بزرگترین سیستم دو ستاره ای کمیاب کشف شد

0

ستاره‌شناسان رصدخانه جنوب اروپا در حالی موفق به شناسایی داغ‌ ترین و بزرگترین سیستم ستاره‌ای دوتایی تا به امروز شده‌اند که گفته می شود VFTS 352 نه تنها بزرگترین سیستم شناخته شده تاکنون در گروه سیستم‌های دوتایی با تماس بیش از حد بوده و دارای جرم ترکیبی حدود ۵۷ برابر خورشید است، بلکه همچنین داغ‌ترین سیستم شناخته شده با دمای سطحی ۴۰ هزار درجه سانتیگراد است.
در این سیستم دو ستاره با یکدیگر در تماس بوده و ماده به اشتراک می‌گذارند،به طوری که به قدری به یکدیگر نزدیکند که سطوح آنها روی هم افتاده و یک پل بین آنها شکل گرفته است.
طبق برآوردها، ستارگان موجود VFTS 352 حدود ۳۰ درصد از ماده خود را به اشتراک می‌گذارند.

اینگونه ستارگان دوتایی همچنین با رفتارهای غیرعادی مانند نمونه مشاهده شده توسط ستارگان خون‌آشام مرتبط هستند که در آن یک ستاره کوچک‌تر، ماده سطح ستاره بزرگتر را می‌مکد.اما در مورد سیستم دوتایی مذکور، هر دو ستاره تقریبا به یک اندازه هستند از این رو ماده نیز توسط هیچ کدام مکیده نشده، بلکه در عوض به اشتراک گذاشته می‌شود.

سیستم VFTS 352 از دو ستاره غول‌پیکر و بسیار درخشان و داغ تشکیل شده که در مداری بیش از یک روز زمینی دور یکدیگر می‌چرخند.به گفته محققان، سیستم VFTS 352 در فاصله حدود ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین در سحابی رتیل در ابر بزرگ ماژلانی قرار دارد.

Astronomers-Reveal-the-Hottest-and-Most-Massive-Touching-Double-Starچنین سیستمی بسیار نادر بوده، زیرا این مرحله از حیات ستاره‌ای بسیار کوتاه است و مچ‌گیری آنها حین عمل را دشوار می‌سازد.این سیستم احتمالا به سمت یک پایان دراماتیک در حال حرکت بوده که ادغام به شکل یک ستاره غول‌پیکر یا شکل‌گیری یک سیاهچاله دوتایی خواهد بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : ایسنا

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.