عضویت در کانال تلگرام زوم تک

اختراع حیرت آور تمدن باستان،تلفن ۱۲۰۰ ساله

۰

احتمالا همه ی ما داستان گراهام بل و تلاش های بی وقفه وی و دستیارش برای اختراع تلفن را شنیده ایم و او را به عنوان پدر تلفن میشناسیم، اما حقیقت طور دیگری است.
گویا تمدن های پیشین بیش از حد تفکر ما پیشرفته بوده اند تا جایی وسیله ای ارتباطی مانند جایگاه تلفن امروزی در زندگی ما برای ارتباط میان خود طراحی کرده بودند.

به نظر می‌رسد اولین تلفن یک دستگاه انتقال صحبتِ بسیار ابتدایی است که تصور میشود اختراع آن مربوط به ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ سال پیش باشد، که حتی صدها سال بعد از آن هم معروف بوده است، اما در قرن نوزدهم بود که مود توجه عموم قرار گرفت. این تلفن معمولاً از قوطی‌های حلبی تشکیل می‌شد که از طریق ریسمان به هم مرتبط می‌شدند و عمدتاً به‌عنوان وسیله‌ای نوظهور تلقی می‌شد.
این تلفن اختراع شگفت‌ انگیزی از عهد باستان است که تقریباً همه کسانی را که درباره آن می‌شنوند، در حیرت فرو برده است. این ابزار ارتباطی ظریف ساخت دست بشر که در خرابه‌های شهر چان چان، واقع در پرو یافت شد، به‌عنوان اولین نمونه از تکنولوژی تلفن در نیمکره غربی محسوب می‌شود.این دستگاه ساخته‌شده در چیموی باستان، دارای دو انتها به شکل کدو است که از طریق طول معینی از طناب به هم وصل شدند.

این مصنوع شاهدی از نوآوری شگفت‌انگیز مردم ساحل چیمو در «دره ریو مچ» واقع در شمال پرو است.
«رامیرو ماتوس»، متصدی موزه ملی سرخپوستان آمریکایی گفت: «این دستگاه واقعاً بی‌نظیر است. تنها یک نمونه از آن تا‌کنون کشف شده است و بیانگر آگاهی جامعه‌ای بومی است که زبان نوشتاری ندارد.»

طول هر یک از قطعات انتهایی کدویی‌شکل حدود ۸.۹ سانتی متر بوده که با ماده رزین روکش می‌شود و به‌عنوان فرستنده و گیرنده صدا عمل می‌کند. در اطراف بخش انتهایی یا قاعده هر یک از بخش‌های کدومانند، غشاهای الاستیکی پنهانی وجود دارند. طنابی به طول ۲۲.۸ متر از جنس نخ پنبه دو انتهای کدومانند را به هم متصل می‌کند.

قدمت این نوع از مصنوع دست بشر، قبل‌تر از اولین تحقیقات درباره تلفن از سال ۱۸۳۳ (که دستگاه‌های بدون رشته الکتریکی آغاز به کار کردند) نزدیک به بیش از یک هزار سال است.

این دستگاهِ متشکل از قطعات کدومانند و رشته، از نظر آزمایش فیزیکی بیش از حد شکننده است، اما محققان می‌توانند طوری آنها را به هم وصل کنند تا به چگونگی عملکرد آن پی ببرند. بااین‌حال، در ادامه آنچه باید حدس بزنند این است که مردم چیمو چگونه از این تلفن باستانی استفاده می‌کردند: هدف از آن چه بود؟

ازآنجاکه چیمو جامعه‌ای طبقاتی شامل دو طبقه بالا و پایین بود، بنابراین ماتوس این‌طور فرض می‌کند که تنها افراد برگزیده و معروف یا کشیش‌ها این دستگاه باارزش را در اختیار داشتند.

ماتوس گفت: «تلفن‌های قیمتی، با توانایی به ظاهر جادویی که به وسیله آن صدای موجود در فضا به‌طور مستقیم به گوش گیرنده می‌رسد، «ابزاری طراحی‌شده برای عملی‌کردن ارتباط بود.»

این دستگاه ممکن است برای ارتباط بین افراد تازه‌وارد یا دستیاران و افراد برگزیده آنها در رده بالاتر، از طریق فضاها یا اتاق‌های انتظار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. به‌منظور حفظ وضعیت و تامین امنیت، هیچ نیازی به تماس چهره به چهره نبوده است.

این دستگاه همانند بسیاری دیگر از ابزارهای شگفت‌انگیز عهد باستان، احتمال دارد برای تحت تاثیر قراردادن روانی افراد به‌‏کار می‌‏رفته است.
وقتی صداهای روحانی که از یک شی دستی پخش می‌شد، اهمیت و جایگاه افراد طبقه بالا یا کشیش‌ها به مردم تاکید شده و آنها تحت تاثیر قرار می‌‏گرفتند.

یا افرادی هستند که این ابزار متشکل از دو قطعه به شکل کدو و یک ریسمان را به‌عنوان یک اسباب‌بازی صرفاً کودکانه در نظر می‌گیرند.
این مصنوع در اختیار یک اشراف‌زاده اهل پروس بود که طی سال‌های ۱۹۳۰، در بسیاری از حفاری‌های انجام‌شده در پرو شرکت کرد و احتمال دارد خودش این مصنوع را در خرابه‌های چان چان حفر کرده باشد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : epochtimes

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.