عضویت در کانال تلگرام زوم تک

۳ راه برای جستجوی سریع‌تر تصاویر

۰

تصاویری که این روزها می‌گیریم عمدتاً چاپ نمی‌شوند؛ این به معنی داشتن یک آرشیو عظیم از تمام عکس‌های چندین سال اخیر به صورت دیجیتال است. این تعداد زیاد یافتن عکسی که مدنظرمان را هست را به شدت دشوار می‌کند. مخصوصاً اگر از نام گذاری مناسب استفاده نکرده‌باشید. در طول این پست، سه راه خوب برای پیدا کردن تصاویر به شما معرفی میکنیم.

یک) منظم کردن تصاویر

این یکی را باید پیش از همه چیز انجام دهید. پیش از آنکه به عکس‌ها نیاز پیدا کنید و بخواهید آن‌ها را کنار صدها و هزاران عکس دیگر بیابید. آزاری نمی‌رساند اگر پس از گرفتن تمام عکس‌ها، همه‌ی آن‌هایی که مرتبط به سفر به یک شهر مشخص هستند را در یک فولدر قرار دهید. مرحله‌ی اول برای یافتن عکس‌ها عملاً همین است.

این موضوع اما کمی ما را محدود می‌کند حتی اگر فولدر بندی کرده باشیم.. فولدربندی باعث می‌شود به دنبالِ بهترین تصاویر خانوادگی گشتن، به معنی بازکردن صدها فولدر مختلف عکس باشد. راه بسیار آسانی که همه‌جا می‌شود به کارش برد و عموم مردم از آن بی‌اطلاع‌اند استفاده از روش *.فرمت مورد است. به این معنی که اگر به دنبال تصاویر می‌گردید و می‌خواهید تمام تصاویر چند ده فولدر را در یک جا داشته باشید، راحت‌ترین کار، این است که jpg.* را در File Explorer و در بخش جستجو سرچ کنید. * به معنای آن است که فارغ از نام فایل، هر فایلی با فرمت jpg را به من نشان بده. (این موضوع برای mp3 و یا هر فرمت دیگر هم صادق است.)

سپس برای اینکه کار را سریعتر کنید، بر روی View و سپس Extra large icons کلیک کنید. حالا با تصاویری که پیش‌نمایششان آنقدر بزرگ هست که نیازی به بازکردن آنها نباشد، می‌توانید بهترین عکس‌ خانوادگی‌تان، را بسیار سریعتر از آنکه اگر می‌خواستید این کار را دستی انجام هید، پیدا کنید.

0204-date-search-100639171-mediumاگر به دنبال یافتن تعدادی عکس و در موضوعی گسترده (بهترین عکس‌های خانوادگی) نیستید، و موضوع/مکان/شخص مشخصی در ذهن دارید و همینطور، صرفاً تقریبی، به یاد می‌آورید آن عکس کی گرفته شده، یک راه ساده برای این کار وجود دارد که زحمت گشتن و نگاه کردن پیش‌نمایش‌های صدها عکس را کم می‌کند؛ در بخش جستجو عبارت datetaken را بنویسید و پس از دو نقطه، یک باکس کوچک پایین می‌آید که علاوه بر اینکه به شما اجازه می‌دهد تاریخ مشخص کنید، با عبارات کلی‌یی مثلِ “اوایل این ماه/سال” و یا “خیلی وقت پیش” هم قابلیت جستجو دارد.

دو) گذاشتن تگ برای تصاویر

گذاشتن تگ، کارتان را حسابی راحت‌می‌کند. مثلاً اگر به دنبالِ تصاویر مربوط به یک شخص خاص هستید، صرفاً لازم است tag: نام شخص را نام در جستجوی File Explorer تایپ کنید. مسئله اینجاست که شما می‌بایستی تگ‌ها را از پیش گذاشته باشید.

0204-tag-win7-1-100639166-large

این کار هم اصلاً دشوار نیست. پس از هر بار، گرفتن یک یا دسته‌ای از عکس، و پس از ریختن آن‌ها بر روی کامپیوتر، آن‌ها را به صورت تک و یا گروهی انتخاب کنید. سپس، اگر از ویندوز ۷ به قبل استفاده می‌کنید، بخش “جزئیات” را زیر پنجره‌ی Windows Explorer می‌بینید. اگر از ویندوز ۸ به بالا استفاده می‌کنید، File Explorer این گزینه را در تبِ View -از منوی بالای صفحه- و به شکل گزینه‌ای به نام Details pane قرار داده است.

0204-tag-win10-1-100639179-large بر روی آن کلیک کنید، تا در هر دو ویندوز، بخش Edit tag را ببنید. تگ را که برای عکس/عکس‌هایی مشخص کردید، صرفاً لازم است از روشی که گفتیم، tag:name، جستجو کنید. از آنجایی که این پروسه، برای هر تعداد تصویر، انچنان وقتی از شما نمگیرد، پیشنهاد می‌میکنیم به عنوان یک روتین، پس از هر بار گرفتن یک عکس، این پروسه‌ی گذاشتن تگ را طی کنید.

Picasa 3 / Google Photos

picassa

اگر قرار دادن دقیق‌ترین اطلاعات را بر روی تصاویرتان خیلی جدی گرفته‌اید و یافتن آن‌ها در دقیق‌ترین حالت ممکن برایتان ارجحیت دارد، استفاده از Picasa، محصول گوگل، راه حلی مناسب است. امکاناتش متغیر و بسیار زیاد است؛ می‌تواند به شما بگوید چه کسانی در تصویرند (پس از آنکه ایده‌ی کلی گرفت که از چه کسانی عکس می‌گیرید.) می‌تواند محل عکس گرفته شده را به شما بگوید و یا خط‌زمانی دارد که می‌تواند برای یافتن تصاویر بر اساس زمان به شما کمک شایانی کند. البته دریافت این نرم‌افزار را از وبسایت رسمی آن picasa.google.com نمی‌توان انجام داد. چراکه این سرویس دیگر توسط گوگل ادامه داده نمی‌شود؛ نرم‌افزار همچنان کاملاً به خوبی کار می‌کند و اگر از یک وبسایت دانلود ایرانی آن را دانلود کنید هیچ مشکلی نخواهید داشت. اما گوگل، picasa را google photos جایگیزین کرده. سرویسی که همزمان با Picasa وجود داشت اما از تکنولوژی آن برخوردار نبود و در بعضی موارد دقت کافی را نداشت. حالا اما تمام تمرکز گوگل بر روی این نرم‌افزار است و به نظر می‌رسد جایگزین بسیاری خوبی است. وبسایت این سرویس photos.google.com است.

منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.