خطر بارش دنباله‌دار در زمین و هشدار دانشمندان در این باره

0

ممکن است زمین در معرض خطر جدی بارانی از دنباله‌دارهایی باشد که از سوی خورشید به سمت سیاره ما پرتاب می‌شوند!
این هشداری است که از سوی دانشمندان دانشگاه نیویورک منتشر شده است. سال ها است که تصور میشد خورشید تا چند میلیارد سال دیگر که به انتهای زندگی اش برسد برای سیاره ما خطری نخواهد داشت و تصور اینکه خورشید به زمین آسیب برساند دور از ذهن بود.اما شواهدی وجود دارد که تاثیر میزبان منظومه شمسی بر دنباله‌دارها در گذشته باعث ایجاد مشکلاتی بر روی زمین شده است.

این گفته ها و هشدارها از آنجایی است که محققان یک چرخه ۲۶ میلیون ساله از تاثیرات شهاب‌سنگی را شناسایی کرده‌اند که با انقراض‌های عظیم ۲۶۰ میلیون سال قبل همزمان بوده‌اند.این حوادث با حرکت خورشید و خانواده سیاراتش در صفحه میانی متراکم کهکشان راه شیری مرتبط هستند.

و ام این دنباله‌دارها از کجا می‌آیند؟
دنباله‌دارها در حقیقت در فاصله بسیار دوری از خورشید و در لبه منظومه شمسی قرار دارند، اما همچنان تحت تاثیر کشش گرانشی خورشید هستند. اختلال گرانشی ابر اورت منجر به بارش دوره‌ای دنباله‌دارها در ناحیه داخلی منظومه شمسی می‌شود که زمین در آن قرار دارد.
ابر اورت پوسته جوی بسیار ضخیمی است که دور منظومه شمسی ما را احاطه کرده است. این ابر در فاصله ۳۰ تریلیون کیلومتری از خورشید قرار دارد.

گفته می‌شود آخرین رویداد این چنینی تقریبا ۱۱ میلیون سال پیش درست همزمان با عصر انقراض عظیم میوسن چنین اتفاقی رخ داده است.
به گفته مایکل رامپینو، زمین‌شناس آمریکایی، این فرضیه که ما در منطقه‌ای کاملا امن زندگی می‌کنیم اشتباه است.شواهدی از افزایش فعالیت دنباله‌دار‌ها در یک تا دو میلیون سال پیش وجود دارد و برخی مدارهای دنباله‌دار نیز مغشوش شده‌اند، از این رو در عصر معاصر نیز احتمال بارش دنباله‌دار وجود دارد.

این موضوع با موقعیت مکانی ما که در نزدیکی صفحه میانی کهکشانی یعنی محل اغتشاش‌های ماده تاریک قرار دارد، صدق می‌کند.ماده تاریک، ماده نامرئی مرموزی است که کهکشان‌ها را احاطه کرده و تنها می‌توان با توجه به اثرات گرانشی آن را شناسایی کرد.

دانشمندان بر این باورند که ۸۰ درصد از کل جهان، ماده تاریک است.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : ایسنا

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

هیچ نظری یافت نشد

ارسال نظر

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.