزدیک سیاره ما گذر کرده است.

ناسا دلیل ناشناخته ماندن سیارک تا این اواخر را مدار عجیب و متمایل به بالای سیارک اعلام کرده است و اطمینان داده که این جسم از فاصله ایمنی از زمین عبور خواهد کرد

سیارک ۲۰۱۵ TB145 که از فاصله نزدیکتری نسبت به سیارک پیشین ۲۰۰۴ BL86 عبور خواهد کرد، از لحاظ اندازه تا حدی شبیه و شاید بزرگتر از آن است اما قمری به همراه ندارد. در هر صورت، این جسم، جدیدترین عبور نزدیک شناخته شده پس از ۲۰۰۴ XP14 در سال ۲۰۰۶ و پیش از ۱۹۹۹ AN10 در اوت ۲۰۲۷ بشمار می‌رود.

اگرچه این مواجهه غافلگیرکننده است، اما فرصت خوبی را برای بسیاری از رصدخانه‌ها به منظور آزمایش قابلیت‌های تصویربرداری و پیگیری با رادار خود ارائه خواهد کرد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : nineplanets

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.