تکنولوژی جدید در درمان ناباروری / موتوردار کردن مصنوعی اسپرم

0
درمان ناباروری

طی دو دهه گذشته تحقیقات زیادی در حوزه درمان ناباروری صورت گرفته و علوم پزشکی مختلف دست به دست یکدیگر داده اند تا این مشکل را تا حد ممکن حل کنند، به طوری که امروزه درصد بسیار زیادی از افرادی که با چنین مشکلی مواجهند، راهی برای حل مشکل خود پیدا خواهند کرد و مشکل ناباروری هرچه که باشد حل خواهد شد.
اما تکنولوژی نیز تلاش برای درمان این مشکل را فراموش نکرده است، به طوری که محققان آلمانی اخیرا فناوری موتوردار کردن اسپرم را در مقیاس آزمایشگاهی عرضه کرده اند. به کمک این فناوری اسپرم‌هایی که مشکل حرکتی دارند می‌ توانند به سرعت مسیر خود را به تخمک پیدا کنند.

یکی از مشکلات عمده در ناباروری های مربوط به مردان قدرت شناوری بسیار اندکی اسپرم آن ها است و همین موضوع موجب عدم باروری در آنها می‌شود. حال برای رفع این مشکل محققان آلمانی موفق به ارائه اسپرم موتورداری شدند که می‌تواند به با سرعت بالایی به سوی تخمک شنا کند.گفتنی است نخستین دفعه ای نیست که کار روی تسریع حرکت اسپرم‌ ها صورت می گیرد.
به عنوان نمونه در سال ۲۰۱۳ طی یک روش ابداعی اسپرم درون یک لوله فلزی قرار داده و سپس با مغناطیس به سوی تخمک هدایت شد.اگرچه این روش پاسخ خوبی داد، اما کارایی عملی برای پیاده ‌سازی در کلینیک‌ها را نداشت.

در واقع ارائه ماشین‌ هایی که قادر باشد مشکلات فعلی جامعه را در این حوزه حل کند هدف اصلی الی این تحقیقات است. این گروه با ابداع یک سیستم حمل بار سلولی، اسپرم‌ هایی که با سرعت کم حرکت می کند را برای رسیدن به هدف کمک می کنند.با اتصال یک فنر فلزی به اطراف دم اسپرم، قادر بود تا همانند یک ربات با استفاده از میدان مغناطیسی کنترل شود.
فراموش نکنید از آنجایی که این اقدام در ابعاد بسیار بسیار کوچک صورت گرفته، فناوری بسیار پیچیده و بزرگی به شمار می رود و قادر خواهد بود تا گوشه ای دیگر از درمان ناباروری را بر عهده بگیرد.

شاید در مورد نحوه کار این فناوری کنجکاوتر شده باشید.
آن ها سلول اسپرم را به صورت مصنوعی موتوردار کره و در واقع یک نوع موتور هیبریدی جدید به آن اضافه کردند که مانند یک رشته DNA به دم اسپرم وصل می شود. روی سطح این فنر با نوعی پلیمر پوشیده شده، به نحوی که اعمال میدان مغناطیسی موجب چرخش فنر و در نهایت دم اسپرم می‌شود. با چرخش جهت میدان، می‌توان مسیر حرکتی اسپرم را کنترل کرد و به صورت سه بعدی به حرکت آن سمت و سو داد.

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.