۱۵۰۰ ژن پیری برای معالجه های آینده کشف شدند

0
اکسیر-جوانی

انسان ها از ابتدای تاریخ به دنبال راز جوان ماندن بوده و برای رسیدن به این هدف راه های گهگاه خطرناک زیادی را امتحان کرده اند.اکسیر جوانی همواره مورد تحقیق افراد مختلف بوده است تا بلکه بتوان راهی برای به تاخیر انداختن مرگ و یا حتی جلوگیری از آن پیدا نمود.

حال محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا حدود ۱۵۰۰ ژن مرتبط با افزایش سن را کشف کرده‌اند که می‌تواند به درمان‌های بهداشتی جدید منجر شود.این کشف که توسط یک گروه بین‌المللی از دانشمندان در موسسه علوم زیستی مولکولی دانشگاه کوئینزلند انجام شده، می‌تواند منجر به پیشگیری و بهبود درمان بیماری‌های مرتبط با پیری شود.

بررسی ارتباط میان فعالیت ژن و افزایش سن و شناسایی ژن هایی که فعالیتشان در بدن با افزایش سن افراد بیشتر یا کمتر می شود هدف این تحقیق اعلام شده است.اگرچه درمان ضد پیری هنوز آماده نشده، این تحقیق می‌تواند نقشه راهی را برای توسعه درمان‌های جدید برای بیماری مرتبط با پیری فراهم کند.می توان گفت از اطلاعات به دست آمده در این تحقیق برای پیش‌بینی افرادی که در معرض خطر بیماری‌های مرتبط با پیری هستند می توان بهره جست و به آن‌ها اجازه داد تا تغییراتی را در شیوه زندگی و محیط زیست خود در جهت کاهش خطر بوجود بیاورند.

محققان با بررسی سطوح فعالیت ژن در خون بیش از ۱۵ هزار نفر، ۱۴۹۷ ژن وابسته به سن را شناسایی کردند که بخش اعظمی از آن‌ها پیش از این نیز ناشناخته بودند و یا با افزایش سن مرتبط نبودند.طی این تحقیق مشخص شد شرکت‌کنندگان با سن بیولوژیکی بالاتر – به این معنی که سم بیولوژیکی آن‌ها بر اساس مشخصات فعالیت ژنی‌شان از سن واقعی آنها بالاتر بود- همچنین در معرض بیماری‌های خطرناکتری مانند افزایش سطح فشار خون و کلسترول قرار داشتند.در مقابل، تعدادی از شرکت‌کنندگان سن بیولوژیکی کمتری داشتند که نشان می‌دهد آن‌ها احتمالا از افراد با سن واقعی مشابه سالمتر هستند.

این روش در یک سایت اینترنتی به ثبت رسیده که در آن، محققان با تجزیه و تحلیل داده‌های فعالیت ژن انسان می‌توانند سن بیولوژیکی شرکت‌کنندگان خود را پیش‌بینی کنند و به ارزیابی این امر بپردازند که آیا شرکت‌کنندگان سریع‌تر یا کندتر از حد انتظار پیر می‌شوند.این مطالعه همچنین مشخص کرد که تغییراتی که با بالا رفتن سن در سطوح فعالیت ژن رخ می‌دهد ، بنظر می‌رسد با تغییرات در مناطق ارتقادهنده دی‌ان‌ای در ارتباط هستند که می‌تواند مانند یک سوئیچ دیمر برای تنظیم فعالیت ژن‌ها عمل کند.

گفتنی است این تحقیق، برخی از مکانیسم‌های مولکولی را که با افزایش سن، استعداد ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد آشکار و راه‌های جدیدی را برای مطالعات آینده باز کرده است.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : ایسنا

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.