طراحی سایت اینتن

جزئیات طرح ترافیک جدید در پایتخت

۰

جزئیات طرح ترافیک جدید در پایتخت: این روزها تغییراتی در طرح ترافیک تهران به وجود آمده که آلودگی هوا سبب ایجاد این چنین تغییراتی شده است. شاید همه از این جزئیات طرح ترافیک جدید در پایتخت آگاه نباشند.در ادامه این پست ما به بررسی این تغییرات پرداخته ایم. با  زوم تک همراه شوید…

طرح ترافیک جدید

به گفته قائم مقام معاونت حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران اگر مجوزهای لازم در خصوص این جزئیات از مراکز قانونی گرفته شود ، این طرح از ۱۵ فروردین سال جدید اجرا شود.

قرار است در طرح جدید ، محدوده سابق طرح ترافیک با نام «محدوده سبز» نامگذاری گردد و طرح کاهش که محدوده سابق زوج و فرد در آن اجرا می گردد نیز «محدوده آبی» نامگذاری گردد.

او گفته است که از سال ۹۷ با توجه به ضوابط جدیدی که در نظر گرفته می شود می توان به دو حریم سبز و آبی شهر تهران وارد شد و همچنین در این طرح تسهیلات زیادتری برای عموم شهروندان در نظر گرفته شده که در خصوص مدیریت ترافیک و کنترل میزان آلودگی ها می باشد و در این باره برای محدوده های گذشته ضوابط جدیدی مد نظر است که با ضوابط معین و آشکار حق ورود وسایل نقلیه شهروندان به محدوده را به تمامی شهروندان اختصاص میدهد. در اصل خودروهای سهمیه ی و دولتی هم بعد از تصویب اجرای طرح جدید مثل دیگر مردم باید برای ورود به محدوده طرح ها هزینه های را پرداخت نمایند.

افندی زاده با توجه به اینکه برای عموم مردم هزینه ورود به محدوده طرح ترافیک به صورت متوسط از وضع کنونی ( چهل هزار تومان) کمتر می باشد گفت : برای کنترل ترافیک عصر در این طرح پیشنهادی جدید افزون بر ساعت ورود خودرو به ساعت خروج هم توجه می شود و خودروهای که در زمان اوج صبح به محدود وارد شده اند باید پیش از ساعت ۴ بعد از ظهر از محدوده بیرون بروند و ۳۳ درصد هزینه ی کمتری را پرداخت می کنند.

قائم مقام معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه در روزهای پنج شنبه تمامی محدودیت های طرح ترافیک برداشته خواهد شد گفت : هم با وجود این طرح برای روزهای شنبه یا چهارشنبه  ورود کمتری به این محدوده ها صورت بگیرد و هم ترافیک سنگین ساعت های بعد از ظهر پنج شنبه در طول ساعت های صبح تا عصر به صورت روان خواهد بود. بدین صورت شهروندان می توانند برای دسترسی رایگان و هدفمند به محدوده طرح از این فرصت هفتگی استفاده کنند.

همچنین وی گفت همه ی شهروندان مجاز هستند به محدوده وارد شوند و حتی در صورتی که تردد شهروندان کم یا در صورت نیاز با خودروهای سالم و در زمان های غیر اوج ترافیک باشد می توانند هزینه های کمتری را پرداخت نمایند.

وی همچنین گفته است که تعیین هزینه ها با پیشنهادهای شهرداری تهران صورت می گیرد و در صورتی که تصویب شوند به مرحله اجرا خواهند رسید. با توجه به گفته های افندی زاده ، عوارضی که برای ورود به محدوده سبز بر اساس ساعات ورود و خروج و مقدار آلایندگی خودروها در نظر گرفته شده بین ۹ تا ۳۶ هزار تومان می باشد و عوارضی که برای تردد در محدوده آبی هم بر اساس این متغییرها مشخص شده روزانه در حدود ۳ تا ۱۲ هزار تومان می باشد.

همچنین وی گفته است که درآمدهای که از این طرح ها حاصل می شود را شهرداری تهران برای تقویت زیرساخت های حمل و نقل عمومی صرف خواهد کرد و البته شهرداری در رابطه با این هزینه ها به مردم گزارش های را ارائه خواهد داد و این طرح سبب می شود که حمل و نقل عمومی در دراز مدت با توسعه روبرو شود و در نهایت به بهتر شدن شرایط ترافیکی و کم شدن میزان آلودگی هوا نیز کمک خواهد کرد چون این طرح سبب می شود که افرادی که با خودروهای شخصیشان وارد این محدوده ها می شوند عوارض پرداخت کنند و افرادی که با وسایل عمومی سفر می کنند راحت تر تردد خواهند کرد.

چگونگی پرداخت عوارض

جزئیات طرح ترافیک جدید در پایتخت : به گفته قائم مقاوم معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران برای پرداخت عوارض روش های جدید پرداخت های اینترنتی و پرداخت های آنلاین در نظر گرفته شده است به نوعی که هر فردی می تواند یک حساب کاربری داشته باشد و به میزان دلخواه آن را شارژ کند و اگر وارد محدوده های طرح شد هزینه آن به شکل اتوماتیک با توجه به تعرفه و ضرایب مشخص شده از حساب او کم شود و صورت حساب وی نیز بروز گردد. استفاده از این حساب های کاربری با اپلیکیشن ها خواهد بود که بعدا جزیئات آن نیز اعلام می گردد.

همچنین وی گفته است که اگر حساب کاربری شخصی شارژ نبود و خودرو وارد محدوده شد ، او به محض ورود جریمه نمی شود و تا ۲۴ ساعت فرصت داشته است تا برای شارژ حساب کاربری خود اقدام کند ولی اگر غیر از این باشد علاوه بر پرداخت عوارض باید جریمه نیز بدهد.

برداشت سهمیه ها در طرح جدید

افندی زاده گفته است که افرادی که در طرح ترافیک ساکن هستند بدون اینکه جریمه شوند می توانند تا ساعت ۸ ونیم صبح از محدوده طرح خارج گردند.

همچنین سهمیه جانبازان در حال فعلی به کمتر از ده درصد جانبازان بالای ۲۵ سال اختصاص داشته است که این سهمیه ها نیز در طرح جدید برداشته خواهد شد و برای همه جانبازان شرایط مساوی می باشد و پیشنهادهای تخفیفی پنجاه درصدی برای این گونه در نظر گرفته شده که می تواند با کمک اعتبارهای دولت پنجاه درصد باقی مانده به حساب این افراد لحاظ گردد.

تسهیلات ویژه برای معاینه فنی برتر و خودروهای پاک

در طرح جدید برای خودروهای که معاینه فنی برتر دریافت کرده باشند یا از خودروهای پاک (هیبریدی ـ برقی) استفاده کنند تسهیلات ویژه ی در نظر گرفته شده است. به گونه ی که برای خودروهای که معاینه فنی برتر دارند بیست درصد و برای برای خودروهای هیبریدی و برقی  نود درصد تخفیف عوارض پیشنهاد شده است.

همچنین وی گفته است که زمان اجرای این طرح ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ عصر است. ساعت های اوج ترافیک به ساعت های پیش از ۱۰ صبح و پس از ۱۶عصر خواهد بود و ساعت های غیر اوج به بازه زمانی ۱۰ تا ۱۶ اختصاص داشته است که در ساعت های اوج برای ورود و خروج متوالی ضریب ۱.۵ – در ساعت های غیر اوج برای ورود و خروج ضریب ۰.۵  و اگر در ساعت اوج ورود کرده و در ساعت غیر اوج خروج نموده ضریب ۱ در نظر گرفته می شود.

افندی زاده با اشاره به این موضوع که  ضریب آلایندگی در خصوص خودروهای برقی و هیبریدی ۰.۱ و برای خودروهای که معاینه فنی برتر داشته اند ۰.۸ در نظر گرفته شده است ؛ گفته است یعنی خودروهای که معاینه فنی برتر دارند از ۲۰ درصد تخفیف و خودروهای پاک از ۹۰ درصد تخفیف بهره مند می شوند.

اگر شارژ پلاک خودروها از قبل انجام شده باشد تخفیف بیست درصدی (‌ضریب ۰.۸) به آن تعلق می گیرد و اگر از ورود تا ۲۴ ساعت پرداخت انجام شد با ضریب ۰.۹ (‌تخفیف ۱۰ درصدی)  محاسبه می گردد . اگر در مهلت قانونی پرداخت عوارض صورت نگیرد هیچ تخفیفی برای آن در نظر گرفته نمی شود یا همان ضریب یک خواهد بود و به منزله بدهی برای خودرو ثبت خواهد شد. افرون بر آن خودور نمی تواند ورود داشته باشد و غیر مجاز شمره میشود وهمچنین باید جریمه پرداخت نماید.

نظر شما در خصوص جزئیات طرح ترافیک جدید در پایتخت چیست؟

مقالات مرتبط  :

طرح ترافیک زوج و فرد

ساعت طرح ترافیک

طرح ترافیک موتورسیکلت

خرید طرح ترافیک با اس ام اس

طرح ترافیک شناور

loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.