عضویت در کانال تلگرام زوم تک

مقایسه دوربین های آیفون ۶ پلاس ،گلکسی نوت ۴ و دوربین DSLR کانن با یکدیگر

۰

مقایسه دوربین های آیفون ۶ پلاس ،گلکسی نوت ۴ و دوربین DSLR کانن با یکدیگر : گلکسی نوت ۴ ، آیفون ۶ پلاس جزو برترین های برند های برتر جهان می باشند ، در این مقایسه دوربین این دو گوشی را با یک دوربین حرفه ای بنام Canon EOS 650D مورد بررسی قرار داده ایم و نمونه تصاویر از هر سه دستگاه رو در ادامه خواهید دید .

مقایسه دوربین های آیفون ۶ پلاس ، نوت ۴ و دوربین Canon EOS 650D

برای شروع مقایسه ابتدا به سراغ مشخصات فنی این دستگاه های هوشمند می رویم. گوشی گلکسی نوت ۴ دارای یک دوربین ۱۶ مگاپیکسلی ، آیفون ۶ پلاس هم دارای یک دوربین ۸ مگاپیکسلی است.

مقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاس

در یک نظر سنجی و مقایسه ،  دوربین ۱۶ مگا پیکسلی گلکسی نوت ۴ توانست دوربین ۱۸ مگاپیکسلی DSLR را شکست دهد.آیفون ۶ پلاس هم تعداد رای بیشتری نسبت به DSLR بدست آورد. اینگونه بنظر نمیرسید.مگر نه؟ آیا دوربین های حرفه ای DSLR بهتر از هر دوربین موبایلی به نظر نمی رسند؟ خب ، این سوالی است که پاسخ دادن به آن سخت است زیرا عوامل پیچیده ی زیادی در یک بررسی وجود دارند.بیایید باهم با بررسی این عوامل هم جواب را پیدا کنیم.

چشم انداز اول : تصاویری در محیط بسته

مقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاسمقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاس

طی نظر سنجی که از کاربران شده است نتایج جالبی بدست آمده . در این مورد دوربین های Canon عکس هایی بسیار دقیقی با رنگ های بسیار مشابه به واقعیت ارائه داد.noise های دیجیتالی بسیار کمی داشت و تصاویر نه خیلی ملایم(soft)بودند و نه خیلی تیز(sharp) و با این وجود در این چشم انداز جایگاه دوم را بدست آورد.جایگاه اول را آیفون ۶ پلاس با وجود اینکه گفته میشود عکس های آن با واقعیت تفاوت دارد ،با بیشترین رای ، بدست آورد.آیفون ۶ پلاس عکس های گرم تری ایجاد میکند و این کار را با اشباع کردن عکس با رنگ های گرم انجام میدهد.گلکسی نوت ۴ هم عملکرد بهتری ندارد.عکس هایی که میگیرد سرد تر از آن چیزی است که باید باشند.


چشم انداز دوم: تصاویری در فضای باز۱

مقایسه دوربین

مقایسه دوربین

وقتی با دوربین های DSLR کار میکنید ، اگر زوم کنید تصاویر متفاوت از آن چه هستند دیده میشوند.این دوربین ها تصاویر را ملایم تر انچه هستند به شما نشان میدهند.اما این یک عیب نیست .ملایم بودن یک عکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال اگرعکس به میزان کافی تیز نباشد یا جزییات اضافی که توسط نرم افزار به عکس اضافه میشود ، باعث این اتفاق میشود.اما در مقایسه با قاطعانه میگوییم آیفون ۶ پلاس و گلکسی نت ۴ عکس هایی با کیفیت(با میزان تیزی مناسب) ارایه میدهند که باعث محبوبیت آن ها شده است.شاید این همان دلیلی باشد که گلکسی نوت ۴ توانسته ۸۸ درصد رای کاربران را در مورد این چشم انداز بدست اورد.درحالی که دوربین Canon کمتر از ۳ درصد ارا را از آن خود کرد.
اگر میزان تیزی عکس ها را در عکس های دوربین Canon افزایش دهیم اتفاق حیرت آوری رخ میدهد.ما عکس های خام و دست نخورده ی این دوربین را به وسیله ی یک نرم افزار ویرایش کردیم.میزان تیزی آن را افزایش دادیم تا به مطلوب خود برسیم.نتیجه این شد که عکس های بدست آمده دارای کیفیت بهتری نسبت به گلکسی نوت ۴ و آیفون ۶ پلاس بود.
میبینید! این یکی از چیزهایی است که یک دوربین DSLR را از یک دوربین موبایل متمایز میکند. دوربین های DSLR به شما عکس هایی خام و دست نخورده میدهد که میتوانید آن هارا مطابق میل خود ویرایش کنید در حالی که دوربین های موبایل برروی آن ها پردازش هایی اعمال میکند چه شما آن را دوست داشته باشید یا اینکه آن ها را نخواهید.


چشم انداز سوم: تصاویر متمرکز

مقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاس

مقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاس

اکنون سومین چشم انداز را بررسی میکنیم.جایی که یکی از ویژگیهای مهم دوربین های Canon رونمایی میشوند.دوربین های DSLR پیش زمینه و پس زمینه عکس ها را محو میکنید.به این وسیله هرچقد هم عکس را زوم کنید کیفیت عکس تغییر نمیکند و درمقابل تغییر کیفیت مقاومت میکند.این عمل به نام bokeh نام گذاری شده است.این عمل مانند افکت هایی است که در دوربین های موبایل استفاده میشوند تا عکس های با کیفیت تری ایجاد کنند.
در این چشم انداز،گلسی نوت ۴ با تصاویر تیز تر خود توانست ۸۴% آرا را بدست آورد.در مقایسه دوربین Canon کمتر از ۱۴ %را بدست آورد.


چشم انداز چهارم: فضای باز۲

مقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاسمقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاس

باز هم یک موفقیت آسان برای گلکسی نوت ۴ او توانست ۹۲٫۵% از آرا رابدست آورد.درحالی که DSLR و آیفون ۶ پلاس به ترتیب تنها ۱٫۳% و ۶٫۲% آرا را بدست آوردند.دلیل آن واضح است عکس های نوت ۴ شفاف و واضح هستند در حالی که عکس های آیفون فاقد وضوح هستند.تصاویر دوربین Canon هم مصنوعی و بی روح بنظر میرسند.باید بپذیریم که تصاویر اخیر زیاد مطلوب نیستند.اما حالت بی روح بودن آن میتواند بوسیله ی پردازش هایی اصلاح شوند.این عیوب میتوانند توسط هرکسی با مهارت صحیح و نرم افزار مناسب در مدت زمان خیلی کمی اصلاح شوند.


چشم انداز پنجم :فضای باز ۳

مقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاس

صحبت درباره ی ویرایش است.ما این چشم انداز را در لیست نظرسنجی قرار ندادیم.هدف از تشریح این عکس ها بررسی افزایش کیفیت در ظاهر عکس های کم کیفیت به وسیله نرم افزار است.در زیر شما تصاویر خامی را از هر سه دستگاه را میبینید.تصاویر ویرایش شده ی DSLR ها نتیجه ی بهتری را بوجود آوردند.زیرا آن ها اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار میدهند.اگر چه تصاویر گلکسی نوت ۴ و آیفون ۶ پلاس هم بد نیستند.مگر اینکه به آن ها با دقت نگاه کنیم.عیوب دیجیتالی در تصاویر حاصل از گوشی های هوشمند بیشتر هستند.


چشم انداز ششم: محیط های بسته با نور کم

مقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاس

مقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاس

آزمایش در نور کم نشان داد که دوربین های Canon DSLR میتوانند تصاویر واضحی بگیرند البته عکس های گلکسی نوت ۴ و آیفون ۶ پلاس هم بد نبودند.تصاویر گلکسی نوت ۴ و آیفون۶پلاس کیفیت بالا و noise های کمی دارند.به هر حال DSLR ها یک برتری کلیدی دارند:"سرعت".تصاویری که میبینید با سرعت ۳۰/۱ گرفته شده اند.درمقایسه آیفون ۶ پلاس با سرعت ۴/۱ عکاسی میکند که ۵ بار طولانی تر است.نوت۴ باز هم زمان بیشتری برای نمایش عکس ها نیاز دارد.این مسئله ای ندارد اگر دستتان نلرزد یا آنچه ازآن عکس میگیرید بی حرکت باشد.اما در موارد غیر این یک دوربین سریعتر مانند DSLR برای عکاسی مناسب تر از گوشی های موبایل اند.


چشم انداز هفتم: عکاسی با فلش

مقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاسمقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاس

 

هر دوربین خوبی باید یک فلش خوب برای کار کردن با آن داشته باشد.این دلیلی بود که مارا واداشت که تا فلش های این دوربین هارا تست کنیم.خوشبختانه همه ی آن ها در تست ما خوب ظاهر شدند.
روی هم رفته ما از نتیجه ی حاصل شده از هر سه دوربین راضی هستیم.اگرچه باید خاطر نشان کرد که تفاوت های جزیی در روش کار آن ها وجود دارد.اگر شما نگاه دقیق تری به تصاویر بیندازید درمیابید که تصاویر گوشی های هوشمند،ملایم تر هستند.تصاویر دوربین Canon طبیعی ترین رنگ هارا دارند.علاوه بر این دوربین های Canon برای بار دیگر در عکاسی با سرعت ۶۰/۱ثانیه سریع تر هستند.این سرعت برای آیفون ۶ پلاس ۱۷/۱است.نت۴ هم زمانی بیش از این نیاز دارد.


چشم انداز هشتم:عکاسی در شب

مقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاسمقایسه دوربین نوت 4 و آیفون 6 پلاس

در نهایت چشم انداز شب مورد بررسی و شرح قرار میگیرد.این تصاویر گرفته شده با آیفون ۶پلاس دربرابر عکس های نوت۴ شانسی ندارند.نوت ۴توانست ۵۸% آرا را بدست آورد.در حالی که آیفون کمتر از ۱۱% آرا را از آن خود کرد و DSLR با ۳۱% آرا در رتبه دوم قرار گرفت.دلیل اینکه نت ۴ در صدر این برترین این چشم انداز قرار دارد این است که تصاویر آن شفاف تر از تصاویر آیفون و واضح تر از تصاویر Canon هستند. درضمن در این چشم انداز نیز DSLR سرعت عکاسی بیشتری دارد.


جمع بندی:


یک DSLR مانند یک ماشین مسابقه ای است،نقاط قوت و توانمندی های بسیاری دارد اما تعداد کارهایی که میتوانید با آن انجام دهید به مهارت رانندگی شما بستگی دارد.دوربین های تلفن های هوشمند مانند نوت ۴ یا آیفون ۶ پلاس مانند یک لیموزین (نوعی ماشین کالسکه مانند)هستند.نمیتوانند در مسابقه رالی پیروز شوند اما جذاب و شیک هستند.لم دهید و با آرامش منتظر باشید تا راننده شما را به کاختان برساند.
بدون نگاه صنعت گرایانه ،دوربین های DSLR در گرفتن عکس ها عملکرد بهتری دارند ؛ اما کیفیت نتیجه به توانایی های عکاس برای گرفتن یک عکس خوب و ویرایش آن بستگی دارد.درمقایسه ، گوشی های هوشمند مانند نوت۴ و آیفون باید درباره ی میزان دقت آنها مراقب بود.چیزی که شما دریافت میکنید همیشه یک عکس دقیق در جزییات رنگ ها نیست اما بااین وجود در بیشتر موارد مطلوب بنظر میرسند.این دلیل پیروزشدن نوت ۴ در نظر سنجی است.عکس های آن نسبت به عکس های ویرایش نشده ی Canon جذاب تر هستند. پس به همین دلیل مردم به آن رای دادند.
باوجود این تفاوت های اساسی بین تلفن های همراه هوشمند و دوربین های DSRL بیان اینکه بگوییم کدام یک بهتر است دشوار است.همه ی آن ها به نیاز های کاربران توجه میکنند.برخی چیزی نیاز ندارند اما با این حال دستگاهی که کارکردن با آن آسان است ، به راحتی قابل حمل باشد و قابلیت گرفتن عکس های مطلوب را داشته باشد یک دستگاه منتخب است.برای کاربران علاقه مند به این خصوصیات ، گوشی های هوشمند بهترین هستند.
کسانی که مهارت های لازم برای گرفتن یک عکس خوب را دارند همان رانندگان ماشین های مسابقه ای هستند.دوربین گوشی های هوشمند بدون شک عالی هستند اما وقتی که پای عکاسی حرفه ای در وسط باشد خیلی زمان لازم است تا توانمندی دوربین های DSLR در گوشی های هوشمند قرار داده شود.

مترجم : وب سایت بستیکال

منبع : Phonearena

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.