هک کردن لینوکس با ۲۸بار فشار دادن دکمه بک اسپیس / حفره امنیتی جدید در لینوکس

1
linux new bug

کاربرانی که همواره برخی از مشکلات استفاده از لینوکس نسبت به ویندوز را به خاطر امنیت آن به جان می خرند،از این پس باید این نکته بسیار ساده را نیز مد نظر گرفته و سپس در مورد سیستم عامل انتخابی خود تصمیم بگیرند.لینوکس با ۲۸ بار فشار دادن دکمه backspace هک می شود!
بعد از شناسایی یک حفره امنیتی جدید که در بسیاری از نسخه های لینوکس وجود دارد، مشخص شد که هم اکنون میلیون ها کاربر این سیستم عامل در معرض خطر قرار دارند و ممکن است همین رخنه کوچک سبب سوء استفاده های بزرگ در سیستم هایی شود که از لینوکس استفاده می کنند.

linux new bugمدتی قبل و برای اولین بار یک گروه در دانشگاه پلی تکنیک والنسیا این حفره امنیتی را شناسایی کردند که روند کار آن بدین صورت است:
شما با ۲۸ بار فشار دادن دکمه backspace قادر خواهید بود برنامه بوت و روشن کردن لینوکس موسوم به Grub2 را با اختلال مواجه کرده و در نتیجه فرایند شناسایی هویت این سیستم عامل را دور بزنید.این آسیب پذیری در واقع با ممکن کردن دسترسی به پوسته نجات برنامه Grub،سوء استفاده های بعدی را مهیا می سازد.هکرها با کمک گرفتن از این حفره امنیتی قادرند از طریق طراحی هسته مرکزی معیوبی از لینوکس،به درون آن نفوذ کرده و به همین وسیله کل اطلاعات ذخیره شده در سیستم عامل را کپی کنند و یا اینکه نرم افزارهای مورد نظرشان را برای سوء استفاده های بعدی روی سیستم عامل قربانی نصب کنند.

تحلیل بیشتر فاکتورهای آسیب پذیری یاد شده بیانگر این است که سواستفاده موفق از این ایراد به عوامل مختلفی و از جمله نسخه BIOS، نسخه GRUB و میزان RAM بستگی دارد.
دقت کنید برای بهره بری از این رخنه دسترسی فیزیکی به رایانه ضروری است،با توجه به این نکته هنوز موارد چندانی از سوء استفاده از آن گزارش نشده است.

منبع : popularmechanics

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

1 نظر

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.