پدر سفینه شاتل در سن ۹۷ سالگی زمین را بدرود گفت

0
پدر شاتل

جورج ادوین مولرکه ریاست دفتر پرواز فضایی سرنشین‌دار در مقر واشنگتن ناسا را در سالهای ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۹ و در طول برنامه‌های جمینی و آپولو برعهده داشت، هفته گذشته پس از یک بیماری کوتاه‌ مدت در سن ۹۷ سالگی کره ی زمین را به سمت آسمان بی انتها بدرود گفت.
مولر را به عنوان رهبر نخستین ماموریت فرود سرنشین‌دار در ماه و پدر شاتل فضایی می شناسند.

وی در ایالت میسوری در تاریخ ۱۶ ژوییه ۱۹۱۸ به دنیا آمد. وی کارشناسی مهندسی برق خود را از دانشکده معدن میسوری و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه پوردو دریافت کرد. ۱۱ سال بعد، مولر دکترای فیزیک خود را از دانشگاه ایالتی اوهایو گرفت.
گفتنی است موشک ساتورن ۵ به همراه ماموریت آپولو درست در سن پنجاه سالگی وی پرتاب شد.

مدیریت برنامه‌های هوافضا در شرکت Ramo Wooldridge نیز برعهده مولر پیش از پیوستن به ناسا بود. وی در آنجا کار رهبری بازبینی طرح سیستم‌های هدایت موشک‌های بالستیک اطلس و تیتان را بر عهده داشت. وی همچنین مدیر برنامه فضاپیمای Pioneer 1 بود که به عنوان نخستین فضاپیمای ناسا در سال ۱۹۵۸ به فضا ارسال شد.

سه مرکز پرواز فضایی سرنشین‌دار ناسا را تحت یک سیستم مدیریت درآورد و رویکردی را برای آزمایش معرفی کرد که منجر به فرود انسان بر روی ماه تا آخر آن دهه شد. وی همچنین نقش مهمی در طراحی نخستین ایستگاه فضایی آمریکا ایفا کرد و از یک سیستم حمل‌ونقل فضایی قابل استفاده مجدد حمایت کرد که به شاتل فضایی معروف گشت.با اینحال مولر در ناسا نماند تا ارتقای شاتل را ببیند یا شاهد پرتاب ایستگاه Skylab در سال ۱۹۷۳ باشد. وی در سال ۱۹۶۹، چهار ماه پس از نخستین فرود آپولو بر روی ماه، از کار در سازمان فضایی استعفا داد و به صنعت بازگشت. وی به عنوان معاون مدیرعامل شرکت General Dynamics و رئیس و مدیرعامل شرکت System Development به فعالیت خود ادامه داد.

مولر در نهایت به برنامه مطلوب خود برای توسعه روشی کم‌هزینه به منظور دستیابی به فضا بازگشت و از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ به شرکت هوافضای Kistler پیوست.وی در سال ۱۹۹۹ اذعان کرد که در پی ساخت یک خودروی پرتاب که کاملا قابلیت استفاده مجدد را دارد است،درست همان کاری را قرار بود برای فضاپیمای شاتل انجام دهد ولی شرکت Kistler در سال ۲۰۱۰ و چهار سال پس از اینکه توسط ناسا برای ارائه خدمات باربری به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب شد، اعلام ورشکستگی کرد و هیچگاه نتوانست سیستم پرتاب K-1 خود را به پرواز دربیاورد.

مولر علاوه بر موقعیت‌های شغلی‌اش، از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۲ به عنوان رئیس موسسه هوانوردی و فضانوردی آمریکا و از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۷ به عنوان رئیس آکادمی بین‌المللی کیهان‌نوردی خدمت کرده بود.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : ایسنا

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.