عید زیبای نوروز به مردم عزیز ایران مبارک باد

2
عید زیبای نوروز
عید زیبای نوروز

عید نوروز یکی از مراسم باستانی و زیبا در طول سال در بین ایرانیان است ، یکی از سنت هایی که باعث پیوند دوباره مردم با یکدیگر است ، تیم مدیریتی زوم تک به همراه نویسندگان این عید زیبا و باستانی را به تمامی شما عزیزان تیریک عرض می نماییم. امید است روزهایی زیبا و پر از موفقیت در این سال جدید را سپری نمایید. در ادامه با این عید باستانی بیشتر آشنا خواهیم شد ، این متن از قسمتی از وبسایت ویکی پدیا در مورد نوروز انتخاب گردید است ، امید است مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.
عید زیبای نوروز
نوروز برابر با یکم فروردین ماه (تقویم خورشیدی) ، جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ایران نوروز را جشن می‌گیرند. امروزه زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است.
نوروز در ایران آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.
بنا به پیشنهاد جمهوری آذربایجان، مجمع عمومی سازمان ملل در نشست ۴ اسفند ۱۳۸۸ (۲۳ فوریه ۲۰۱۰) ۲۱ ماه مارس را به‌عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشهٔ ایرانی به‌رسمیت شناخت و آن را در تقویم خود جای داد.
در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند توصیف شده‌است.
پیش از آن در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸ خورشیدی، نوروز توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به عنوان میراث معنوی، به ثبت جهانی رسیده‌ بود. در ۷ فروردین ۱۳۸۹ نخستین دورهٔ جشن جهانی نوروز در تهران برگزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانهٔ نوروز» شناخته شد.
گفتنی است ، عید باستانی نوروز با تحویل سال یا لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز شده و در علم نجوم ، اعتدال بهاری در نیم‌ کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از بخش استوای زمین گذشته و بسوی شمال آسمان می‌رود.  در تقویم هجری خورشیدی لحظه تحویل سال تعیین کننده نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین است.
روزهایی زیبا و پر از احساس داشته باشید ، روزتان زیبا و شبتان آرام پر از زیبایی داشته باشید.

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

2 نظرات

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.