طراحی سایت اینتن

پروکسی MTProto تلگرام چیست؟ همه چیز درباره مولتی‌پراکسی تلگرام

0 بهنام خدابخشی
پروکسی MTProto تلگرام چیست؟ همه چیز درباره مولتی‌پراکسی تلگرام
به این پست امتیاز دهید

پروکسی MTProto | یکی از موضوعاتی که جنجال بسیاری در میان کاربران پیام رسان تلگرام جنجال به پا کرد، انتشار بروز رسانی تلگرام در پلی استور و گوگل پلی بود. این آپدیت جدید در حالی انتشار یافت که این پیام رسان در کشورهای روسیه و ایران فیلتر شده بود و هیچ یک از کاربران دسترسی به این پیام رسان با آی پی های روسی و ایرانی نداشتند و همین موضوع سبب شد که بسیاری از کاربران از این موضوع خوشحال شدند، چرا که فرآیندی را در این بروزرسانی فعال نموده اند که کاربران با استفاده از پروکسی و بدون فیلترشکن به تلگرام دسترسی یابند.

پروکسی MTProto در آخرین بروزرسانی تلگرام (۴.۸.۹) برای گوشی های هوشمند اندرویدی قابل استفاده می باشد. این قابلیت که تا قبل از این در تلگرام آلفا برای سیستم عامل های ویندوز و همچنین نسخه مک او اس ارائه شده بود، به کاربران اجازه می‌ دهد تا با استفاده از نسل جدید از پروکسی‌ ها از سد فیلترینگ و گذر کنند.

پروکسی MTProto تلگرام چیست؟

پروتکل MTProto یک پروتکل امنیتی جدید می باشد که به منظور دور زدن فیلترینگ در کشورهای مختلف و توسط خود تیم تلگرام توسعه داده شده است. پروتکل MTProto چیزی همانند Https می باشد ولی برای پیام‌ رسان‌ ها و همینطور با یک تغییر بزرگ پروتکل Https رابط میان کاربران و سرور شده ولی در پروتکل MTProto انتقال پیام‌ های رمزنگاری شده به صورت Client to Client صورت می پذیرد.

در این شرایط که به طور معمول پیام رمزنگاری شده (encrypted) از سوی کاربران به سرور منتقل شده و در آنجا رمزگشایی (decryption) صورت می پذیرد و همچنین به منظور ارسال برای کاربری دیگر رمزنگاری مجدد (Re-encrypt) صورت می گیرد ولی در MTProto جدید توسعه یافته توسط خود تلگرام، یک پیام رمزنگاری شده به سوی سرور ارسال می‌ شود که در آنجا بدون رمزگشایی به طور مستقیم به سوی گیرنده ارسال می گردد. با چنین شرایطی امکان شنود پیام‌ ها در داخل سرور نیز از بین می‌‌ رود.

پروکسی MTProto

۱. چرا پیام رسان تلگرام تصمیم گرفت پروتکل مخصوص خودش را توسعه بدهد؟ گویا پروتکل امنیتی Https تنها رمزنگاری محتوا را بین سرور و کاربران برعهده می گیرد ولی تلگرام قابلیتی بیش از این می‌ خواهد.

۲. پروتکل Https یا پروتکل امن انتقال ابرمتن پروتکلی می باشد که به منظور وب‌ گردی بهینه‌ سازی شده است و هیچ محدودیتی به منظور استفاده کاربران از این پروتکل برای مقاصد دیگر وجود ندارد، چرا که اساسا برای چنین فرایندی طراحی نشده است.

۳. در پروتکل MTProto هر پیام در ابتدا به سرور تلگرام فرستاده می‌ شود و از آنجا به سوی گیرنده حرکت می نماید. در یک پروتکل Https استاندارد پیام رمزنگاری ارسال شده، از سرور رمز‌گشایی (decrypt) شده و سپس به منظور ارسال به سوی گیرنده دوباره رمزنگاری (reencrypt) می‌ شود.

پروکسی‌ های جدیدی که قابلیت جلوگیری از فیلتر شدن تلگرام را دارند نیز در بستر همین پروتکل فعالیت می‌ کنند. پروکسی MTProto در آخرین بروزرسانی تلگرام برای دسکتاپ، مک‌ او‌ اس، اندروید و نسخه پنجم تلگرام ایکس مخصوص IOS قابل دسترسی می باشد.

نحوه استفاده از پروتکل MTProto

به منظور استفاده از پروکسی جدید تلگرام در ابتدا باید آخرین آپدیت تلگرام خود را از گوگل‌ پلی، اپ‌ استور و یا وب‌ سایت تلگرام دریافت نمایید و پس از فعال سازی پیام رسان، مطمئن شوید که از هیچگونه فیلترشکن یا وی‌ پی‌ ان استفاده نمی نمایید. در ادامه باید به پروکسی‌ های ارائه شده در بعضی کانال‌ ها نظیر @MTPProtoProxies دسترسی داشته باشید. به قسمت تنظیمات تلگرام خود رفته و در بخش Connection Type مشخصات پروکسی خود را وارد نمایید. بعد از فعال شدن آن می‌ توانید از تلگرام بدون فیلتر استفاده نمایید.

بعضی مطلب ها در کانال‌ ها و اینترنت منتشر شده است که از ضد فیلتر بودن پروکسی MTProto و ارتباط‌ آن با فناوری بلاکچین سخن می‌ گویند. تفاوت بین پروکسی‌ MTProto با پروکسی‌ های مشابه فقط در انتقال پیام‌ رمز نگاری شده به طور مستقل از سوی سرور می باشد و همچنین لازم به ذکر است که هیچ ارتباطی میان این پروکسی‌ ها با بلاکچین وجود ندارد.

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.