ضررهای جبران ناپذیر دود سیگار به اطرافیان

0
دود سیگار

سیگار یکی از مضر ترین و اعتیاد آورترین موضوعاتی است که بشر با آن روبروست . اما مضرات این پدیده برای اطرافیان یک شخص سیگاری بیش از ضرر های وارده به خود فرد سیگاری است . اما این مضرات تا چه حد به اطرافیان تاثیر می گذارد  .

براساس تحقیقات انجام گرفته ضرر دود سیگار دست دوم به اطرافیان بسیار بالاست و این عامل تا جایی بر روی افراد تاثیر میگذارد که احتمال درگیری اطرافیان با بیماری های سرطان ریه و بیماری های قبلی را افزایش می دهد .

براساس گزارشی که توسط یک مجله علمی منتشر شد دود دست دوم سیگار همان دودی است که از قسمت روشن سیگار ناشی می‌شود و اطرافیان آن را استنشاق می‌ نمایند. زندگی با فرد سیگاری و استنشاق دود دست دوم سیگار، معادل مصرف مستقیم هشتاد نخ سیگار در طول یک سال است!

شایان ذکر است فرآورده کوتینین که یک فرآورده جانبی نیکوتین است در بیش از ۲۰ هزار غیر سیگاری مورد بررسی قرار گرفت. این فرآورده جانبی یکی از عوامل سرطان زا می باشد که باعث ایجاد سرطان ریه می شود . همچنین وجود کمترین مقدار کوتینین در خون انسان باعث کاهش ۶.۵ سال از عمر افرادی که دود دست دوم سیگار را استشمام می نمایند می شود .

میزان بالای کوتینین با بروز سرطان ریه، همه سرطان‌ها و بیماری قلبی ارتباط مستقیمی دارد که البته مؤید رابطه علت و معلولی نمی باشد.

اطلاعات حمع آوری شده در این تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از افراد از اینکه در معرض دود سیگار دست دوم هستند خبر نداشتند اما سطوح کوتینین در خون آنها وجود داشت.

این تحقیق در مجله علمی ” Carcinogenesis” منتشر شده است.

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.