رده اول برخورداری از تکنولوژی ۴G برای ایران،اما از انتهای لیست!!

0
lte-network

آیا جدیدترین نسل شبکه‌های ارتباطی در کشور ما امکاناتی مشابه با دیگر کشورها از لحاظ پوشش، سرعت و پایداری در اختیار کاربران قرار می‌دهند؟ برای پاسخ به این سوال می توان به وب‌سایت Opensignal مراجعه کرد که از طریق اطلاعات به‌دست‌آمده از سوی کاربران به ارزیابی وضعیت شبکه‌های تلفن همراه و فاکتورهای مختلف آن می‌پردازد. این وب‌سایت به‌خوبی توانسته در زمینه ویژگی‌های مختلف شبکه‌های تلفن همراه آمارهایی با قابلیت دسترسی توسط تمامی کاربران را منتشر کند. پیش از هرچیز مدنظر داشته باشید درحال‌حاضر دریافت ارتباط ٢٠ مگابیت بر ثانیه‌ای در کشورهای مختلف به امری متداول تبدیل شده که یکی از دلایل آن بهره‌مندی از تکنیک‌های جدید LTE-Advanced است. به طور مثال اپراتورهای کره جنوبی، سرعتی بیشتر از ۲۵ مگابایت را برای کاربران ارائه می‌دهند.

بر طبق گزارشات این وب سایت پوشش شبکه ایرانسل از ۴۱ ‌درصد به ۴۹‌ درصد رسیده و سرعت شبکه نیز از دو مگابیت بر ثانیه به سه مگابیت بر ثانیه افزایش یافته است. پوشش شبکه همراه اول نیز در‌حال‌حاضر ۲۸‌ درصد بوده اما سرعت دانلود چهار مگابیت بر ثانیه است. در مقام مقایسه،در حال حاضر اپراتورهای کره‌جنوبی بهترین عملکرد را داشته و همگی سرعتی فراتر از ۲۵ مگابیت بر ثانیه دارند و پوشش آنها نیز تقریبا در همه مکان‌ها موجود است. سه اپراتور اصلی سنگاپور پس از آنها قرار دارند که اگرچه از نظر سرعت رقبای کره‌ای خود را پشت‌سر گذاشته‌اند، اما از نظر پوشش شبکه توانایی رقابت با آنها را ندارند. ستاره واقعی این مقایسه نیز اپراتور کره‌ای Telecom’s Olleh است که نه‌تنها یکی از سریع‌ترین شبکه‌های موجود در جهان را به کاربران ارائه می‌دهد، بلکه ٩۶‌ درصد زمان سیگنال‌های فعال LTE را از آن شاهد هستیم.

اگر نسبت زمانی که کاربر، سیگنال LTE را در اختیار دارد مشخصه اصلی قرار دهیم،در این قسمت به‌طور کلی کشور ما از جایگاه ۶۴ به جایگاه ۶۱ در مدت زمان کوتاهی رسیده است.در میان اپراتورهای تلفن همراه نیز ایرانسل در میان ۱۴۵ اپراتور، جایگاه ۱۲۶ را داشته و اکنون در میان ۱۸۳ اپراتور کشورهای مختلف جهان در رتبه ۱۴۳ قرار دارد. همراه اول نیز در میان ۱۸۳ اپراتور در جایگاه ۱۷۹ قرار دارد.مدنظر داشته باشید این مقایسه‌ها در نسخه اول مربوط به فصل بهار و در نسخه دوم مربوط به فصل تابستان هستند و به همین دلیل اطلاعاتی برای فصل بهار شبکه همراه اول ثبت نشده است.

کشور ژاپن نیز در این قسمت امتیاز خوبی را کسب کرده است اما به‌جز هشت کشور اول فهرست، هیچ کشور دیگری نتوانسته پوشش سیگنالی بیشتر از ۸۰‌ درصد را برای خود ثبت کند. در حال حاضر این عدد برای همراه اول ۲۸ ‌درصد است و ایرانسل نیز توانسته خود را از ۴۱‌ درصد به ۴۹‌ درصد برساند. سرعت شبکه نسل چهارم آن در یک‌سال گذشته تقریبا دوبرابر شده است. نیوزیلند به‌عنوان برجسته‌ترین کشور حاضر در فهرست مدنظر قرار می‌گیرد. این کشور با وجود آنکه شبکه LTE را برای اولین‌بار دو سال پیش راه‌اندازی کرده و اگرچه هنوز LTE-Advanced به این کشور راه نیافته، اما دو اپراتور Spark و ودافون توانسته‌اند ظرفیت بالایی را در این حوزه به کاربران عرضه کنند.

متوسط سرعت دانلود در شبکه LTE در کشور ما از دو مگابیت بر ثانیه به سه مگابیت بر ثانیه در مدت زمان کوتاهی رسیده است و همراه اول مدتی است سرعت ۴ مگابیت را هم در برخی مناطق ارائه می دهد. این در حالی است که این سرعت برای کشور نیوزیلند ۳۶ مگابیت بر ثانیه، برای کشور بحرین ۱۳ مگابیت بر ثانیه، قطر ۸ مگابیت بر ثانیه و در پاکستان ۴ مگابیت بر ثانیه است.مدنظر داشته باشید در این بررسی از اطلاعات ۳۲۵ هزار و ۲۲۱ نفر کاربر برنامه اندرویدی OpenSignal استفاده شده و بنا بر دلایلی نامشخص، کاربران سیستم‌عامل iOS در این بررسی شرکت داده نشده‌اند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : خراسان

 

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.