تفاوت تلویزیون‌های UHD واقعی و غیر واقعی

0
تلویزیون‌های UHD واقعی

تلویزیون‌های UHD واقعی و غیر واقعی : امروزه بازار تلویزیون های UHD گرم شده و شاید شما هم یکی از افرادی باشید که قصد خرید این تلویزیون ها را داشته باشید، ولی قبل از انجام هر کاری باید از این موضوع اطلاع داشته باشید که کدام یک از این تلویزیون ها از فناوری UHD واقعی بهره برده و کدام یک فقط از نام این فناوری استفاده کرده اند. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه و انجام بررسی های بیشتر با زوم تک همراه باشید تا بتوانید یک تلویزیون UHD واقعی بخرید.

تفاوت های تلویزیون‌های UHD واقعی و غیر واقعی 

در مرحله ی اول ، تلویزیون های UHD باید از قابلیت نمایش کامل پیکسل‌های قرمز (R)، سبز (G) و آبی (B) برخوردار بوده  و کیفیت تصویری که از طریق این رنگ‌ها ساخته می‌شود را به هشت میلیون پیکسل ارتقا دهد. اخیرا تلویزیون‌های UHD متنوعی وارد بازار شده ، اما همه ی آن‌ها قابلیت پخش تمامی پیکسل‌ها، با ترکیب رنگ‌های کامل و کیفیت هشت میلیون پیکسل را ندارند.

تلویزیون‌های UHD واقعی
 به این منظور، انجمن دیجیتال (DE) و لوازم الکترونیک (CEA) اروپا ، استاندارد ویژه‌ای را تعریف و آن را به تمامی شرکت‌های سازنده ی تلویزیون‌ابلاغ کرده‌اند. به این ترتیب، همه تولیدکنندگان تلویزیون‌های UHD واقعی باید قابلیت پخش تصاویر با کیفیت هشت میلیون پیکسل و ترکیبی از پیکسل‌های واقعی رنگ های قرمز (R)، سبز (G) و آبی (B) را لحاظ کنند تا بتواند تلویزیون‌های UHD خود را در کشورهای اروپایی و آمریکایی عرضه کنند. 
یکی از نکاتی که باید به آن توجه ویژه ای داشت این است که بسیاری از تولیدکنندگان، تلویزیون‌های UHD غیرواقعی را تولید و وارد بازار می‌کنند؛ یعنی جهت کاهش قیمت تمام‌شده تلویزیون‌، بخش زیادی از تصاویر، با پیکسل سفید (W) ساخته می‌شود که هیچ کیفیتی ندارد. در نتیجه، در این تلویزیون‌ها، تصاویر دیگر هشت میلیون پیکسل نخواهد بود و کیفیت تصویر به میزان نیمی از این کیفیت تقلیل خواهد یافت.

تلویزیون‌های UHD واقعی
شرکت سامسونگ ازشرکت‌هایی است که تلویزیون‌های UHD با قابلیت پخش تصاویر هشت میلیون پیکسلی، ترکیبی از سه رنگ کامل قرمز (R)، سبز (G) و آبی (B) تولید می‌کند. به این ترتیب، تلویزیون‌های UHD سامسونگ، محتوای موردنظر را از هر منبع و به هر طریقی (اتصال حافظه خارجی، دریافت از فرستنده‌های تلویزیونی، دریافت از سرویس‌های ویدیوی اینترنتی و…) دریافت کنند، با کیفیت هشت میلیون پیکسل واقعی پخش خواهند کرد.
همچنین این تلویزیون‌های سامسونگ به کمک تکنولوژی انحصاری چهار مرحله‌ای ارتقای تصویر (UPSCALING)، محتوای تصویری را که به‌صورت FHD دریافت می‌کنند، به هشت میلیون پیکسل واقعی ارتقا می‌دهند. اما برندهای بسیاری در بازار ایران هستند که تلویزیون‌های UHD غیرواقعی را که پیش‌تر توضیح داده شد، عرضه می‌کنند که قیمت‌ آن پایین‌تر از قیمت تلویزیون‌های UHD واقعی است. به همان میزان هم، این تلویزیون‌ها قابلیت پخش کیفیت تصویر هشت میلیون پیکسل را ندارند و همچنین نمی‌توانند کیفیت تصویر FHD را که دریافت می‌کنند، به هشت میلیون پیکسل ارتقا دهند.
نتیجه آن‌که ،همانند تمام خریداران تلویزیون در سراسر جهان، هنگام خرید تلویزیون UHD باید از خرید تلویزیون‌های UHD ارزان‌قیمتی که از تکنولوژی چهار پیکسل رنگی (WRGB) استفاده می‌کنند بر حذر باشید؛ زیرا در این صورت، کیفیت تصویر بسیار پایین‌تری را از استاندارد جهانی UHD واقعی به خانه می‌برید.

منبع: روابط عمومی سامسونگ –اخبار فناوری

 

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.