طراحی سایت اینتن
بنر مجتمع فنی تهران

علل خودکشی در ایران

0

علل خودکشی در ایران : متاسفانه خودکشی یکی از موضوعات دردناکی می باشد که ممکن است در روز خبرهای زیادی در مورد آن در رسانه های مختلف بشنویم. بهتر است قبل از اینکه در مورد علل خودکشی صحبت کنیم ، تعریفی دقیق از خودکشی بدانیم.

خودکشی به معنی این است که شخص برای همیشه به زندگی خود پایان میدهد و هیچ انگیزه ی برای ادامه زندگی ندارد. خودکشی نوعی اختلال روانی به شمار می رود و عملی می باشد که منجر به مرگ یک شخص خواهد شد.

چرا خودکشی ؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا خودکشی در ایران اتفاق می افتد و چرا امار خودکشی ها بالا رفته است؟ آنگونه که پزشکان می گویند بیشترین آمار خودکشی ها به ناامیدی های افراد مرتبط می باشد و زمانی که شخصی دچار حس ناامیدی می شود به سراغ خودکشی می رود. البته اختلال روانی نیز از مهم ترین دلایل خودکشی به شمار می رود.

به جز مواردی چون افسردگی ، اختلال های روانی و ناامیدی مسائل دیگری نیز وجود داشته اند که در بروز این عامل مهم می باشند که می توانیم به مشکلات اجتماعی و خانوادگی نیز اشاره نماییم.

خودکشی از دسته مسائلی می باشد که در سلامت کشورهای متعددی مطرح می شود و می توان پس از امار تصادفها و حادثه ها به این عامل مرگ و میر(خودکشی) اشاره کرد. از هر یکصدهزار نفر در جهان حدود 14 نفر جان خود را از طریق خودکشی از دست می دهند ولی امارها در ایران نسبت به کشورهای دیگر کمتر بوده است.

علل خودکشی در ایران : رسانه ها در کاهش میزان امارها نقش اساسی داشته اند و می توانند با ارائه برنامه های نشاط آور و مفید در زندگی مردم نقش مهمی داشته باشند چون این روزها بیشتر از هر چیزی ما خبرهای زیادی را در مورد مرگ و میر به طریق مختلف مثل اتش سوزی، سقوط هواپیما و … می شنویم.

ناامیدی و افسردگی(عامل مهم خودکشی)

همانطور که اشاره کرده ایم ناامیدی و افسردگی از اصلی ترین دلایل خودکشی به شمار می روند به گونه ی که وقتی فردی حس می کند دیگر زندگی کردن او به فایده است به سراغ خودکشی می رود و به طریقی جان خود را میگیرد.

البته در میان گروهی از افرادی نیز وجود داشته اند که اقدام به خودکشی می کنند ولی تنها هدفشان این است که از این طریق جلب توجه کنند و به این ترتیب درد خود را فریاد بزنند. اما در نهایت به وسیله ی افراد دیگری نجات پیدا می کنند.

افرادی که به دلیل افسردگی خودکشی می کنند ممکن است اصلا از این اختلال در خودشان مطلع نباشند یا حتی خانواده هایشان نیز از افسردگی شان آگاه نباشند. علاوه بر افسردگی عده ی دیگری نیز وجود دارند که به دلیل بیماری روانی مانند اسکیزوفرنیا  دست به خودکشی می زنند.

پایان زندگی با خودکشی

امارهای که در رابطه با خودکشی در کشورهای مسلمان وجود دارد نسبت به دیگر کشورها درصد پایین تری داشته است تا جایی که آمارها نشان میدهد میزان خودکشی در امریکا سه برابر ایران می باشد.

علل خودکشی در ایران : مسئولین باید به خوبی اگاه باشند که برای پیشگیری از بروز خودکشی باید اقدامات جدی را انجام بدهند چرا که این آمارها علاوه بر اینکه سبب می شود آسیب های زیادی برای اطرافیان شخص وجود داشته باشد بلکه تاثیرهای منفی آن نیز گریبان جامعه را خواهد کرد. خانواده ها باید پیش از هر چیزی به خوبی از مسائل مختلف آگاهی داشته باشند و این موضوعات را جدی بدانند و در مقابل چنین اقداماتی کاملا هوشیار عمل کنند. افراد در صورتی که با دلایلی مثل شکست های روحی ، حس افسردگی ، نا امیدی و … روبرو شدند بهتر است به سراغ روان شناس بروند و سعی کنند این علائم را از خود دور نمایند.

متاسفانه استفاده از قرص برنج هم در خودکشی ها مورد در ایران رایج است. قرص برنج چیست ؟ این مقاله را حتما بخوانید.

تگ ها
loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

بنر مجتمع فنی تهران