عضویت در کانال تلگرام زوم تک

جائزه نوبل فیزیک ۲۰۱۵ به دانشمندان ژاپنی و کانادایی اهدا شد

۰

جائزه نوبل سال ۲۰۱۵ در رشته ی فیزیک مشترکا بین دو دانشمند اهدا شد. این دو دانشمند تاکایی کاجیتا و آرتور بی.مک دونالد نام دارند که ژاپنی و کانادایی تبار هستند. داشمندان نام برده شده ، این جائزه را به دلیل اثبات وجود جرم برای نوترینو دریافت نمودند.

روز گذشته ، آکادامی علوم سلطنتی سوئد کفرانسی را برگذار نمود و در آن از انتخاب تاکائی کاجیتا و آرتور.بی مک‌دونالد برای برندگان جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۵ خبر داد. به این دو داشمند مشترکا مبلغی به اندازه ی ۸ میلیون کرون اهدا شد که تقریبا برابر با ۹۶۴.۰۰۰ دلار است است.

تاکائی کاجیتا از محققان دانشگاه توکیو است و آرتور بی.مک دونالد یکی از محققان کانادایی است که در دانشگاه کویین کانادا فعالیت میکند. هر کدام از این دو دانشمند در این راستا تحقیقاتی را انجام داده اند که نتیجه آن ثابت کرده ،ذرات زیر اتمی ایجاد شده از المان‌های رادیواکتیو، میتوانند ویژگی های مخصوص خود را تغییر داده و به یک ذره دارای جرم تبدیل شود.

کمیته ی برگزاری جایزه نوبل در این رابطه گفته است :

با این کشف انجام شده فهم ما ازحقیقت ذرات و ماده را بسیار تغییر یافت  که این مسئله می‌تواند دید ما را نسبت به  دنیا بسیار تغییر دهد.

کاجیتا  داشمند ژاپنی  ، با تحقیق و بررسی اطلاعات دریافتی از رصدخانه‌ی نوترینوی سوپر کامیوکانده در ژاپن به این نتیجه رسیده که نوترینو‌ها پس از اینکه در اتمسفر ایجاد میشوند از بین دو ویژگی یکی را برمیگزینند. که این عمل به نام نوسانات نوترینوی شناخته میشود. دانشمند دیگر که آرتور بی.مک دونالد  نام داشت ، همین موضوع را در رصد خانه نوترینو واقع در کانادا ثابت کرده است.

همانطور که از گفته ی کمیته ی برگزاری جایزه نوبل مشخص است. این یافته جدید تغییرات بزرگی در درک دانشمندان راجب به جهان ایجاد کرده است. با این یافته های جدید ، میتوان در مورد اتفاق هایی که پیش وجود ما اتفاق افتاده است با درک بیشتری جستجو کرد.

منبع : theverge

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.