باتری های لیتیومی از دنیای تکنولوژی خداحافظی می کنند.

1
باتری های لیتیومی , باتری سدیم - یون , باتری سدیم

باتری های لیتیومی امروزه جزو پرکاربرد ترین باتری های بکار رفته در دستگاه های هوشمند از جمله گوشی های موبایل ، تبلت ها ، کامپیوتر ها و … می باشد. یک تیم تحقیقاتی در کشور آلمان به دنبال جایگزینی این باتری پرکاربرد با باتری های سدیم – یون هستند ، با توجه به اینکه لیتیوم یکی از گرانقیمت ترین عناصر در جهان می باشد ، جایگزینی آن با یون سدیم مطمئنا باعث خواهد شد استفاده از باتری های لیتیومی در دنیای تکنولوژی کاهش یابد .

استفاده از باتری های سدیم یون بجای باتری های لیتیومی

مدیر تیم تحقیقاتی این پروژه پروفسور یونگ لی در مصاحبه های مطبوعاتی خود اعلام کرد ، ما در تولید باتری های سدیم – یون در تلاش هستیم مشکلات باتری های لیتیومی را کاهش دهیم ، از مشکلات باتری های لیتیومی ومی توان به سمی بودن مواد مصرف شده در آن ها و مدت زمان زیاد برای شارژ دوباره آنها است. وی در ادامه گفت : باتری های لیتیومی که امروزه در دستگاه های هوشمند زیادی مورد استفاده قرار می گیرد ، دارای ویژگی های مناسب زیادی است ، اما چون منابع تولید این باتری ها گران می باشد و در آینده محدودیت زیادی در منابع خواهد داشت ، استفاده از سدیم – یون در باتری های آینده باعث حذف این باتری ها از چرخه تکنولوژی خواهد بود.

باتری های سدیم یون جایگزین لیتیومی

در تحقیقات انجام گرفته محققان به این نتیجه رسیدند که باتری های جدید سدیم – یون هم قادر اند تمام ویژگی های مناسب باتری های لیتیومی را داشته باشند ، همچنین قابلیت های بالایی هم نسبت به باتری های نسل قبل خواهند داشت.

براساس اعلام تیم تحقیقاتی مذکور ، یون های سدیم دارای اندازه بزگتری نسبت به یون های لیتیومی می باشند ، به همین دلیل نمیتوان به دلیل بزرگی آنها از ان در بین ساختار الکترون استفاده کرد ، به همین دلیل در ساخت باتری های سدیمی از طراحی مولکولی استفاده شده است ، طراحی مولکولی باعث افزایش ظرفیت و کارایی باتری سدیم – یون شده است.

براساس اطلاعاتی که در مجله American Chemical Society چاپ شده است ، باتری های ساخته شده با سدیم – یون قادر خواهند بود در اندازه کوچکتر و قابل استفاده در اغلب دستگاه های هوشمند در آینده باشند ، حتی باتری های ساخته شده از این روش قابل استفاده در دستگاه های پوشیدنی هم خواهد بود.

نظر شما در مورد باتری های نسل جدید سدیم یون چیست؟ به نظرتون قابل استفاده در دستگاه های هوشمند آینده خواهد بود ؟

منبع : phys.org

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

1 نظر

  1. اگه اینطور بشه فک کنم قیمت نهایی گوشی ها و لپ تاپ ها هم میاد پایینتر نسبت به قبل این اتفاق خوبی میشه به نظرم

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.