طراحی سایت اینتن

تاثیر عجیب اینستاگرام بر سبک زندگی

0 رجبی
تاثیر عجیب اینستاگرام بر سبک زندگی
5 (100%) 1 vote

تاثیر عجیب اینستاگرام بر سبک زندگی : همه ی افرادی که در دنیای مجازی فعالیت می کنند به خوبی اینستاگرام را می شناسند و در روز زمان تقریبا زیادی را برای سپری کردن در آن می گذارنند. افرادی زیادی یا بهتر است بگوییم شاخ های اینستاگرامی زیادی در همین شبکه ی اجتماعی توانسته اند خودشان را به شهرت برسانند. قدیم ها به شهرت رسیدن کاره خیلی مشکلی بود ولی حالا با وجود اینستاگرام کافی است یک کلیپ که محتوای آن می تواند رقص یا دابسمش و… باشد را پخش کنید و به شهرت برسید. اگر میخواهید از تاثیرات عجیب این شبکه ی اجتماعی مطلع شوید زوم تک را همراهی کنید.

تاثیرات مثبت اینستاگرام

ما نمی توانیم منکر این شویم که اینستاگرام هیچ گونه تاثیر مثبتی برای ما ندارد چرا که در ساده ترین حالت بسیاری از فروشگاه ها و شرکت ها توانسته اند در این شبکه ی اجتماعی برای خودشان صفحه ی (پیج اینستاگرام) را ایجاد کرده و به معرفی خودشان بپردازند و به همین طریق مشتریان واقعی زیادی را بدست بیاورند.

وجود چنین برنامه ی اگر به صورت صحیحی از آن استفاده کنید میتواند سبب بهبود مهارت عکاسی در کاربران شده و حتی آنها خلاقیتهایشان را در این زمینه بکار بگیرند و به دنبال ایده های جدید و تازه باشند.

از دیگر تاثیراتی که این شبکه اجتماعی برای ما به دنبال داشته است، همبستگی و همدلی جهانی بوده و کاربران فارغ از موقعیت های جغرافیایی خود می توانند با یکدیگر به تعامل بپردازند و همچنین تولید هنری و خودابزاری بدون داشتن محدودیت مکانی و زمانی از دیگر پیامدهای مثبت اینستاگرام به شمار می رود.

اینستاگرام می تواند جنبه اموزشی نیز داشته باشد چون پیج های اینستاگرامی زیادی با هدف اموزش های مختلف مثل اشپزی، دکوراسیون و… ایجاد شده اند که کاربران با دنبال کردن آن میتوانند از این اموزش های مفید بهره مند شوند. پس ما نمی توانیم از دستاوردهای مثبت این شبکه ی اجتماعی چشم پوشی کنیم و سریعا با شنیدن نام آن ، اثرات منفی را در ذهن مان شکل بدهیم و فراموش کنیم که میتواند تاثیرات مثبت و مفیدی را نیز برایمان به همراه بیاورد البته اگر درست و صحیح از آن استفاده کنیم.

تاثیرات مثبت اینستاگرام 

اثرات منفی اینستاگرام

بهتر است همین حالا نکته ی را به شما بگوییم که شاید از آن مطلع نباشید ولی مطابق مطالعاتی که انجام شده است، اینستاگرام به عنوان یکی از بدترین شبکه های اجتماعی در بین دیگر شبکه ها شناخته شده است که می تواند بر روی ذهن و روان کاربران تاثیرات مخرب زیادی بگذارد.

بسیاری از کارشناسان اینگونه می گویند برنامه های که بتوان به وسیله ی آن ها عکس ها و کلیپ های زیادی را به نمایش گذاشت میتوانند سبب شوند تا کاربران هویت خودش را ابراز کرده و خودی نشان بدهد ولی با این وجود همین شبکه ی اجتماعی میتواند در کاربران عصبانیت، پرخاشگری، ترس و افسردگی زیادتری را ایجاد نماید.

در روز آنقدر عکس ها و کلیپ های متنوع از کاربران اینستاگرامی می بینیم که صبح از خواب بیدار می شوند و بدون داشتن هیچ دغدغه ی صبحانه مفصل می خورند و برای ورزش و تفریح اماده می شوند و مجدد ظهر با سفره ناهار مجللی روبرو هستند و تا زمان صرف شام و خواب  به خرید و گردش می روند و دیگر هیچ غم و غصه ی ندارند و ما هم به عنوان یک کاربر فقط  با دیدن چنین صحنه های بر زندگی این افرادی حسرت می خوریم ولی اگر کمی واقع بینانه نگاه کنیم اینها فقط زندگی اینستاگرامی است.

برخی از این کاربران تمامی سعی شان را می کنند تا با ادیت عکس و روشهای دیگر خودشان را خوشبخت ترین ها جلوه دهند و تا جایی که میتوانند فالوور جمع کنند.

تاثیر اینستاگرام بر جوانان

مطالعات دیگری صورت گرفته است که نشان میدهد کاربران جوانی که در روز بیشتر از 2 ساعت زمان خودشان را برای سپری کردن و دیدن عکس ها و فیلم ها در شبکه های اجتماعی می گذارنند بیشتر از دیگران به مشکلات روانی و بیماری ها مبتلا می گردند . مثلا با دیدن زندگی های که در پاراگراف فوق خصوصیت هایشان را برایتان گفتیم میتواند در فرد یک حس تنهایی و تردشدگی را ایجاد کند و در چنین وضعیتی حس ناامیدی و مقایسه در افراد افزایش پیدا می کند.

مشاهده چنین زندگی های می توانند کاربران را با حس عزت نفس پایین مواجعه کند چون میزان رضایت کاربر را از زندگی خودش پایین می آورد و همچنین به فرد احساس سرزنش و نوع حقارت دست می دهد. این نکته را نیز در خاطرتان داشته باشید که بر اساس مطالعات افرادی که از نظر ذهنی و روانی مشکل دارند بیشتر به استفاده از چنین شبکه های تمایل داشته اند.

تاثیر اینستاگرام بر جوانان 

تاثیر اینستاگرام بر فرهنگ

والدین ما در گذشته به یکدیگر تلفن می زندند و برای هم نامه می نوشتند و به سراغ همدیگر می رفتند تا بتوانند از حال یکدیگر جویا شوند ولی اینستاگرام در گسترس فرهنگ اسکرول کردن سهم زیادی را به خود اختصاص داده تا جایی که در گوشی های همراه مان تصویرهای زیادی را از رویدادهای مختلف همراه خود داریم.

دیگر مثل گذشته ها نیست و ما فقط به دنبال این هستیم که وسعت روابط شبکه ای را بالاتر ببریم و عمق آن را معمولا نادیده می گیریم چون این این شبکه ها آنقدر گسترده می باشند که به ما اجازه نمیدهند برای هر روزامد وقت زیادی را صرف کنیم. شبکه اجتماعی اینستاگرام سبب شده تا ارتباطات کلامی کم رنگ شوند و کاربران برای شرح تصاویر خود میتوانند متنی را زیر آن قرار بدهند و بسیاری دیگر همین یک کار را نیز انجام نمیدهند. در مقابل برای کسانی که این تصاویر را می بیند یک قلب قرمز وجود دارد که میتواند در صورت پسندیدن آن را لایک کنند و اگر حوصله داشته باشند کامنتی را نیز قرار بدهند.

متاسفانه بارها دیده ایم که پستی در اینستاگرام درج شده است و برخی از کاربران حتی بدون داشتن اطلاعات کاملی شروع به فحاشی به توهین به یکدیگر در زیر پست می کنند و گاهی درگیریهای نیز بین آنها شکل می گیرد که اصلا خوشایند نیست و قطعا همه ی این موارد در فرهنگ یک جامعه تاثیر زیادی دارد.

چه کنیم ؟

در پایان به ارائه دهندگان این شبکه ی اجتماعی توصیه می شود که تصاویرهای را که به شکل دیجیتالی دستکاری می شوند از دیگر تصویرها متمایز نمایند تا کاربران متوجه شوند که این تصویرها از قبل دستکاری شده اند. همچنین تصویرهای که میتوانند برای کاربران از نظر روانی مشکل ساز باشند نیز به نوعی دیده شوند.

مدارس نیز میتوانند به دانش اموزان اثرات مخرب استفاده از چنین شبکه های را توضیح داده و در اگاه سازی جوانان و دانش اموزان موثر باشند.

loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.