چرا خواب در کاهش وزن مهم است؟

0

خواب و کاهش وزن مکمل یکدیگرند. بنابراین اگر می خواهید لاغر شوید، باید استراحت مناسب داشته باشید. به کرار مشاهده شده افرادی که رژیم های لاغری گرفته اند و ورزش کرده اند اما خواب مناسب نداشته اند، از نتیجه کاهش وزن خود رضایت نداشته اند. چرا؟! ما در این مقاله به پرسش شما پاسخ می دهیم.

کمبود خواب یا فقدان نیم ساعته یا یک ساعته آن به طور منظم روی اندازه دور کمر شما تاثیر می گذارد. به عبارت دیگر، اگر می خواهید به تناسب اندام دست یابید باید در طول شبانه روز خواب کافی داشته باشید.

حال، ما به بررسی دو راهی می پردازیم که اثر نارسایی خواب به جای کاهش وزن به افزایش وزن منجر می گردد. این راه ها بیولوژیکی یا فیزیولوژیکی و روانی هستند.

اجازه بدهید اول از همه ما به جنبه های بیولوژیکی یا فیزیولوژیکی نگاهی بیاندازیم.

هنگامی که شما شش تا هشت ساعت در شبانه روز می خوابید، سطح اسیدهای چرب در خونتان افزایش یافته و کاهش می یابد. این چرخه هر شب بدنتان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر خواب کافی نداشته باشید، سطح اسیدهای چرب خونتان افزایش می یابد اما کاهش نمی یابد و این سوخت و ساز بدنتان را تحت تاثیر قرار می دهد.

بدین ترتیب ممکن است که شما رژیم غذایی کنترل شده تان را رعایت کنید و یا استراتژی کاهش وزنتان را دنبال کنید اما خواب ناکافی عواقب ناخوشایندی بر میزان کالری های استفاده شده تان خواهد داشت.

همچنین چرخه افزایش سطح اسیدهای چرب خون و کاهش نیافتن آن ها بر مقاومت انسولین در بدن تاثیرگذار است. در نتیجه برای کسانی که به دیابت مبتلا هستند و قصد کنترل قند خونشان را دارند، مضر می باشد.

اثرات روانی ناشی از کمبود خواب برای همگان نسبتا قابل درک است. زمانی که شما به محرومیت از خواب شبانه مبتلا می شوید، در طول روز احساس خواب آلودگی خواهید داشت. و این امر شما را به مصرف قهوه های پرکالری سوق می دهد. نتیجتا افراد مبتلا به بی خوابی روند کاریشان کند می گردد.

همچنین کمبود خواب شما را از پخت و پز دور نگه داشته و به مصرف غذاهای آماده پرچرب و پرکالری تشویق می کند.

بسیاری از افراد مبتلا به بیداری، کنترل وعده های غذاییشان را از دست داده و ولعشان برای خوردن وعده پسین بیشتر می شود. و طبیعتا این امر باعث چاقی می گردد.

بسیاری از افراد مبتلا به محرومیت در خواب تصور می کنند می توانند کمبود خوابشان را در تعطیلات آخر هفته جبران کنند. اما در ادامه باید بگویم کمبود خواب در طول هفته با یک ساعت خواب اضافی در تعطیلات آخر هفته جبران نمی شود.

بنابراین، کمبود خواب نه تنها بر افزایش وزن تاثیر ندارد بلکه بسیاری اثرات نامطلوب دیگر روی بدنتان خواهد گذاشت.

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.