طراحی سایت اینتن
بنر مجتمع فنی تهران

دستگاه روباتیک پزشکی

۱

متاسفانه سکته مغزی  عارضه ای است که درمان ان توسط بشر بسیار سخت شده است و معمولا افراد رو به مرگ هدایت میشوند.

ربات پزشکی

ربات پزشکی

خونریزی مغزی زمانی اتفاق میوفته که در مغز یک فرد عروق مغزی پاره شده و خون ازمحل پارگی به خارج نشت کرده  وبه لخته خونی تبدیل میشه و این عامل سکته مغزی میشود. وجود لخته ها، موجب افزایش فشار بافت مغز در ان قسمت خواهد شد و درمان آن کاری بسیار دشوار برای علم پزشکی است و معمولا چهل درصد موارد منجر به مرگ بیمار میشود.

روشی که هم اکنون برای خارج کردن لخته مورد استفاده قرار میگیرد ریسک بسیار بالایی دارد.دراین روش ابتدا برای دسرسی به لخته سوراخی در جمجمه فرد ایجاد میکنند که دراین حالت ممکن است بافت های سالم مغز هم آسیب ببیند و پزشکان ترجیح میدن لخته را خارج نکنند و امید وار باشند  با داروی کاهش دهنده تورم ، لخته را از بین ببرند ،اکنون درجستجوی روشی موثرتر گروهی دردانشگاه وندربیلت نشول وسیله ای روباتیک طراحی کرده اند که قادر است لخته های خون ،را باروشی بسیا ر ایمن ازمغز فرد خارج کند.

دستگاه روبوتیک پزشکی

دستگاه روبوتیک پزشکی

گروهی ازپزشکان و مهندسین توسط پروفسور رابرت وبستر طراحی کرده اند این دستگاه  از دولوله تشکیل شده است که در درون هم تعبیه شده اند. لوله ی بیرونی در حدود کمتر از سه هزلرم میلیمتر قطر دارد و قادر است از سوراخی که درمغز فرد ایجاد شده به درون مغز و دنبال آن به درون لخته مورد نظر نفوذ کند.

واحد کنترل کننده روبوتیک این امور رابرعهده دارد ، دراین حالت نوک سوزن مانند لوله ظریف اولیه تعبیه شده  به درون لخته نفوذ کرده با اندکی جابجایی با کمک دستگاه مکنده لخته مورد نظر را از درون مغز به بیرون  بکشد.

این دستگاه در تستی که انجام شده توانسته نود وپنج درصد  از لخته را ازمحیط پاکسازی کند آنها معتقد هستند امیدوارن این کانولای روباتیک بتواند به طریق ایمنی تروصحیحتر لخته راخارج کند.

 منبع:gizmag

loading...

یک نظر برای “دستگاه روباتیک پزشکی”

  1. raha گفت:

    وای خیلی خبر جالبی بود ممنون من ررباتیکو خیلی دوست دارم بنظر من اینده با ربوتیک متحول خواهدشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

بنر مجتمع فنی تهران