loading...

مقایسه سرعت و قیمت اینترنت در ایران و کشور های خارجی

۱۶ نظر

سرعت پایین اینترنت در ایران یکی از بزرگترین معضلات و موانع در برابر کاربران اینترنتی ایرانی می باشد. خدمات اینترنتی در ایران علاوه بر پایین بودن کیفیت خدمات اینترنتی ، هزینه ی بالایی را نسبت به کشور های دیگر دارد. اگر یک جستجوی کوتاه در اینترنت داشته باشیم می توانیم به مطالب جالبی در این مورد برسیم. چندی پیش در یکی از وبسایت های کشور مالزی خبری از ارائه اینترنت پر سرعت ۲۲۴ مگابیت برثانیه منتشر شده بود ، یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی اعلام کرده بود اینترنت با سرعت بسیاربالا با قیمتی بسیار پایین را به کاربران مالزی ارائه خواهد کرد.

مقایسه اینترنت ایران و جهان

طبق اعلام این شرکت واینترنت پر سرعت ۲۲۴ مگابیت برثانیه به قیمت ماهیانه ۱٫۵۸ دلار یعنی چیزی حدود  ۵۰۰۰ هزار تومان در هر ماه ، با مقایسه قیمت خدمات اینترنتی در مالزی و ایران به تفاوت ۱۶ هزار برابری می رسیم. یعنی هزینه خدمات اینترنتی در ایران ۱۶ هزار برابر هزینه ی خدمات اینترنتی در کشور مالزی است.

با کمی دقت و محاسبات به نتایج زیر در مقایسه سرعت و قیمت خدمات اینترنتی در ایران و مالزی می رسیم:

سرعت اینترنت پرسرعت مالزی: ۲۲۴ مگابیت ضرب در ۱۰۲۴ کیلو بیت = ۲۲۹۳۷۶ کیلو بیت
سرعت اینترنت پرسرعت ایران: ۱۲۸ کیلو بیت
نسبت اینترنت پرسرعت مالزی به ایران: ۱۷۹۲ برابر
قیمت اینترنت پرسرعت ایران: هر ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه به طور متوسط ۱۵۰۰۰ تومان
قیمت اینترنت پرسرعت مالزی: هر ۲۲۹۳۷۶ کیلو بیت در ثانیه معادل تقریب ۱۵۰۰ تومان
مقایسه قیمت اینترنت پرسرعت مالزی نسبت به ایران: حدود ۹ ریال در هر ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه
به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت قیمت اینترنت پرسرعت ایران حداقل ۱۶ هزار برابر اینترنت پرسرعت مالزی است. در تصویر زیر مقایسه سرعت اینترنت ایران و مالزی رو مشاهده خواهید کرد. برای مقایسه سرعت اتصال به اینترنت در کشور های مختلف به سایت Akamai مراجعه کنید.

مقایسه سرعت اینترنت در ایران و جهان

خطوط قرمز نشان دهنده سرعت اینترنت در کشور مالزی است که همانطور که مشاهده می کنید یک شیب صعودی داره ، و غیر قابل مقایسه با سرعت ایران هست چرا که نمودار سرعت برای ایران یک شیب نزولی داره ، این واقعا جای تاسف داره. در ادامه مطلب مقایسه های دیگری رو با سرعت اینترنت در پاکستان ، ترکیه ، فرانسه و امریکا رو مشاهده خواهید کرد.

مقایسه سرعت اینترنت در ایران و جهان

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی روی اون کلیک کنید ، اگر به تصویر توجه کنید در نمودار رنگ قرمز سرعت در ایران ، رنگ زرد سرعت اینترنت در پاکستان ، رنگ بنفش سرعت اینترنت در ترکیه ، رنگ آبی کمرنگ نشاندهنده سرعت در امریکا ، رنگ آبی پر رنگ سرعت اینترنت در فرانسه را نشان می دهد. با اندکی تامل تفاوت فاحشی رو در آمار و ارقام مشاهده می کنیم اگر به نمودار توجه کنید حتی سرعت اتصال به اینترنت در پاکستان از سرعت در ایران بیشتر هست و نمودار در اغلب کشور های روند صعودی داره ولی در ایران بر عکس با روند نزولی روبرو هست.

سرعت پایین اتصال به اینترنت پر سرعت در ایران

سرعت پایین اتصال به اینترنت پر سرعت در ایران از موانع پیشرفت علوم وابسته به اینترنت هست ، فعالیت های اینترنتی در ایران با سرعت پایین و هزینه بالا باعث شده در برخی بخش ها با کمبود مواجه شویم. بطور مثال هزینه ی بالای اینترنت باعث شده برخی از قشر های مردم از استفاده از آن محروم باشند ، یا اگر کمی دقت کنیم پژهشگران و دانشجویان برای انجام فعالیت های پژوهشی خود نباید ساعت ها منتظر لود صفحات اینترنتی یا دانلود فایل های آموزشی باشند .

هزینه ی بالا و سرعت پایین اتصال به اینترنت در ایران یکی از عوامل عقب ماندگی در علم آی تی در ایران هم هست ، اگر توجه کنید اغلب فعالیت های وبمستران در تولید برنامه های آنلاین و ساخت وبسایت ها بصورت ترجمه سیستم های خارجی است ، در حالیکه اگر این مشکل در ایران نبود کاربران ایرانی هم می توانستند از دوره های آموزشی رایگان آنلاین اینترنتی برای پر کردن کمبود خلا علمی خود استفاده کنند ، چرا که با سرعت اینترنت ایرانی استفاده از دوره های آموزشی آنلاین غیر ممکن به نظر می آید.

سرعت پایین اتصال به اینترنت پر سرعت در ایران

مقایسه قیمت اینترنت در ایران با سایر کشورها نیز نشان دهنده تفاوت‌های قابل لمسی در این مورد است. در حالی که قیمت اینترنت ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه‌ای ایران بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان در ماه هزینه دارد قیمت اینترنت ۲۲۴ مگابیت برثانیه‌ای مالزی تنها حدود ۱۵۰۰ تومان در ماه تعیین شده است. البته هزینه های در مقایسه با سایر کشور به این صورت است :  قیمت یک سرویس۲۵۶K در ایران تقریبا ۲ برابر امارات، ۳ برابر مصر و ۱۲ برابر ترکیه است! در قیمت‌های خرده‌ فروشی، هزینه پهنای باند در ایران تا بیش از ۵۰ برابر قیمت جهانی می‌رسد.

امیدواریم با اقدامات مسئولین حوزه فناوری در کشور این مشکلات کاهش پیدا کنه و و دیگه شاهد اینترنت نفتی در ایران نباشیم. نظر شما کاربران عزیز چی هست ؟ لطفا نظرات و راهکار هاتون رو در این مورد بیان کنید.


حتما بخوانید : چگونه پولدار شویم ؟ | ثروتمندترین دختر ایرانی چگونه میلیاردر شویم ؟
loading...

16 پاسخ برای “مقایسه سرعت و قیمت اینترنت در ایران و کشور های خارجی”

 1. پژمان گفت:

  بالاترین سرعت ۱کشور تازه به دوران رسیده رو دارید با سرعت ۵سال پیش ایران مقایسه می کنید ؟
  مثل اینکه در غار زندگی می کنید یا سرعتهای ۱مگ در ثانیه ۲مگ و بیشتر در ایران رو ندیدید که معمول بیشتر کشورهاست
  من خودم با وجود نامناسب بودن سیمهای تلفن منطقه سکونت ولی سرعت بالای ۵۰۰کیلوبایت با اینترنت مخابرات دانلود میکنم. باقیمت هر ۱گیگابایت ۳۰۰۰تومان
  از اینترنت شبکه موبایل ایراد بگیرید که ۴۰مگ رو دارند ۲۰۰۰ تومان به مردم میفروشند که همین ۴۰مگ هم زماندار هست چیزی حدود ۷روز و اکثر جوونهای ما برای خرید شارژ و داشتن اینترنت دست به هر کاری میزنند
  سابقه کار در دو شرکت ارایه دهنده اینترنت رو دارم
  قصد حمایت از شرایط موجود رو ندارم فقط کمی واقعیت گرایی و مثبت اندیش خیلی خوبه

 2. جویای حق. گفت:

  سلام .سرعتش که واقعا پیرمون کرده.قیمتشم خیلی خیلی خیلی… بالاست.در خارج حجم ترافیک وجود نداره.دانلود بینهایته ، بشینید هزاران هزار ترابایت دانلود کنید.یا حق.

 3. مخابراتی گفت:

  سلام دوستان .من در امور مالی مخابرات کار میکنم.فنی تقریبا” هیچ .اینترنت ۵۱۲ گرفتم .از ۱۵ تا اوج نهایت ۶۴ سرعت دانلود است.پرسیدم از همکارای فنی میگن! اگه در ۸ ضرب کنی سرعت دانلود رو می شه سرعت اتصال! محاسبه کردم رنجی بین ۱۲۰ تا ۵۱۲ شد! حالا سئوال کردم که نرخ ۴۵ هزار تومان دوماهه برای سرعت اتصال ۱۲۰ است یا ۵۱۲! گفتند از سیم ارتباطی شما تقریبا” ۵تا حداکثر۸ شماره دیگه بهره برداری می کنند وسرعت شما به زمان اتصال آونها هم بستگی داره! حالا این جدای از دستورات فیلترینگ ومحدود کردن اتصال وسرعت اتصال وشرایط جوی وقطعی ارتباط و… است .خلاصه شده محله گل وبلبل!واما درسته حقوق ما رو از این وجوهات شما وقبوض تلفن ثابت وهمراه می هند!اما بخدا هم خیلی خیلی کمه وهم برکت نداره!تقریبا” قاطبه همکارای من بدون استثناء تا هفته اول رفتن تو فاز قرض ومسافر کشی وکار دوم و….اگه نان وبریونی هم باشه واسه بزرگان هرم وسهامداران بخش خصوصی وپیمانکارای فامیل و…. التماس دعا

 4. سید محمد گفت:

  اقا واسه شما چرا اینجوریه…؟ واسه همه اینطوره؟؟
  من سرعت ۵۱۲ شاتل دارم. ۳ ماه ۵۰ هزار تومن ۹ گیگ
  شبا هم ساعت ۱ تا ۸ رایگان..
  در طول روز کلا سرعتم هست ۶۵۲ الی ۱۰۰۰ کیلوبایت نشده در طول روز پایین بیاد.
  ولی اینم چیزی نیست که بشه بهش افتخار کرد
  با این سرعت حتی نمیشه از فیلمو و از سایت های دیگه چیزی تماشا کرد.

 5. محمد جواد گفت:

  واقعا دارن به ما ظلم می کنن خدایی ولی نمی دونیم به کی بگیم که یه رسیدگی کنه من واقعا نمیدونم چی بگم

 6. melisa گفت:

  salam amir hoseyn khobi? gofti holandi aya az onja razi hatsi vaghen mikham az tahe ghalb begi j ro age be mailam befersti mamnon mishm
  mail: malisacandin@yahoo.ca

 7. isaac گفت:

  دوست عزیز دیدگاه شما اشتباهه.
  اولا وقتی شما اینترنت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه میخرید باید سرعت دانلودتون که بر حسب کیلوبایت هستش یعنی میشه ۱۲۸/۸ برابر میشه با ۱۶ کیلوبایت بر ثانیه و علت اصلی کم بودن سرعت نت در ایران به خاطر فیلترینگ هستش که ایران فقط با سرور دبی ارتباط داره و از اون سرویس میگیره ولی بقیه کشورها به همه ی کشور های همسایشون متصلن و وقتی که پهنای باند کلی کمه و کاربران هم زیاد در شهر های بزرگ متاسفانه سرعت کمه الان در این عصر تکنولوژی دیگه به نت ۱۰۲۴ کیلوبیت بر ثانیه اینترنت نمیشه گفت.

 8. DJ EDVIN گفت:

  اگر هیچ چیز رو مطمئن نباشم ، این رو مطمئنم که هممون تو جهان آخرت جواب پس میدیم ( جواب منو دادی که هیچ ، جواب خدا رو چی میدی )

 9. music گفت:

  بخدا ارزانترین رو شارژ کردم یعنی ۵۱۲ یکماهه قیمت ۲۱۰۰۰ تومان مبین نت. بخدا قسم از روز اول تا همین حالا ندیدم از ۳۴ بالاتر بره . توی مملکت ما فکر میکنن دزدی فقط از دیوار مردم بالا رفتنه.

 10. alish52 گفت:

  مخابرات ایران داره پول حلال در میاره
  مالزی چی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 11. حامد گفت:

  من اوایل زیاد از اینترنت استفاده نمی کردم، نهایتا دوتا سایت فوتبالی و…ولی الان که گوشی هوشمند دارم ماهیانه ۱۳۰۰۰ واسه یک ماه و حجم ۱گیگ پرداخت میکنم، چند ماه قبل همین یک گیگ در ماه بود ۵۰۰۰یکدفعه دوبرابر شد!!! :-!
  آخه چرا خدایی؟؟؟
  کاش یه خورده مسئولین به فکر باشن!!!
  ((ان شاء الله…))

 12. حاج امیر گفت:

  فکد کنم ایران اگر سرعت ۱۲۸ کیلوبیت به کاربر بده باید سرعت دانلودش ۱۶ کیلو بایت باشه که هست
  چون هر ۸ بیت ۱ بایت میشه و سرعت اینترنت هم با بیت عرضه میشه پس میشه گفت سرعت واقعی رو میدن
  این تا اینجا اما همین سرعت ۱۲۸ و ۱ مگابیته که مشکل ماست که خیلی کم و گرونه
  آقایون خیال میکنن سرعت بالا مردم رو از راه بدر میکنه! این چه حرفیه اونی که بخواد کار خلاف کنه با دایال آپ هم میکنه اگه بخواد نکن ۱۰۰۰۰مگ هم بدید بش کار خلافی ازش سر نمیزنه

 13. سلام.واقعا متاسفم برای این سرعت داغون اینترنت ایران.من تا ۲سال پیش ایران بودم اما بخاطر این سرعت از ایران رفتم و در حال حاضر تو هلند هستم.میخوام بگم من تو این کشور در شهر تیلبورخ هستم.جالبه بدونید کمترین سرعت اینترنت در این مکان ۸ مگ هستش.در صورتی که در ایران نهایتا خودتو بکشی این سرعتو بهت بده.(تازه اونم فقط اسما ۸مگ هست)ولی اینجا هر ۸ مگ سرعت دقیق هست ینی سرعت من تقربا بین ۷.۲تا۸.۱هست.با اینکه اینجا غریبم ولی راضیم چون نت دارم.تقربیبا میتونم بگم سرعت دانلود با سیم کارت گوشیم با سرعت ۲یا۴ مگ شما برابر یا حتی بیشتره
  یا علی

 14. رضا گفت:

  با سلام : دوست عزیر اینترنت ایران هیچ مشکل و ایرادی رو نداره و اینها حداقل سرعتی رو که میتونن در اختیار هر کاربر بذارن تازه نه با اینترنتهای پر سرعت بلکه با همان دایل اپ . سرعتی معادل ۵۱۲ مگابیت رو میتونن بهرکاربر ایرانی بدن خلاصشو بگم دلیل اینکه اینها سرعت رو به این صورت لیمیت و بین ۱۰ نفر شر یا شیر میکنن و تحویل کاربر ایرانی میدن نتوونی از همه اطلاعات اینترنت استفاده کنی : من خودم حدود سال ۸۲ ایران از دایل اپ استفاده میکردم که ترانسفرریت دانلودش حدود ۸۰ تا ۱۰۰ بود اما اینها الان برای سرعت ۱۰۲۴ ای دی اس ال این سرعت رو میدن یعنی هیچی همش تایم اوته . ولی خلاصه عرض کنم که این شرکتها مشکلی ندارن که سرعت بالایی دراختیار کاربر بذارن چون داره پولش رو میگیره وظیفشون هست که سرعت خوبی بدند و مردم هم پولی که میدن و اینترنتشون همش یا قطع باشه و یا هنگ و افتضاح بهرحال . سرعت حداقل دانلود . برای نت ۱۲۸ باید ترانسفر ریت دانلودش با دانلود منیجر روی ۱۲۰ باشه
  برای ۲۵۶ باید روی ۲۵۶ باشه . برای ۵۱۲ باید روی ۴۵۰ تا ۵۰۰ کیلوبت باشه و برای نت ۱۰۲۴ هم روی ۱۰۰۰ باشه اما مقایسه کنید . مثلا برای سرعت ۱۲۸ میگه باید ترانسفر ریت دانلودت روی ۴ تا ۱۶ باشه تماس میگیرم میگم اقا من الان با سیمکارت دارم ۶۰ تا دانلود میکنم میگن دستوره . خودتون قضاوت بفرمائید کاشکی همون دایل اپ ثابق رو میدادن !

 15. رضا آقامحمدی گفت:

  فکر کنم از ما پول کل نگهداری تاسیسات و حقوق کارمندای مخابرات رو هم رو پول اینترنت میگیرن !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

loading...
loading…


loading...
  
تاپ ترین ها حتما ببینید!