اصطلاحاتی در انرژی که باید بدانید.

1
اصطلاحاتی در انرژی که باید بدانید

بحث انرژی را روزانه در رسانه های مختلف به ویژه تلویزیون و روزنامه میخوانیم و میشنویم . برخی از این اصطلاحت ساده و قابل درک هستند اما برخی انقدر پیچیده و تخصصی هستند که تنها افراد اهل فن میتواند آن را درک کنند. در این  مطلب قصد داریم مهم ترین و رایج ترین اصطلاحات را در حوزه ی انرژی برایتان شرح دهیم.

همجوشی چیست؟

در همجوشی هسته ای درست بر خلاف گداخت هسته ای هسته دو اتم سبک وزن مانند هیدروژن دوتریوم یا ترتیتیم با هم پیوند خورده و هسته عنصر سنگین تری همچون هلیم و مقداری انرژی پدید می آورند . برای امکان پذیر شدن همجوشی ، هسته اتم ها باید انرژی جنبشی زیادی داشته باشند تا بر نیرو های هسته ای غلبه کرده و باهم پیوند بخورند . همجوشی غالبا در دماهای بالا مثل ۵۰ میلیون درجه کلوین اتفاق می افتد.

پلاسما چیست؟

پلاسما به گازی یونیزه شده گفته میشود که همه یا بیشتر اتم هایش با از دست دادن الکترون تبدیل به یون مثبت شده باشند.نگهداری این گاز و محصور کردن آن بدون برخورد با مواد دیگر،اولین قدم برای ایجاد یک واکنش پایدار همجوشی است. برای محصور کردن پلاسما از دستگاه توکاماک که ابداع لو آرتسیموویچ،رهبر برنامه های تحقیقاتی همجوشی هسته ای شوروی سایق بود،استفاده توکاماک را که بر مبنای محصور سازی مغناطیسی کار میکرد،ساخت که میتواند حد معینی از پلاسما را نگاه دارد که به آن حد بتا گفته میشود.

راکتور همجوشی چیست؟

اصطلاحاتی در انرژی که باید بدانید

راکتور همجوشی آزمایشی با روش های مختلفی کار می کنند. مهم ترین آنها همان محصور سازی مغناطیسی است که به کمک دستگاه های توکاماک و اسفروماک انجام میشود.همجوشی هسته ای کنترل شده با استفاده از لیزر های قدرتمند هم با روش محصور سازی و تامین انرژی تولید لیزر انجام میشود. در روش دیگر از کاتالیزور میونی برای محصور سازی پلاسما استفاده میشود.

موانع همجوشی چیست؟

تامین انرژی پایدار و تمیز بدون مشکل زباله های اتمی و کم خطر تر از جمله مزایای راکتور های همجوشی هستند،اما در سوی مقابل راه اندازی واکنش پایدار همجوشی بسیار دشوار و نیازمند انرژی بسیار زیاد است. مهم ترین آزمایشگاه های همجوشی در جهان در حال حاضر به مانع راه انداختن واکنش های همجوشی پایدار که خودش انرژی خودش را تامین کند،برخورد کرده اند.

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

1 نظر

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.