سامانه پدافند هوایی موشکی باور ۳۷۳ قدرت دفاع هوایی ایران

0
سامانه ی پدافند موشکی باور 373

سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ قدرت دفاع هوایی ایران : بعد از اینکه دیمیتری مدودف رنیس جمهور وقت روسیه در سال ۲۰۱۰ با بهانه قرار دادن قطعنامه ی ۱۹۲۱ شورای امنیت بطور یک طرفه قرار داد ۸۰۰ میلیون دلاری میان ایران و روسیه برای سامانه ی s300 را نقض کرد . نیرو های متخصص  ایران تصمیم گرفت سیستم دفاع موشکی خود به نام باور ۳۷۳ را توسعه دهد . البته روسها برای اینکه غرامت خواسته شده از طرف ایران را ندهند سامانه های پدافند هوایی ضعیف تر از s300 (آنتی ۲۵۰۰ و تور m1) را به ایران پیشنهاد داده بودند که ایران آن ها را رد کرده بود.

سامانه  پدافند موشکی صیاد ۲ و ۳

بعد از طراحی سامانه ی پدافند موشکی s200 و توسعه ی آن ایران تصمیم به طراحی و ساخت  موشک میانبرد صیاد۲ و در نهایت صیاد ۳ که بر خلاف s200 قابلیت نگهداری و تجهیز ساده ای داشت ، گرفت . صیاد ۲ و ۳ از سوخت جامد برای پیشران استفاده می کند و از موشکهای s200 نیز ارزان تر اند . این سامانه بر خلاف s200 که از رادار p-14 آبارونا استفاده می کند(رد نهایی ۵۰۰ کیلومتر و برد برای اهداف کوچکتر ۳۶۰ کیلوم تر است )  از رادار Square Pair برای شناسایی اهداف استفاده می کند که برد نهایی ۵۰۰ کیلومتر را دارد که برای اهداف کوچکتر به ۲۶۰ تا ۳۰۰ کیلومتر می رسد.

موشک S200

سامانه ی موشکی S200

رادار P-14

رادار P-14 برای S200

رادار Square Pair

Square Pair برای ساملنه ی موشکی صیاد 3 و 2

سامانه ی پدافند موشکی باور ۳۷۳

سامانه های صیاد ۳ و s200 جزء سامانه های میانبرد هستند .رویکرد بعدی نیروی پدافند هوایی ایران طراحی و پیاده سازی سامانه های دوربرد می باشد و آن سامانه پدافند هوایی موشکی باور ۳۷۳ است . بعد از ماجرای s300 در سال ۲۰۱۰ مسئولان از سامانه ی مشابه s300 یعنی باور ۳۷۳ پرده برداشتند. اطلاعات زیادی در رابطه با موشکهای سامانه ی باور ۳۷۳ فاش نشده است ولی برخی از ویژگی های این سامانه بدین صورت است :

همانند s300 توانایی رهگیری و درگیری با اهداف متنوع را دارد . باور ۳۷۳ علاوه بر درگیری با اهداف ایرودینامیکی (هواپیماها) می تواند با موشک های بالستیک و کروز و هم چنین سایر موشک ها را داشته باشد .هم چنین قابلیت درگیری با اهداف با سطخ مقطع راداری پایین در این سامانه مورد توجه قرار گرفته است . تمام اجزاء باور ۳۷۳ از رادار گرفته تا موشکهای آن در بخش های نظامی و دانشگاهی کشور انجام شده است این سامانه قرار بود تا پایان  سال ۱۳۹۴ بطور رسمی در کشور عملیاتی شود هم چنین در این سامانه قرار است تا از ۲ نوع یا ۳ نوع موشک در برد های مختلف استفاده شود .

سامانه باور 373

در مورد موشک های باور ۳۷۳ می توان گفت که به احتمال زیاد که در رژه ی اخیر در ۲۹ فروردین روز ارتش  نیز دیده شد از نوع صیاد ۴ باشد و در مورد لانچر بار ۳۷۳ نیز می توان گفت همانند لانچر s300 روسی از نوع عمودی خواهد بود .باور ۳۷۳۷ علاوه بر اتصال رادار های هسدار زود هنگام  از رادارهای متفاوت دیگری نیز می تواند در آتشبار خود بهره ببرد.

موشک صیاد ۳

سامانه صیاد 3

موشک صیاد ۴ در حال آزمایش

سامانه باور 373

آیا با وجود سامانه ی باور ۳۷۳ نیاز به s300 داریم ؟

همان طور که گفت شد s300 انعتاف پذیری بالایی دارد و برای بالا بردن توان دفاع هوایی گزینه ی مناسبی برای کشور می باشد . هر چند برخی از امکانات مربوط به s300 در باور ۳۷۳ نیز به چشم می خورد و لی با تلفیق s300 با باور۳۷۳ می توان قدرت بالایی را در پدافند موشکی بدست آورد. البته در روز ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ به دستور پوتین رئیس جمهور روسیه ممنوعیت فروش s300 به ایران لغو شد و قرار شد تا این سامانه هر چه زود تر به ایران تحویل داده شود. سامانه پدافند هوایی موشکی باور ۳۷۳ در روز ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ در رژه ی روز ارتش رونمایی شد.

سامانه موشکی S300

سامانه S300

مراسم رو نمایی باور ۳۷۳ و موشک صیاد ۴ در روز ارتش

روز ارتش بر دلیر مردان ارتشی و نیرو های مسلح مبارک باد

منبع : مشرق نیوز

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.