ایران ، نخستین کشوری که بطور رسمی بازی پوکمون گو را فیلتر کرد

0
pokemon go

در دنیای تکنولوژی، ایده ای جدید و نوآورانه همواره پاسخگوست، همانطور که نینتندو با ارائه یک ایده و ساخت بازی پوکمون گو پله های موفقیت را درنوردیده و در عرض مدت زمان کوتاهی ارزش سهام خود را به میزان ۱۰۰% ای افزایش داد!
این بازی واقعیت افزوده شما را به گشت و گذار در دنیای اطراف و پیدا کردن موجودات عجیب تحت عنوان پوکمون دعوت می کند.شاید بتوان وادار کردن کاربران به پیاده روی به منظور پیشرفت در بازی را تنها حسن آن برشمرد، اما این تنها نیمه پر لیوان، که بخش کوچکی را به خود اختصاص داده بود.

ضرب و شتم های صورت گرفته بر سر تصاحب یک پوکمون، اخراج کارمندان از محل کارشان بعد از ترک محل کار تنها برای گرفتن پوکمون، کشته شدن مادری هنگام بازی و از روی حواس پرتی بخاطر یافتن پوکمون، چاقو خوردن افراد و سرقت گوشی هوشمند آن ها بخاطر در دست گرفتن گوشی هوشمند در ملا عام، سقوط از ارتفاع و پرت شدن به دره هنگام گرفتن پوکمون و… را به عنوان نیمه خالی لیوان می توان اطلاق نمود.

البته به عقیده بسیاری بخاطر کشته شدن یک فرد، نباید فروش چاقو در بازار ممنوع شود چون مزایای زیاد و مفید دیگری نیز در این ابزار یافت می شود!
بله درست است و هدف ما تنها ذکر اتفاقات افتاده در جهان اطراف پس از ارائه این بازی جنجالی بوده است.می توان از این بازی بطور صلح آمیز استفاده نموده و ساعات خوشی را در کنار دوستان هنگام پیاده روی سپری نمود، اما نه دیگر در ایران!

بالاخره پس از روزها درگیری در مجامع مختلف و مرتبط برای تصمیم گیری در چنین موضوعاتی، کارگروه تعیین مصادق مجرمانه این بازی را فیلتر کرد.
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که این بازی در حالی در ایران فیلتر و ممنوع شده که هیچ مخالفی نسبت به این موضوع در جلسه رسیدگی به فیلتر شدن پوکمون گو نداشت!

دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، عبدالصمد خرم‌آبادی، درباره این تصمیم عنوان کرد:
این بازی ترکیبی از بازی در فضای مجازی و فیزیکی است، به همین منظور و از جهات مختلف دارای ایراد و اشکال است.علاوه بر آن و از بعد امنیتی نیز این بازی می‌تواند مشکلات زیادی برای کشور و مردم ایجاد کند.بنیاد بازی‌های رایانه‌ای به احتمال زیاد تمامی ابعاد بازی را مورد بررسی قرار نداده است، اما کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با در نظر گرفتن همه ابعاد این بازی، آن را زیر ذره بین خود قرار داده است.

در نظر داشته باشید ایران تنها کشوری نیست که نسبت به این بازی واکنش نشان داده است! اگرچه واکنش ایران به مرحله عملی رسیده و تیرخلاص با فیلترینگ زده شد، اما اکنون بسیاری از کشورها مشغول بررسی ابعاد مختلف آن و شاید در ادامه فیلترینگ آن هستند.

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.