عبور سیارک غول‌پیکر از نزدیکی زمین

0
برخورد سیارک با کره زمین

زمین بار دیگر جان سالم به در برد! اجسام آسمانی زیادی ممکن است وارد جو کره ی زمین شوند که پس از آن به دلیل فشار بالای جو منفجر و نابود می شوند،اما اجسام آسمانی بزرگ به این راحتی تن به شکست نمی دهند و با عبور از جو کره ی زمین و برخورد با سطح آن،در صورت داشتن اندازه و سرعت کافی حتی می توانند حیات بر روی این کره خاکی را به طور کلی از بین ببرند.

طبق اعلام ناسا،شنبه مورخ ۱۸ مهر ماه،سیارک ۸۶۶۶۶ (۲۰۰۰ FL10) که با عرض تا ۲.۶ کیلومتر،با سرعت ۶۴ هزار و ۳۷۴ کیلومتر در ساعت از کنار زمین عبور کرد،در سایز و اندازه ای بود که قادر باشد حیات را بر روی زمین پایان بخشد، اما خوشبختانه فاصله آن در زمان عبور از کنار زمین، ایمن بود.این سیارک نخستین بار ۱۶ سال پیش شناسایی شد و شبیه سیارک آپولو ۱۸۶۲ است که جزء اجسام خطرناک بالقوه (PHO) طبقه‌بندی شده است.

اگر سیارکی به اندازه ۸۶۶۶۶ با زمین برخورد کند، بدون شک لایه ازن را از بین برده، بر آب‌وهوا تاثیر گذاشته و سونامی‌هایی با ارتفاع حداقل ۹۱ متر بوجود خواهد آورد که تلفات زیادی را در جوامع ساحلی به همراه خواهد داشت.

این سیارک‌ها از مداری برخوردارند که از احتمال مواجهه نزدیک با زمین برخوردارند و و در صورت هرگونه تصادم می‌توانند آسیبهای قابل توجهی را بجا بگذارند.

هر سیارک بزرگی در فاصله هفت میلیون ۴۰۲ هزار و ۹۸۲ کیلومتری زمین قرار بگیرد، PHO یک تلقی می‌شود.

 

منبع : ایسنا

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.