عضویت در کانال تلگرام زوم تک

کره زمین در خطر / امکان برخورد اجرام فضایی با زمین جدی است

۰

وجود سیاه چاله ها، اجرام فضایی سرگردان، باقی مانده های انفجار یک ستاره و… همگی برای سلامت سیاره ها تهدید جدی به شمار می روند و برخورد یک جسم که اندازه و سرعتی قابل توجه دارد با یک سیاره، حتی می تواند سبب خارج شدن آن از مدار خود شود.پیشتر فرض می شد که کره زمین و در حالت کلی منظومه شمسی در مکانی امن در کهکشان راه شیری قرار دارد که به دور از گزندهای یاد شده در بالا است.
اما اخیرا گروهی از اخترشناسان هشدار دادند زمین بیشتر از آنچه از قبل تصور می شد در معرض خطرات جدی ناشی از یک برخورد یک جرم فضایی قرار دارد.

دنبال دارهامدتی است اکثر مطالعات مربوط به بررسی احتمال برخوردهای شهاب سنگی و سیارکی با زمین معطوف به اجرام فضایی کمربند سیارکی میان مریخ و مشتری شده است.
برخی از اخترشناسان به این نکته اشاره می کنند که طی دو دهه اخیر صدها دنباله دار موسوم به centaur شناسایی شده اند که اگرچه مدار حرکتی بزرگتری دارند، اما باید آنها را در فهرست اجرام فضایی خطرناک برای زمین قرار داد.

دنبال دارهاآن ها در واقع گلوله هایی متشکل از یخ و گرد و غبار هستند که حدود ۴۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بزرگی داشته و به جهت داشتن مدار گردشی بیضوی و ناپایدار می توانند برای زمین بسیار خطرناک قلمداد شوند.
گفتنی است شروع این مدار از جایی در اطراف نپتون به عنوان دورافتاده ترین سیاره منظومه شمسی آغاز می شود.

مشتری، زهره، اورانوس و نپتون سیاراتی هستند که این اجرام در مسیر خود از کنار آن ها عبور می کنند، اما بخاطر تاثیری که از میدان مغناطیسی زمین می گیرند، به این سمت منحرف می شوند.
البته در نظر داشته باشید چنین اتفاقی هر ۴۰ تا ۱۰۰ هزار سال یکبار روی می دهد.

نگرانی دیگری که در این باره وجود دارد این است که این دنباله دارها در مسیر نزدیک شدن به خورشید به تدریج از هم فروپاشیده و به خرده سنگهایی تبدیل می شوند که برخوردشان با زمین غیرقابل اجتناب خواهد بود.
و نکته ای که تمامی این نگرانی ها را تشدید می کند وجود تعداد زیاد این اجرام است که خطری جدی برای کره زمین محسوب می شوند.

منبع : google news

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.