تایید نظریه ی امواج گرانشی انیشتین پس از یک قرن مطالعه

0

آلبرت انیشتین نزدیک به یک قرن خویش در نظریه ی نسبیت خود از وجود امواج گرانشی خبر داد و حالا پس از ۹۸ سال تحقیق و مطالعه روی این نظریه دانشمندان نهایتا وجود امواج گرانشی را اثبات کردند.

طبق نظریه ی آلبرت انیشتین امواج گرانشی حاصل برخورد دو سیاهچاله،دو ستاره ی نوترونی و یا برخورد یک ستاره ی نوترونی و یک سیاهچاله می باشند که پس از این برخوردها یک خمیدگی در بعد زمان-فضا ایجاد می شود و سپس این خمیدگی به صورت موج در فضای پیرامون محل برخورد منتشر می شود.

این اکتشاف بزرگ در رصد خانه ی LIGO و طی پروژه ای انجام شده که بیش از ۱۰۰۰ دانشمند در رشته های مختلف از جمله فیزیک و کیهان شناسی روی آن مشغول به کار بوده اند و در برای رسیدن به این موفقیت با رصد خانه هایی در سر تا سر زمین همکاری کرده اند،رصد خانه ی LIGO دارای دو ساختارهایی بازو مانند به طول ۴ کیلومتر است که یکی در واشنگتن و دیگری در ایالت لوییزیانا ی آمریکا واقع شده اند،در طول ۴ کیلومتر این بازوها نوع خاصی از لیزر جریان دارد که به کمک این جریان و نیز سنسورهای تعبیه شده در رصد خانه دانشمندان موفق شده اند برای اولین بار امواجی گرانشی را رصد نمایند که آن را نتیجه ی برخورد دو سیاهچاله ی عظیم فضایی و زمان این برخورد را ۱.۳ میلیارد سال گذشته عنوان کرده اند.

ligo-livingston-aerial-03

آلبرت انیشتین برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ میلادی از وجود این امواج صحبت کرد و از آن زمان تا به امروز نیز تحقیقات متعددی برای اثبات و یا رد نظریه ی وی صورت گرفته است که همه ی این تحقیقات به دلیل عدم وجود تجهیزات و تکنولوژی پیچیده نا تمام ماندند تا به امروز که دانشمندان آمریکایی توانستند به طور رسمی وجود امواج گرانشی را تایید کرده و دری را رو به کیهان شناسی آینده بگشایند.

 

 

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.