هایپر لوپ : انتقال با سرعت فراصوت

0
هایپر لوپ:انتقال با سرعت فراصوت

هایپر لوپ ایده ای است مبتنی بر انتقال سریع که توسط ایلان ماسک مطرح شده است.ایلان ماسک موسس شرکت های تسلا موتورز،پی پال و اسپیس ایکس به تازگی طرحی را با هدف سرعت بیشتر ارائه داده است.

هایپر لوپ:انتقال با سرعت فراصوت

هایپر لوپ:انتقال با سرعت فراصوت

مسئله انتقال سریع ایده جدیدی نیست و دغدغه دانشمندان زیادی بوده است. برای مثال رابرت سالتر در سال ۱۹۷۲ طرح قطار مغناطیسی شناور در تونل های بی هوای زیر زمین را پیشنهاد می کند که از لس آنجلس به سمت نیو یورک کشیده می شده است. و یا در سال ۱۹۰۴ رابرت گودارد مخترع راکت،سیستم انتقال مشابهی مطرح می کند.اما طرح ایلان ماسک در نوع خود از ایده های پیشین کامل تر است.پیشنهاد های سالتر و دیگر مهندسان میتنی بر تونل هایی بوده که شرایط کامل خلا انها حکم فرماست که احتمال نشتی و ورود هوا و نقص در سیستم در آنها به چشم میخورد.

هایپر لوپ:انتقال با سرعت فراصوت

اما هایپر لوپ بر اساس شرایط خلا نسبی پایه گذاری شده است.بدین صورت که که وسیله داخل تونل با استفاده از فشار هوایی که از عقب وسیله وارد و از خروجی های بیرون رانده میشود،حرکت می کند. در این حال وسیله سرعتی برابر با ۱۲۲۰ کیلومتر بر ساعت پیدا می کند که میتوان با این سرعت فاصله لس آنجلس تا سانفرانسیسکو را در ۳۵ دقیقه طی کرد.البته اجرا و بهره برداری از این طرح زمان زیادی را میطلبد. از جمله موانع پیشروی این فناوری می توان هزینه بسیار بالای ۷۰ میلیارد دلاری و همچنین آلودگی صوتی ناشی از آن به صورتی که نمی توان این تونل ها را نزدیک مناطق مسکونی قرار دارد.نام برد. به هر حال انتظار می رود هایپر لوپ در مسیر تکامل قرار بگیرد و بتوانیم شاهد خط های پر سرعت انتقال باشیم.

پیشنهاد میکنم ویدئوی زیر رو در مورد این تکنولوژی ببینید :

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.