هارد دیسک ها امن نیستند !!

0
هارد دیسک

امروزه اطلاعات نقش اساسی در زندگی ما دارند. از طرفی نیاز به ذخیره سازی اطلاعات نیز نیاز بسیار مهمی در دنیای امروز محسوب می شود. اگر اطلاعات شما هم برایتان مهم است توصیه میکنم کل این مطلب را به دقت بخوانید .

هارد دیسکبا تغییر رویه ذخیره سازی اطلاعات از کاغذ و به سطوح مغناطیسی ، امروزه نیاز به هارد دیسک برای ذخیره سازی اطلاعات پر رنگ تر شده است. از مزایا هارد دیسک ها می توان به سرعت بالای ذخیره سازی ، بازخوانی اطلاعات و همچنین ظرفیت بالا اشاره نمود. با این حال هیچ کس انتظار ندارد که هارد دیسک ها خراب نشوند. امروزه هارد دیسک ها نسبت به سال های گذشته بیشتر خراب می شوند چرا که نیاز انسان ها در عصر اطلاعات و ارتباطات به هارد دیسک ، کارخانه های تولید کننده این رسانه را وادار به تولید بیشتر می کند. طی تولید بیشتر کمی سخت است که بتوان کیفیت را بالا برد. کارخانه های وسترن ، سیگیت , توشیبا امروزه مجبور به تولید و فوکوس بیشتر به تولید انبوه تر دارند. استنباط اینجانب این است که با این حجم تولید ، نگه داشتن یا بالا بردن  کیفیت خیلی سخت است .

بر کسی پوشیده نیست که هارد دیسک های موجود در بازار، دیر یا زود خراب خواهد شد، اما راه هایی وجود دارد که به کمک آن ها می توان عمر آن ها را طولانی تر کرد ، بیشتر استفاده کرد و همچنین باعث افزایش امنیت اطلاعات شد.

خود هارد دیسک ها نیز ممکن است بدون هیچ دلیل خارجی دچار خرابی شوند.

آمار خرابی انواع هارد دیسک ها را نیز در این عکس می توانید مشاهده کنید.

هارد دیسکدر این مطلب موارد رایجی راکه باعث خراب شدن  هارد می شود ،بررسی و برای آن ها راه حل های مناسبی ارائه می کنیم. اگر به سلامت هارد دیسک و امنیت  اطلاعات خود اهمیت می دهید ،در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

دلیل اول: صدمات فیزیکی و مشکلات فیزیکالی :
بدون شک اولین دلیل خراب شدن هارد دیسک، صدمات فیزیکی ناشی از تکان خوردن یا ضربه خوردن است. دلیل این امر نیز روشن است، قطعات متحرک مختلفی در زمان روشن بودن هارد مشغول به کارند و در نتیجه کوچک ترین تکان و ضربه خوردن به هارد دیسک می تواند به آسیب دیدگی جدی هارد منجر شود. مشکلات فیزیکالی در هارد های اکسترنال به دلیل استفاده بصورت پرتابل آن رایج تر است.

راه حل: توصیه می شود تا حد امکان پس از نصب هارد داخل کیس، آن را جدا نکنید و یا در صورت جدا کردن ، سریعا هارد را به کیس جدید انتقال دهید و نصب کنید. (انتقال هارد در هر حالتی به آرامی انجام شود).تکان های شدید نیز ممکن است به هارد صدمه وارد کند، اما هاردهای لپ تاپ با توجه به ساختار خود کمی از این مورد مستثنا هستند؛ چرا که به نسبت هاردهای معمولی نسبت به تکان های شدید مقاوم تر ساخته شده اند . در مورد هارد های اکسترنال توصیه می شود در جابجایی هارد خود نهایت دقت را داشته باشید.

دلیل دوم: گرمای بیش از حد
هارد نیز مانند سایر قسمت های رایانه برای کار کردن در دمای مشخصی ساخته شده است و اگر میزان دما از حد معمول بیشتر شود ،ممکن است هارد شما صدمه ببیند. البته با توجه به تنوع هاردهای موجود در بازار، نمی توان میزان دقیقی از درجه حرارت را برای در امان بودن هارد ذکر کرد و در نتیجه بهتر است تا حد امکان از رایانه خود در دمای مناسب استفاده کنید. البته این مورد بیشتر در مورد هارد های اینترنال داخل کیس کاربرد دارد.

راه حل:حتما توجه داشته باشید که هوا به خوبی داخل کیس جریان داشته باشد. برای این کار کیس رایانه را باز کنید و قسمت هایی را که گرد و غبار در آن ها جمع شده است ، با استفاده از اسپری های مخصوص تمیز کنید. به گزارش ایتنا،در انتخاب محل قرار گیری لپ تاپ هم توجه داشته باشید که هوا به خوبی در اطراف و به ویژه زیر آن جریان داشته باشد.

دلیل سوم: نامرتب بودن چیدمان فایل ها روی هارد
فایل ها هنگام کپی شدن به صورت نامنظمی روی هارد دیسک قرار می گیرند و در نتیجه دسترسی به آن ها زمان بیشتری خواهد برد. نامرتب بودن فایل ها منجر می شود تا هارد بیشتر کار کند و بدیهی است که این امر به خراب شدن هارد در دراز مدت منتهی می شود.

راه حل:نرم افزارهای زیادی در بازار بدین منظور موجود است.البته دفرگ کردن بیش از حد نیز ممکن است باعث تحلیل عملکرد هارد دیسک شود و در نتیجه توصیه می شود زمانی به دفرگ اقدام کنید که فایل های شما بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد از هم گسیختگی داشته باشند.

 

دلیل چهارم: روشن و خاموش کردن مکرر رایانه
خاموش و روشن کردن رایانه باعث می شود بیشترین فشار به هارد دیسک وارد شود.

راه حل:اگر برای چند ساعت قصد دارید رایانه خود را ترک کنید، از قابلیت استندبای (StandBy) و یا هایبرنیت (Hibernate) استفاده کنید ولی اگر قرار است از آن به مدت طولانی استفاده نکنید، آن را خاموش کنید.

دلیل پنجم: قطعی و نوسانات برق
برای جلوگیری از نوسانات برق کافی است از محافظ های مخصوص این کار استفاده کنید. برای خرید محافظ برق مناسب حتما با متخصص این امر مشورت کنید. برای جدا کردن هارد اکسترنال خود از سیستم از قابلیت Safe remove استفاده کنید.

دلایل خرابی هارد دیسک ها را باهم مرور کردیم. اما همه این ها در زمان پیشگیری بوده است اما زمانی که هارد دیسک به مشکل برخورد کند چه؟

اگر هارد دیسک شما دچار خرابی فیزیکالی یا لاجیکالی شده است نگران نباشید و نکات زیر را رعایت کنید

۱- اگر هارد دیسک شما پیغام فرمت می دهد و محتوای آن برایتان مهم است از فرمت کردن هارد دیسک خودداری کنید این کار ریکاوری اطلاعات را بسیار سخت تر می کند و در بعضی مواقع که هارد دیسک پسورد دارد باعث نابودی کل اطلاعات می شود و بازیابی اطلاعات غیر ممکن می شود مانند نرم افزار Smart Ware  هارد دیسک های وسترن دیجیتال.

۲- در صورت حذف اطلاعات به هر دلیلی , فرمت کردن , دیلت کردن و … از ریختن مجدد اطلاعات بروی درایو یا پارتیشن موردنظر جدا خودداری کنید

۳- ریکاوری اطلاعات توسط نرم افزار ها و یا در بعضی از مواقع بد افزار ها باعث خرابی اطلاعات شما می شود و شانس بازیابی اطلاعات شما تا حد چشمگیری کم می شود.

۴ –  در صورت بروز مشکلات فیزیکالی مانند ضربه خوردن یا تکان خوردن هارد هیچ اقدامی انجام ندهید و به مراکز بازیابی اطلاعات مراجعه کنید. دیده شده است که گاها خود شخص یا افراد نامتخصص یا حتی بعضی از مراکزی که تجهیزات کامل ندارد هارد دیسک را در هوای آزاد باز می کنند و باعث نابودی اطلاعات می شوند. راه حل اکثر هارد دیسک هایی که ضربه میخورند جراحی هارد دیسک است که باید در کلین روم و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و اختصاصی انجام  شود.

۶ – در انتخاب مراکز بازیابی اطلاعات نهایت دقت را بعمل آورید و توجه کنید که انتخاب درستی داشته باشید.

۷- تعمیر هارد دیسک هایی که مشکل فیزیکالی دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود و باعث نگرانی های آتی شما می شود.

 

خالی از لطف نیست که یک مرکز بازیابی اطلاعات متخصص و امن نیز به شما معرفی کنم که در زمان بروز از این قبیل مشکلات با خیال راحت اطلاعتتان را دوباره به دست بیاورید.

آکادمی هارد ایران(کانون هارد ایران) بعنوان رتبه اول بازیابی اطلاعات , سه شعبه در ایران و با تیم متخصص و متعهد خود میتواند به شما در بازیابی اطلاعات و ریکاوری هارد تان کمک کند.

آکادمی هارد ایرانشرح ۴ قدم تا بازیابی اطلاعات هارد  در آکادمی هارد ایران

 

  • تست و آنالیز اولیه

در این مرحله هارد دیسک یا حافظه شما مورد آنالیز کارشناسان بازیابی اطلاعات قرار می گردد و مشخص می شود که هارد دیسک شما چه  وضعیتی دارد و به نسبت تشخیص اولیه بهترین راهکار ها کشف میشود.

  • اعلام وضعیت هارد دیسک

در این مرحله ، به شما اعلام می شود که :

  • هارد دیسک شما چه وضعیتی دارد
  • آیا نیاز به هارد دیسک دوم برای انتقال اطلاعات هست یا خیر
  • زمان مورد نیاز برای بازیابی اطلاعات هارد
  • بعد از بازیابی اطلاعات قابلیت تعمیر هارد وجود دارد یا خیر
  • زمان مورد نیاز برای بازیابی اطلاعات هارد
  • فرآیند ریکاوری

در این مرحله ، فرآیند بازیابی اطلاعات هارد شما آغاز شده و متخصصین با دقت و طی مراحل تخصصی  قدم به قدم بازیابی اطلاعات هارد دیسک شما را زیرنظر خواهند داشت.

  • تحویل اطلاعات

خوشبختانه در این مرحله ، با شما تماس خواهیم گرفت و خبر خوش بازگشت اطلاعات شما را خواهیم داد و نسبت به میل شما هارد دیسک و اطلاعات تحویل داده خواهد شد. همچنین شما در این مرحله می توانید نحوه تحویل اطلاعات و هارد دیسک را اعلام کنید که می توانید از پیک ، شرکت های حمل و نق مانند تیپاکس یا تحویل حضوری استفاده کنید. در تحویل غیر حضوری شما می توانید اطلاعات خود را از طریق نرم افزار Team Viewer  مشاهده و چک نمایید

منبع : ریکاوری | آکادمی هارد ایران|کانون هارد ایران سابق

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.