AMD یا Intel ؟ مساله این است !

5

بی تردید این سوال قدیمی را هنوز بسیاری از مردم هنگام خرید کامپیوتر از خود می کنند ، این که کدام یک از پردازنده های این دو شرکت بهترن یا اساسا چه فرقی بین آنها وجود دارد .

intel_vs_amd

خب باید بگویم که بیشتر موافق شما تفاوت خاصی را احساس نمی کنید ولی به طور کلی پردازنده های اینتل توان پردازش وظایف موازی بیشتری را دارند در نتیجه توان پردازشی و سرعتشان بیشتر است. بطور مثال بیشتر موافق شما حتی با یک پردازنده شش تا هشت هسته ای AMD هم به سختی می توانید نتیجه ی مشابه پردازنده با هسته های کمتر در اینتل بگیرید !

در مقابل پردازنده AMD در پردازش های گرافیکی مثل بازی های کامپیوتری عموما ۵ تا ۲۰ درصد کارایی بهتری دارند . البته این تفاوت آن قدر هم چشمگیر نیست . به عنوان مثال Haswell core i7 بازی Crysis را با پایین ترین گرافیک تنها با سرعت ۳۸ فریم در ثانیه اجرا می کنند . در حالی که AMD Richland با همان تنظیمات به راحتی ۹۰ فریم در ثانیه را جوابگو است.

intel_vs_amd1

در عین حال پردازنده های AMD در مقابل intel گاهی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان قیمت پایین تری دارند ، ضمن آنکه هر نسل جدید اینتل عموما به خاطر تغییر سوکت های خود به مادربورد های جدیدتری نیاز دارند ، در حالی که پردازنده های AMD با مادربورد های قدیمی هم تطبیق دارند و این یعنی برای ارتقای کامپیوتر فعلی شما انتخاب راحت تری هستند.

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

5 نظرات

  1. […] از پردازنده های موجود در بازار دو برند مشهور اینتل و AMD هستند ، انتخاب از بین این دو برند کار چندان سختی نیست ، بنده به شخصه با توجه به تجربه همیشه در خرید کامپیوتر به دوستانم توصیه می کنم از پردازنده های اینتل استفاده بکنند ، چرا که در استفاده طولانی مدت از AMD ممکن هست مشکلاتی برای شما ایجاد بشه ، چرا که اغلب سی پی یو های نسل قبل AMD در هنگام استفاده طولانی با هنگ کردن و خاموش شدن سیستم روبرو می شدند ، یعنی در استفاده طولانی این پردازنده گرم شده و دچار مشکل می شد. قبلا در مقاله ای کوتاه در مورد مقایسه این دو نوشته شده است پیشنهاد می کنم این مقاله رو هم بخوانید: AMD یا Intel ؟ مساله این است ! […]

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.