عظمتی در عمق دریاها / کشف عمیق ترین گودال آبی جهان

0

اعماق دریاها و اقیانوس ها سراسر شگفتی و اعجاب بوده و دنیای سراسر متفاوتی از آنچه که در سطح خشکی می بینیم در آن ها جاری است.وسعت آن ها در ذهن هیچ انسانی جای نگرفته و به جرات می توان آن ها را اسرار آمیز خطاب کرد، چون هنوز بخش های بسیار زیادی از آن ها توسط انسان کشف و دیده نشده است.این بار شگفتی دیگر در این دنیا در دریای جنوبی چین کشف شده است.

این عظمت که چیزی نیست به جز یک گودال دریایی، بیش از ۳۰۰ متر عمق داشته و در دریای جنوبی چین کشف شد.تا پیش از این گودال ” دین ” که در در جزایر باهاما با عمق ۲۰۲ متر واقع شده به عنوان عمیق ترین گودال ابی محسوب میشد، اما این مورد با اختلافی زیادی رکوردی جدید از خود برجا گذاشته است، بطوری که اکنون به عنوان عمیق ترین نقطه جهان محسوب می شود.

2150261به عقیده محققان چینی کشف این حفره عمیق را می توان به عنوان یک کشف بزرگ علمی جغرافیایی برشمرد.از قرار معلوم قطر دهانه این گودال ۱۳۰ متر بوده و تقریبا پس از گذر از عمق ۱۰۰ متری هیچ گونه حیاتی در آن یافت نمی شود.این محقان همچنین با استفاده از پیشرفته ترین ابزارها در این زمینه و به کمک یک ربات زیر دریایی توانستند ۲۰ گونه جدید آبزی را در اطراف این حفره شناسایی کنند.

بد نیست بدانید که ” گودال آبی ” اصطلاحی است که به تالاب‌های موجود در آب‌های گرمسیری و یا چاله‌های آبی عمیق اطلاق می شود.علاوه بر آن ها، گودال‌های بزرگی که در جزایر شکل می‌گیرند نیز می توانند در این دسته بندی قرار بگیرند.اما تنها چیزی که در میان تمامی آن ها ثابت است، عدم وجود حیات در بیشتر آن ها به دلیل عمق بسیار زیاد از سطح دریاست، جایی که ظلمات مطلق برقرار است.

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.